Azərbaycan Respublikasının "Məşğulluq Strategiyasının həyata keçirilməsinə dair 2026-2030-cu illər üçün Tədbirlər Planı"nda ölkəmizdə beynəlxalq təcrübə əsasında çevik iş vaxtı rejimi modelinin formalaşdırılması nəzərdə tutulur.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə APA-nın sorğusuna cavab olaraq, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin Mətbuat xidmətindən məlumat verilib.
Bildirilib ki, Beynəlxalq Əmək Təşkilatının (BƏT) və digər qabaqcıl beynəlxalq təcrübələrə əsasən, çevik iş vaxtı rejimi işçiyə müəyyən edilmiş ümumi iş vaxtı normasını (həftəlik 40 saat) qorumaq şərtilə iş gününün başlanma və bitmə vaxtını müəyyən çərçivələr daxilində sərbəst seçmək imkanı verən iş təşkili formasıdır. Bu model əmək münasibətlərində çevikliyin artırılmasına, iş və şəxsi həyat arasında tarazlığın təmin edilməsinə, həmçinin əmək məhsuldarlığının yüksəldilməsinə xidmət edir.
Bu iş rejimi daha çox informasiya texnologiyaları, maliyyə, təhsil, dövlət idarəçiliyinin inzibati və analitik istiqamətləri kimi sahələrdə, həmçinin azyaşlı uşağı olan valideynlər, əlilliyi olan şəxslər, təhsil alan, eləcə də məsafədən və ya hibrid formada çalışan işçilər üçün əlverişli hesab olunur. Fasiləsiz fəaliyyət göstərən sahələrdə isə çevik iş vaxtı rejiminin tətbiqi xüsusi tənzimləmə mexanizmləri əsasında həyata keçirilir.
Ölkəmizdə çevik iş vaxtı rejiminin tətbiqi istiqamətində qeyd edilən Tədbirlər Planında nəzərdə tutulan nəticə indikatorlarına uyğun olaraq 2026-2030-cu illər ərzində beynəlxalq təcrübənin araşdırılması, hüquqi və institusional təhlillərin aparılması, müvafiq normativ hüquqi akt layihələrinin hazırlanması və mərhələli şəkildə tətbiqi nəzərdə tutulur", - nazirlikdən qeyd olunub.

В «Плане мероприятий на 2026-2030 годы по реализации «Стратегии занятости» Азербайджанской Республики предусмотрено формирование в нашей стране модели гибкого режима рабочего времени на основе международного опыта.
Medianews.az сообщает, что об этом в ответ на запрос APA было проинформировано пресс-службой Министерства труда и социальной защиты населения.
Отмечается, что согласно Международной организации труда (МОТ) и другому передовому международному опыту, гибкий режим рабочего времени — это форма организации труда, которая при сохранении установленной нормы общего рабочего времени (40 часов в неделю) даёт возможность самостоятельно выбирать время начала и окончания рабочего дня в определённых рамках. Эта модель способствует увеличению гибкости в трудовых отношениях, обеспечению баланса между работой и личной жизнью, а также повышению производительности труда.
Данный режим работы считается более удобным в таких сферах, как информационные технологии, финансы, образование, административное и аналитическое направление государственного управления, а также для работников с маленькими детьми, инвалидов, учащихся, тех, кто работает дистанционно или в гибридном формате. В сферах с круглосуточной деятельностью применение гибкого режима рабочего времени осуществляется на основе специальных регулирующих механизмов.
В стране в направлении внедрения гибкого режима рабочего времени в соответствии с индикаторами результатов, предусмотренными в упомянутом плане мероприятий, в период 2026-2030 годов планируется изучение международного опыта, проведение правового и институционального анализа, подготовка соответствующих проектов нормативно-правовых актов и поэтапное внедрение», — говорится в сообщении министерства.