Şamaxıdakı zəlzələ Bakıda ola bilər? -
Şamaxıda qeydə alınan zəlzələlər əhali arasında narahatlıq yaradıb. Belə ki, ayın 10-da baş verən 3,8 bal gücündə zəlzələ hiss edilsə də, dağıntı qeydə alınmayıb. Bu gün isə 3 bal gücündə növbəti zəlzələ baş verib, lakin yeraltı təkan hiss olunmayıb. Vətəndaşlar Bakıda və ətraf bölgələrdə təkanların ola biləcəyindən narahtdırlar.
Bəs bu tip ardıcıl zəlzələlər daha güclü yeraltı təkanların xəbərçisi sayıla bilərmi?
Mövzu ilə bağlı Milli.Az-a açıqlama verən Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin baş direktoru Qurban Yetirmişli bildirib ki, hazırkı vəziyyət narahatlıq doğurmur:
"Azərbaycanda hər gün müxtəlif sayda yeraltı təkanlar qeydə alınır. Bu təkanların bəziləri hiss olunsa da, ümumiyyətlə qorxuya əsas yoxdur. Dünən axşamdan bu gün səhər saat 9-a qədər 32 yeraltı təkan baş verib. Onların heç biri hiss olunmayıb. Yaxın günlər üçün də güclü, dağıdıcı zəlzələ ehtimalı gözlənilmir".

Землетрясения, зарегистрированные в Шамахе, вызвали беспокойство среди населения. Так, несмотря на то, что 10 числа произошло землетрясение силой 3,8 балла, разрушений не зафиксировано. Сегодня произошло очередное землетрясение силой 3 балла, однако подземные толчки не ощущались. Граждане обеспокоены возможностью толчков в Баку и прилегающих районах.
Может ли такой тип последовательных землетрясений считаться предвестником более сильных подземных толчков?
По этому поводу директор Республиканского сейсмологического центра Гурбан Етимрышлы, давший комментарий для Milli.Az, отметил, что нынешняя ситуация не вызывает беспокойства:
"В Азербайджане ежедневно фиксируется разное количество подземных толчков. Некоторые из них ощущаются, но в целом повода для страха нет. С вечера вчерашнего дня до 9 часов сегодняшнего утра произошло 32 подземных толчка. Ни один из них не был ощущен. В ближайшие три дня не ожидается вероятность сильного разрушительного землетрясения".