Demək olar ki, hər evdə olan smart televizorlar istifadəçilərin xəbəri olmadan onların baxış vərdişləri barədə məlumat toplaya bilər. Bəzi hallarda isə hətta səs yazılarının da qeydə alınması mümkündür.
Bu cihazlarda istifadə olunan Avtomatik Məzmun Tanıma (Automatic Content Recognition - ACR) texnologiyası televizorda hansı proqramların izlənildiyini, nə vaxt baxıldığını və baxış müddətini dəqiq müəyyən edə bilir.
Məlumata əsasən, toplanan məlumatlar bəzən fərdiləşdirilmiş reklamların göstərilməsi üçün istifadə olunur, bəzi hallarda isə üçüncü tərəflərə ötürülür.
Vizio 2017-ci ildə cərimələnib
2017-ci ildə ABŞ Federal Ticarət Komissiyası və Nyu-Cersi ştatının Baş Prokurorluğu Vizio şirkətini məhkəməyə verib.
İstintaqın nəticələrinə görə, şirkət 11 milyon televizorda istifadəçilərin xəbəri olmadan baxış məlumatlarını toplayan proqram təminatı quraşdırıb.
Avtomatik Məzmun Tanıma funksiyası standart olaraq aktiv vəziyyətdə olub və hər saniyə istifadəçilərin izlədiyi məzmunu qeydə alaraq reklam şirkətlərinə ötürüb.
Bundan əlavə, şirkətin bu funksiyanı uzaqdan proqram yeniləmələri vasitəsilə köhnə televizor modellərinə də əlavə etdiyi bildirilib.
Nəticədə Vizio 2,2 milyon dollar cərimə ödəyib, məlumat toplama siyasətini daha şəffaf etməyə və istifadəçilərin açıq razılığını almağa məcbur olub.
Sony, Samsung, LG, Hisense və TCL də məhkəməyə verilib
2025-ci ildə Texas ştatının Baş Prokurorluğu eyni vaxtda beş iri televizor istehsalçısına qarşı iddia qaldırıb.
Məhkəmə iddiasında aşağıdakı şirkətlərin adı çəkilib:
• Sony
• Samsung
• LG
• Hisense
• TCL
Onlar Texas sakinlərinin şəxsi məlumatlarını qanunsuz toplamaqda ittiham olunublar.
Prokurorluq xüsusilə Hisense və TCL şirkətlərinin Çinlə əlaqələrinin istehlakçı məlumatlarının təhlükəsizliyi baxımından risk yarada biləcəyini bildirib.
İddiada Sony televizorları hətta "kütləvi izləmə sistemi" kimi xarakterizə olunub və istifadəçilərin baxış məlumatlarını onların xəbəri olmadan toplamaq və satmaqda ittiham edilib.
Sonradan Samsung və LG razılaşma əldə edərək istifadəçilərin açıq razılığı olmadan məlumat toplamamağı və məxfilik siyasətini daha aydın şəkildə təqdim etməyi öhdələrinə götürüblər.
Bununla belə, Hisense, Sony və TCL ilə bağlı məhkəmə prosesləri hələ də davam edir.
Samsung-a qarşı yeni kollektiv iddia
2026-cı ildə beş Samsung smart televizor sahibi şirkətə qarşı kollektiv iddia qaldırıb.
İddiaçılar bildirirlər ki, Avtomatik Məzmun Tanıma texnologiyası vasitəsilə onların baxış məlumatları qanunsuz şəkildə izlənilir, saxlanılır və satılır.
Onların fikrincə, Samsungun məxfilik siyasəti istifadəçiləri çaşdırır və məlumatların hansı həcmdə toplandığını tam izah etmir.
İddiada şirkətin bu fəaliyyəti ilə məlumatların qorunmasına dair ştat qanunlarını və videoməlumatların məxfiliyini tənzimləyən federal qanunvericiliyi pozduğu iddia olunur.
İddiaçılar kompensasiya ödənilməsini və bu praktikanın dayandırılmasını tələb edirlər. İş üzrə məhkəmə prosesi hələ başa çatmayıb./Lent.az

Smart TVs, which are found in almost every home, can collect information about users' viewing habits without their knowledge. In some cases, even voice recordings can be captured.
The Automatic Content Recognition (ACR) technology used in these devices can accurately determine which programs are watched on the TV, when they are watched, and the duration of viewing.
According to information, the collected data is sometimes used to show personalized advertisements, and in some cases, it is transferred to third parties.
Vizio was fined in 2017
In 2017, the U.S. Federal Trade Commission and the New Jersey Attorney General filed a lawsuit against the company Vizio.
According to the investigation results, the company installed software on 11 million TVs that collected viewing data without the users' knowledge.
The Automatic Content Recognition function was active by default and recorded the content users watched every second, transferring it to advertising companies.
Additionally, it was reported that the company added this function to older TV models via remote software updates.
As a result, Vizio paid a $2.2 million fine, was forced to make its data collection policy more transparent, and to obtain users' explicit consent.
Sony, Samsung, LG, Hisense, and TCL were also sued
In 2025, the Texas Attorney General filed lawsuits against five major TV manufacturers simultaneously.
The following companies were named in the lawsuit:
• Sony
• Samsung
• LG
• Hisense
• TCL
They were accused of illegally collecting personal data of Texas residents.
The Attorney General specifically stated that the affiliations of Hisense and TCL with China could pose a risk to the security of consumer data.
The lawsuit characterized Sony TVs even as a "mass surveillance system" and accused them of collecting and selling users' viewing data without their knowledge.
Subsequently, Samsung and LG reached agreements to not collect data without users' explicit consent and to present their privacy policies more clearly.
However, court proceedings involving Hisense, Sony, and TCL are still ongoing.
New class action lawsuit against Samsung
In 2026, owners of five Samsung smart TVs filed a class action lawsuit against the company.
The plaintiffs state that their viewing data is being illegally monitored, stored, and sold through Automatic Content Recognition technology.
They believe Samsung’s privacy policy confuses users and does not fully explain the extent of data collection.
The lawsuit claims that the company’s activities violate state data protection laws and federal legislation regulating video data privacy.
The plaintiffs are demanding compensation and the cessation of this practice. The court proceedings have not yet concluded./Lent.az