Son bir sutkada İranda 200-dən çox hədəfə zərbə endirilib -
Bildirilib ki, İsrail Hərbi Hava Qüvvələrinin onlarla qırıcı təyyarəsi İsrail Müdafiə Qüvvələrinin kəşfiyyat məlumatlarına əsasən İranın qərbi və mərkəzi hissəsində 20 genişmiqyaslı hücum həyata keçirib.
"Zərbələrin bir hissəsi olaraq, ballistik raket buraxıcıları, müdafiə sistemləri və silah istehsalı sahələri də daxil olmaqla, İranın 200-dən çox obyekti hədəfə alınıb", - deyə açıqlamada qeyd olunub.
Bildirilib ki, "Aslanın nərəsi" əməliyyatının başlamasından bu günə qədər İsrail Hərbi Hava Qüvvələri İsrail ərazisinə raket atəşini azaltmaq üçün İran terror rejiminin infrastrukturuna yüzlərlə zərbə endirib./oxu.az

In the last 24 hours, more than 200 targets have been struck in Iran -
In the past 24 hours, more than 200 targets have been struck in the western and central parts of Iran.
Medianews.az reports that this information was released by the Israel Defense Forces.
It was stated that, based on intelligence from the Israel Defense Forces, dozens of fighter jets from the Israeli Air Force have carried out 20 large-scale attacks in the western and central parts of Iran.
"As part of the strikes, more than 200 objects in Iran, including ballistic missile launchers, defense systems, and weapons production facilities, were targeted," the statement said.
It was noted that since the beginning of the "Roar of the Lion" operation, the Israeli Air Force has carried out hundreds of strikes on the infrastructure of the Iranian terrorist regime to reduce rocket fire on Israeli territory. /oxu.az