Şamaxıdakı zəlzələ Bakıda ola bilər? -
Şamaxıda qeydə alınan zəlzələlər əhali arasında narahatlıq yaradıb. Belə ki, ayın 10-da baş verən 3,8 bal gücündə zəlzələ hiss edilsə də, dağıntı qeydə alınmayıb. Bu gün isə 3 bal gücündə növbəti zəlzələ baş verib, lakin yeraltı təkan hiss olunmayıb. Vətəndaşlar Bakıda və ətraf bölgələrdə təkanların ola biləcəyindən narahtdırlar.
Bəs bu tip ardıcıl zəlzələlər daha güclü yeraltı təkanların xəbərçisi sayıla bilərmi?
Mövzu ilə bağlı Milli.Az-a açıqlama verən Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin baş direktoru Qurban Yetirmişli bildirib ki, hazırkı vəziyyət narahatlıq doğurmur:
"Azərbaycanda hər gün müxtəlif sayda yeraltı təkanlar qeydə alınır. Bu təkanların bəziləri hiss olunsa da, ümumiyyətlə qorxuya əsas yoxdur. Dünən axşamdan bu gün səhər saat 9-a qədər 32 yeraltı təkan baş verib. Onların heç biri hiss olunmayıb. Yaxın günlər üçün də güclü, dağıdıcı zəlzələ ehtimalı gözlənilmir".

Can the earthquake in Shamakhi happen in Baku? -
Earthquakes recorded in Shamakhi have caused concern among the population. Although a 3.8 magnitude earthquake occurred on the 10th and was felt, no damage was reported. Today, another earthquake with a magnitude of 3 took place, but the underground tremor was not felt. Citizens are worried that tremors may occur in Baku and the surrounding areas.
So, can such consecutive earthquakes be considered a precursor to stronger underground tremors?
Commenting on the issue to Milli.Az, the director general of the Republican Seismological Service Center, Gurban Yetirmishli, stated that the current situation is not alarming:
"Various numbers of underground tremors are recorded every day in Azerbaijan. Although some of these tremors are felt, there is generally no reason for fear. From last night until 9 a.m. today, 32 underground tremors occurred. None of them were felt. No strong, destructive earthquake is expected in the coming days."