TRİPP əleyhinə kimlər və niyə çıxır?
Azərbaycanın əsas hissəsi ilə Naxçıvan bölgəsini birləşdirən yolun işə düşməsini istəməyən qüvvələr yenə fəallaşıb. İyulun 27-si Yerevanda sırf bununla bağlı mətbuat konfransı keçirilib. Medianews.az-ın məlumatına görə, “Bölgədə güc balansının dəyişməsi: Ermənistan üçün risklər” mövzulu mətbuat konfransında danışan hüquq müdafiəçisi Larisa Alaverdyan və politoloq Miqran Şahzadəyan Trampın Beynəlxalq Sülh və Rifah Marşrutu (TRİPP) əleyhinə bəyanatlar səsləndiriblər. Onlar ABŞ və Ermənistan hökumətlərinin layihəni gerçəkləşdirmək üçün sənədlər imzalaması fonunda Rusiya və İrandan etirazlar gəldiyini qabardıblar.
Ermənistandan keçən dəhlizin yaradılması ideyasının qonşuların maraqlarına toxunduğunu vurğulayan Larisa Alaverdyan qeyd edib ki, layihə İranın Ermənistanla əlaqələrinə birbaşa maneə yaradır və məhz buna görə Tehranın milli təhlükəsizliyinə təhdid kimi qarşılanır, onun haqlı narazılığını doğurur.
Larisa Alaverdyan 1977-1981-ci illərdə ABŞ prezidentinin milli təhlükəsizlik üzrə müşaviri postunu tutmuş Zbiqnev Bjezinskinin hələ 30 il əvvəl Vaşinqtonun Rusiyanı Cənubi Qafqazdan sıxışdırmalı olduğu barədə fikirlərini sitat gətirib, TRİPP-i bu istəyin təzahürü kimi xarakterizə edib.
Miqran Şahzadəyan isə Naxçıvana ABŞ himayəsi ilə açılacaq yolun İranla yanaşı Rusiyanın maraqlarına da toxunduğunu vurğulayıb, layihənin Ermənistanın təhlükəsizliyini zərbə altına salacağını iddia edib.
1943-cü il təvəllüdlü Larisa Alaverdyan bakılıdır, Azərbaycan paytaxtında pedaqoji təhsil alıb. Qarabağın Azərbaycandan qoparılmasına yönələn təcavüzü fəal dəstəkləyib.
Larisa Alaverdyan Yerevandakı Rusiya-Ermənistan (Slavyan) Universitetinin kafedra müdiridir. Ermənistanın qatı Rusiyapərəst prezidenti olmuş Robert Köçəryanın hakimiyyəti dövründə iki il (2004-2006) ombudsman vəzifəsini tutub.
Sabiq ombudsman Ermənistanın təhlükəsizliyini Rusiyasız təsəvvür etmədiyini açıq bildirən, Moskvanı regionda Yerevanın əsas strateji müttəfiqi sayan şəxslərdəndir.
Nikol Paşinyan hökumətinə qarşı durmadan radikal çıxışlar edən Larisa Alaverdyanın bəyanatları Ermənistandakı Rusiya istiqamətli qüvvələrin mövqeyi ilə tam üst-üstə düşür. O, hökuməti Qərbyönlü siyasət yürütməkdə qınayır, ölkənin tamamilə Qərbdən idarə olunduğunu iddia edir, 2026-cı ilin iyununda keçirilmiş, Rusiyapərəst müxalif qüvvələrin məğlubiyyəti ilə nəticələnmiş parlament seçkisini “Ermənistan tarixinin ən rüsvayçı və çirkli seçkisi” adlandırır.
Miqran Şahzadəyan Robert Köçəryanın Ermənistan prezidenti vəzifəsinə yiyələndiyi il (1998) Yerevan İnnovativ Texnologiyalar İnstitutunun rektoru olub və bu postu Köçəryan prezident vəzifəsindən gedəndən bir il sonra (2009) tərk edib. Rektor olduğu illərdə Moskva Dövlət İqtisadiyyat, Statistika və İnformatika Universitetinin Yerevandakı regional mərkəzinin rəhbəri (1999-2002) və həmin universitetin Yerevan filialının direktoru (2002-2009) vəzifəsində də çalışıb.
Moskvadakı Beynəlxalq Açıq Təhsil Akademiyasının həqiqi üzvü olan Miqran Şahzadəyan hazırda Plexanov adına Rusiya İqtisad Universitetinin Yerevan filialında politologiyadan dərs deyir. O, Ermənistanın xarici siyasətdə Qərbə meyillənməsinin qəti əleyhdarıdır, Rusiya və İrandan uzaqlaşmanın Ermənistanı geosiyasi təcridə salacağını iddia edir.
Larisa Alaverdyan və Miqran Şahzadəyanın açıqlamaları Rusiyanın “Sputnik” beynəlxalq informasiya agentliyinin Ermənistan bölməsi olan “Sputnik Armenia“nın saytında geniş işıqlandırılıb, “TRİPP layihəsi Yerevanla Tehran arasında birbaşa əlaqələri məhdudlaşdırır” başlığı altında yayılıb.
2025-ci il avqustun 8-i Vaşinqtonda Azərbaycan Prezidenti və Ermənistanın baş naziri bir araya gələrək ABŞ prezidenti Donald Trampın iştirakı ilə sülh bəyannaməsi imzalayıblar. İki ölkənin xarici işlər nazirləri isə Azərbaycan və Ermənistan arasında sülhün və dövlətlərarası münasibətlərin təsis edilməsinə dair saziş layihəsini paraflayıblar.
Vaşinqtonda həmçinin Azərbaycanın əsas hissəsi ilə Naxçıvan Muxtar Respublikasını birləşdirən, Ermənistandan keçən dəhlizin yaradılması razılaşdırılıb. ABŞ-ın patronajlığı ilə gerçəkləşəsi bu layihəyə Trampın Beynəlxalq Sülh və Rifah Marşrutu adı verilib. 2026-cı ildə ABŞ və Ermənistan hökumətləri layihə üzrə müvafiq sənədlər imzalayıb.
Novator.az xatırladır ki, hələ 2025-ci ilin yayında ABŞ mediası Donald Trampın qətiyyəti sayəsində Azərbaycanla Ermənistan arasında imzalanan sülh bəyannaməsinin İran rejiminə strateji zərbə olduğunu qeyd etmişdi.
O zaman “Foks Nyus” (“Fox News”) kanalının internet səhifəsində iranlı ekspertlər – ABŞ-da yaşayan jurnalist, hüquq müdafiəçisi Bənəfşeh Zəndin və mərkəzi ofisi Vaşinqtonda yerləşən Demokratiyanı Müdafiə Fondunun baş elmi işçisi Bəhnam Ben Taleblunun fikirləri əsasında yazı dərc olunmuşdu.
Bənəfşeh Zənd “Foks Nyus”a demişdi ki, bəyannamədə nəzərdə tutulduğu kimi, TRİPP-in 99 illiyə ABŞ şirkətinin icarəsinə verilməsi Amerika üçün böyük qazanc, Tehran rejiminə zərbədir: “Donald Trampın müdaxiləsi Xəzər hövzəsini Avropa ilə birləşdirən, İrandan tamamilə yan keçən yeni, həyati əhəmiyyətli ticarət və təhlükəsizlik dəhlizi yaradılması ilə nəticələnir. Dəhliz Vaşinqtona Xəzər hövzəsinin karbohidrogen ehtiyatlarının Avropaya çatdırılmasına birbaşa nəzarət etmək imkanı verir. ABŞ dəhliz boyunca dəmir və avtomobil yollarına, telekommunikasiya şəbəkələrinə və enerji kəmərlərinə nəzarət edəcək. Bu, Amerika şirkətlərinə neft, qaz və malların regional tranzitində üstün mövqe qazandıracaq. ABŞ bu nəqliyyat arteriyasını idarə etməklə eləcə milyardlarla dollar dəyərində ticarətə və investisiyaya nail olmur, həm də Avropaya Rusiya və İrandan asılılığı azaldan alternativ təchizat marşrutları gətirir”.
Bənəfşəh Zənd “Foks Nyus”a bildirmişdi ki, Vaşinqton razılaşması gələcəkdə bölgədə ABŞ-ın hərbi bazalarının yerləşdirilməsi ilə də nəticələnə bilər: “Bu dəhliz İran üçün kabusa çevrilmiş bir ssenaridir. Tehran uzun müddətdir coğrafi mövqeyindən yararlanıb enerji və ticarət axınlarını idarə edir. ABŞ isə Azərbaycanla Ermənistan arasında nail olduğu yeni razılaşma ilə regiona daxil olur və İranı bu rıçaqdan məhrum edir”.
Bəhnam Ben Taleblu “Foks Nyus”a açıqlamasında vurğulamışdı ki, TRİPP İranın Qafqazda necə həssas vəziyyətdə olduğunu göstərir: “Ermənistanın Azərbaycanla son müharibədə məğlubiyyəti, həmçinin Moskva ilə Yerevan arasındakı siyasi problemlər İranın Ermənistanla ənənəvi iqtisadi və siyasi münasibətlərindən real fayda götürməsini çətinləşdirir. İran mahiyyətcə bu marşrutdan kənarlaşdırılıb”.
ABŞ-ın Karnegi Fondunun əməkdaşı, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi üzrə beynəlxalq ekspert, jurnalist Tomas de Vaal isə o zaman “Foreign Affairs” jurnalında dərc etdirdiyi təhlilində yazmışdı ki, ABŞ prezidenti Donald Tramp diplomatik ustalığı sayəsində əhəmiyyətli irəliləyişə nail olub: “Həm Bakının, həm də Yerevanın Moskvanın təsirindən qurtulmaq istəyi var. Tramp administrasiyası isə sazişi dəstəkləməklə həm ABŞ üçün kommersiya faydası əldə etmək, həm də prezidentin sülhpərvər imicini möhkəmləndirmək niyyətindədir. Ancaq avqustda əldə olunmuş razılaşma hələ çox kövrəkdir. O yalnız müharibənin bağladığı yolları açmağa kömək edərsə, uğurlu ola bilər. Bunun üçün Vaşinqtonun Ermənistan, Azərbaycan və Türkiyə ilə birlikdə maliyyələşdirmə və infrastruktur quruculuğunda əməkdaşlığı gərəkdir. Yalnız belə olduqda TRİPP adı almış yol lokal layihə yox, beynəlxalq magistral kimi fəaliyyət göstərəcək.
ABŞ həm də Avropa İttifaqı ilə sıx əməkdaşlıq qurmalıdır. Çünki Brüssel regiona həm siyasi, həm də maliyyə baxımından daha çox sərmayə qoyur. Avropanın dəstəyi Ermənistanla Azərbaycan arasında sülhün davamlı olması üçün həlledici əhəmiyyət daşıyır. Moskva, təbii ki, ABŞ vasitəçiliyi ilə əldə olunmuş yaxınlaşmanın uğursuzluğa düçar olmasını istəyir. Ancaq Vaşinqton və Avropa tərəfdaşları tranzit sazişinin icrasında fəal iştirak etsələr, daxili və xarici sabotajlara qarşı tədbirlər görsələr, Cənubi Qafqaz inkişafına mane olan münaqişə burulğanından çıxa bilər”.
Təhlilçi qeyd etmişdi ki, İran da Azərbaycanı Naxçıvanla birləşdirəcək dəhlizdən narazıdır, tranzit rolunu itirmək istəmir və ABŞ-ın nəzarətində olacaq marşrutu qəbul etmir./novator.az

Силы, не желающие запуска дороги, соединяющей основную часть Азербайджана с Нахичеванским регионом, вновь активизировались. 27 июля в Ереване была проведена пресс-конференция, посвящённая именно этому вопросу. По информации Medianews.az, на пресс-конференции на тему «Изменение баланса сил в регионе: риски для Армении» выступили правозащитник Лариса Алавердян и политолог Мигран Шахзадян, которые высказали заявления против Международного маршрута мира и процветания Трампа (TRİPP). Они отметили, что на фоне подписания документов США и армянским правительством по реализации проекта объекты протеста исходят от России и Ирана.
Лариса Алавердян, подчеркнувшая, что идея создания коридора через территорию Армении задевала интересы соседей, отметила, что проект напрямую препятствует связям Ирана с Арменией и поэтому воспринимается Тегераном как угроза национальной безопасности, вызывая его справедливое недовольство.
Лариса Алавердян процитировала высказывания Збигнева Бжежинского, который в 1977–1981 годах занимал пост советника президента США по национальной безопасности, высказанные ещё 30 лет назад о необходимости сжать Россию в Южном Кавказе, и охарактеризовала TRİPP как проявление этого желания.
Мигран Шахзадян, в свою очередь, подчеркнул, что дорога в Нахичевань под покровительством США задевает интересы не только Ирана, но и России, заявив, что проект ставит под угрозу безопасность Армении.
Лариса Алавердян, родившаяся в 1943 году, уроженка Баку, получила педагогическое образование в столице Азербайджана. Она активно поддержала агрессию, направленную на отрыв Карабаха от Азербайджана.
Лариса Алавердян является заведующей кафедрой Российско-армянского (Славянского) университета в Ереване. В период власти армянского президента, ярым сторонником России, Роберта Кочаряна, она два года (2004–2006) занимала пост омбудсмена.
Бывший омбудсмен открыто заявляет, что Армения не представляет своей безопасности без России и считает Москву главным стратегическим союзником Еревана в регионе.
Заявления Ларисы Алавердян, которая резко выступает против правительства Николы Пашиняна, полностью совпадают с позицией про-российских сил в Армении. Она обвиняет правительство в проведении прозападной политики, утверждая, что страна полностью контролируется Западом, а парламентские выборы июня 2026 года, приведшие к поражению пророссийской оппозиции, называет "самыми позорными и грязными выборами в истории Армении".
Мигран Шахзадян был ректором Ереванского института инновационных технологий в год вступления Роберта Кочаряна в должность президента Армении (1998) и оставил этот пост через год после ухода Кочаряна с президентства (2009). В годы своей работы ректором он также возглавлял региональный центр Московского государственного университета экономики, статистики и информатики в Ереване (1999–2002) и был директором ереванского филиала этого университета (2002–2009).
Будучи действительным членом Международной академии открытого образования в Москве, Мигран Шахзадян в настоящее время преподаёт политологию в ереванском филиале Российского экономического университета имени Плеханова. Он категорически против ориентирования внешней политики Армении на Запад, утверждая, что удаление от России и Ирана приведёт Армению к геополитической изоляции.
Заявления Ларисы Алавердян и Миграна Шахзадяна широко освещены на сайте армянского отдела международного информационного агентства России «Спутник» – «Sputnik Armenia» под заголовком «Проект TRİPP ограничивает прямые связи между Ереваном и Тегераном».
8 августа 2025 года в Вашингтоне президент Азербайджана и премьер-министр Армении встретились и подписали мирную декларацию при участии президента США Дональда Трампа. Министры иностранных дел двух стран парафировали проект соглашения о мире и установлении межгосударственных отношений между Азербайджаном и Арменией.
В Вашингтоне также согласовали создание коридора через территорию Армении, соединяющего основную часть Азербайджана с Нахичеванской Автономной Республикой. Этот проект, осуществляемый под патронажем США, получил название Международный маршрут мира и процветания Трампа (TRİPP). В 2026 году правительства США и Армении подписали по проекту соответствующие документы.
Редакция Novator.az напоминает, что еще летом 2025 года СМИ США отмечали, что благодаря решительности Дональда Трампа подписанная между Азербайджаном и Арменией мирная декларация стала стратегическим ударом по режиму Ирана.
В то время на сайте канала «Фокс Ньюс» («Fox News») была опубликована статья, основанная на мнениях иранских экспертов – журналиста-правозащитника Банафше Зенд, проживающей в США, и главного научного сотрудника Фонда защиты демократии с центральным офисом в Вашингтоне Беннама Бен Талеблу.
Банафше Зенд в интервью «Фокс Ньюс» заявила, что передача TRİPP в 99-летнюю аренду американской компании, предусмотренная декларацией, является для США большой выгодой и ударом по режиму Тегерана: «Вмешательство Дональда Трампа приводит к созданию нового, жизненно важного торгового и безопасного коридора, соединяющего Каспийский бассейн с Европой и полностью обходящего Иран. Этот коридор даёт Вашингтону возможность прямого контроля поставок углеводородов Каспийского региона в Европу. США будут контролировать железные и автомобильные дороги, телекоммуникационные сети и энергопроводы вдоль коридора. Это обеспечит американским компаниям преимущество в региональных перевозках нефти, газа и товаров. Управляя этим транспортным маршрутом, США не только получают миллиарды долларов в торговле и инвестициях, но и обеспечивают альтернативные цепочки поставок в Европу, уменьшая её зависимость от России и Ирана».
Банафше Зенд также отметила, что соглашение в Вашингтоне в будущем может привести к размещению там военных баз США: «Этот коридор является кошмаром для Ирана. Долгое время Тегеран использовал своё географическое положение для контроля потоков энергии и торговли. Однако с новым соглашением между Азербайджаном и Арменией, достигнутым при поддержке США, Вашингтон входит в регион и лишает Иран этого рычага».
Беннам Бен Талеблу в интервью «Фокс Ньюс» подчеркнул, что TRİPP показывает, насколько уязвим иранский статус в Кавказском регионе: «Поражение Армении в последней войне с Азербайджаном, а также политические проблемы между Москвой и Ереваном усложняют для Ирана возможность получения реальных выгод от традиционных экономических и политических отношений с Арменией. Фактически Иран исключён из этого маршрута».
Сотрудник Фонда Карнеги, международный эксперт по армяно-азербайджанскому конфликту, журналист Томас де Ваал в то же время в анализе, опубликованном в журнале «Foreign Affairs», писал, что президент США Дональд Трамп добился значительного прогресса благодаря дипломатическому мастерству: «И Баку, и Ереван хотят освободиться от влияния Москвы. Администрация Трампа, поддерживая соглашение, намерена получить коммерческую выгоду для США и укрепить миротворческий имидж президента. Тем не менее, достигнутое в августе соглашение крайне шаткое. Оно может быть успешным, только если поможет открыть дороги, закрытые войной. Для этого необходима финансовая и инфраструктурная кооперация Вашингтона с Арменией, Азербайджаном и Турцией. Только в этом случае дорога под названием TRİPP будет функционировать не как локальный проект, а как международная магистраль.
США также должны тесно сотрудничать с Европейским союзом, поскольку Брюссель вкладывает в регион гораздо больше средств как политически, так и финансово. Поддержка Европы имеет решающее значение для 지속имых мирных отношений между Арменией и Азербайджаном. Москва, конечно, не желает неудачи сближения, достигнутого с помощью США. Однако если Вашингтон и его европейские партнеры будут активно участвовать в реализации транзитного соглашения и предпримут меры против внутренних и внешних саботажей, Южный Кавказ сможет выйти из водоворота конфликта, препятствующего развитию».
Аналитик отметил, что Иран также недоволен коридором, который соединит Азербайджан с Нахичеванью, не желает потерять транзитную роль и не принимает маршрут, контролируемый США./novator.az