Demək olar ki, hər evdə olan smart televizorlar istifadəçilərin xəbəri olmadan onların baxış vərdişləri barədə məlumat toplaya bilər. Bəzi hallarda isə hətta səs yazılarının da qeydə alınması mümkündür.
Bu cihazlarda istifadə olunan Avtomatik Məzmun Tanıma (Automatic Content Recognition - ACR) texnologiyası televizorda hansı proqramların izlənildiyini, nə vaxt baxıldığını və baxış müddətini dəqiq müəyyən edə bilir.
Məlumata əsasən, toplanan məlumatlar bəzən fərdiləşdirilmiş reklamların göstərilməsi üçün istifadə olunur, bəzi hallarda isə üçüncü tərəflərə ötürülür.
Vizio 2017-ci ildə cərimələnib
2017-ci ildə ABŞ Federal Ticarət Komissiyası və Nyu-Cersi ştatının Baş Prokurorluğu Vizio şirkətini məhkəməyə verib.
İstintaqın nəticələrinə görə, şirkət 11 milyon televizorda istifadəçilərin xəbəri olmadan baxış məlumatlarını toplayan proqram təminatı quraşdırıb.
Avtomatik Məzmun Tanıma funksiyası standart olaraq aktiv vəziyyətdə olub və hər saniyə istifadəçilərin izlədiyi məzmunu qeydə alaraq reklam şirkətlərinə ötürüb.
Bundan əlavə, şirkətin bu funksiyanı uzaqdan proqram yeniləmələri vasitəsilə köhnə televizor modellərinə də əlavə etdiyi bildirilib.
Nəticədə Vizio 2,2 milyon dollar cərimə ödəyib, məlumat toplama siyasətini daha şəffaf etməyə və istifadəçilərin açıq razılığını almağa məcbur olub.
Sony, Samsung, LG, Hisense və TCL də məhkəməyə verilib
2025-ci ildə Texas ştatının Baş Prokurorluğu eyni vaxtda beş iri televizor istehsalçısına qarşı iddia qaldırıb.
Məhkəmə iddiasında aşağıdakı şirkətlərin adı çəkilib:
• Sony
• Samsung
• LG
• Hisense
• TCL
Onlar Texas sakinlərinin şəxsi məlumatlarını qanunsuz toplamaqda ittiham olunublar.
Prokurorluq xüsusilə Hisense və TCL şirkətlərinin Çinlə əlaqələrinin istehlakçı məlumatlarının təhlükəsizliyi baxımından risk yarada biləcəyini bildirib.
İddiada Sony televizorları hətta "kütləvi izləmə sistemi" kimi xarakterizə olunub və istifadəçilərin baxış məlumatlarını onların xəbəri olmadan toplamaq və satmaqda ittiham edilib.
Sonradan Samsung və LG razılaşma əldə edərək istifadəçilərin açıq razılığı olmadan məlumat toplamamağı və məxfilik siyasətini daha aydın şəkildə təqdim etməyi öhdələrinə götürüblər.
Bununla belə, Hisense, Sony və TCL ilə bağlı məhkəmə prosesləri hələ də davam edir.
Samsung-a qarşı yeni kollektiv iddia
2026-cı ildə beş Samsung smart televizor sahibi şirkətə qarşı kollektiv iddia qaldırıb.
İddiaçılar bildirirlər ki, Avtomatik Məzmun Tanıma texnologiyası vasitəsilə onların baxış məlumatları qanunsuz şəkildə izlənilir, saxlanılır və satılır.
Onların fikrincə, Samsungun məxfilik siyasəti istifadəçiləri çaşdırır və məlumatların hansı həcmdə toplandığını tam izah etmir.
İddiada şirkətin bu fəaliyyəti ilə məlumatların qorunmasına dair ştat qanunlarını və videoməlumatların məxfiliyini tənzimləyən federal qanunvericiliyi pozduğu iddia olunur.
İddiaçılar kompensasiya ödənilməsini və bu praktikanın dayandırılmasını tələb edirlər. İş üzrə məhkəmə prosesi hələ başa çatmayıb./Lent.az

Практически каждый дом оснащён смарт-телевизорами, которые могут собирать данные о привычках просмотра пользователей без их ведома. В некоторых случаях возможно даже запись голосовых сообщений.
Технология автоматического распознавания контента (Automatic Content Recognition - ACR), используемая в этих устройствах, точно определяет, какие программы смотрят на телевизоре, когда и как долго.
По информации, собранные данные иногда используются для показа персонализированной рекламы, а в некоторых случаях передаются третьим сторонам.
Vizio была оштрафована в 2017 году
В 2017 году Федеральная торговая комиссия США и Генеральная прокуратура штата Нью-Джерси подали в суд на компанию Vizio.
По результатам расследования компания установила программное обеспечение на 11 миллионах телевизоров, которое без ведома пользователей собирало данные о просмотре.
Функция автоматического распознавания контента была включена по умолчанию и фиксировала каждую секунду просмотренного пользователями контента, передавая данные рекламным компаниям.
Кроме того, сообщалось, что компания добавила эту функцию на устаревшие модели телевизоров посредством удалённых обновлений программного обеспечения.
В итоге Vizio заплатила штраф в размере 2,2 миллиона долларов, была вынуждена сделать политику сбора данных более прозрачной и получить явное согласие пользователей.
Sony, Samsung, LG, Hisense и TCL также были привлечены к суду
В 2025 году Генеральная прокуратура штата Техас одновременно подала иск против пяти крупных производителей телевизоров.
В иске упомянуты следующие компании:
•    Sony
•    Samsung
•    LG
•    Hisense
•    TCL
Они обвиняются в незаконном сборе личных данных жителей Техаса.
Прокуратура особенно заявила, что связи компаний Hisense и TCL с Китаем могут представлять риск для безопасности потребительских данных.
В иске телевизоры Sony были охарактеризованы даже как "массовая система наблюдения", их обвиняют в сборе и продаже данных о просмотрах пользователей без их ведома.
Позже Samsung и LG достигли соглашения, обязавшись не собирать данные без явного согласия пользователей и более ясно излагать политику конфиденциальности.
Тем не менее судебные процессы в отношении Hisense, Sony и TCL продолжаются.
Новый коллективный иск против Samsung
В 2026 году владельцы пяти смарт-телевизоров Samsung подали коллективный иск против компании.
Истцы заявляют, что посредством технологии автоматического распознавания контента их данные о просмотрах незаконно отслеживаются, сохраняются и продаются.
По их мнению, политика конфиденциальности Samsung сбивает пользователей с толку и не полностью объясняет объём собираемых данных.
В иске утверждается, что данная деятельность компании нарушает законы штата о защите данных и федеральное законодательство, регулирующее конфиденциальность видеоданных.
Истцы требуют компенсации и прекращения этой практики. Судебный процесс по делу ещё не завершён./Lent.az