Azərbaycan Respublikasının "Məşğulluq Strategiyasının həyata keçirilməsinə dair 2026-2030-cu illər üçün Tədbirlər Planı"nda ölkəmizdə beynəlxalq təcrübə əsasında çevik iş vaxtı rejimi modelinin formalaşdırılması nəzərdə tutulur.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə APA-nın sorğusuna cavab olaraq, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin Mətbuat xidmətindən məlumat verilib.
Bildirilib ki, Beynəlxalq Əmək Təşkilatının (BƏT) və digər qabaqcıl beynəlxalq təcrübələrə əsasən, çevik iş vaxtı rejimi işçiyə müəyyən edilmiş ümumi iş vaxtı normasını (həftəlik 40 saat) qorumaq şərtilə iş gününün başlanma və bitmə vaxtını müəyyən çərçivələr daxilində sərbəst seçmək imkanı verən iş təşkili formasıdır. Bu model əmək münasibətlərində çevikliyin artırılmasına, iş və şəxsi həyat arasında tarazlığın təmin edilməsinə, həmçinin əmək məhsuldarlığının yüksəldilməsinə xidmət edir.
Bu iş rejimi daha çox informasiya texnologiyaları, maliyyə, təhsil, dövlət idarəçiliyinin inzibati və analitik istiqamətləri kimi sahələrdə, həmçinin azyaşlı uşağı olan valideynlər, əlilliyi olan şəxslər, təhsil alan, eləcə də məsafədən və ya hibrid formada çalışan işçilər üçün əlverişli hesab olunur. Fasiləsiz fəaliyyət göstərən sahələrdə isə çevik iş vaxtı rejiminin tətbiqi xüsusi tənzimləmə mexanizmləri əsasında həyata keçirilir.
Ölkəmizdə çevik iş vaxtı rejiminin tətbiqi istiqamətində qeyd edilən Tədbirlər Planında nəzərdə tutulan nəticə indikatorlarına uyğun olaraq 2026-2030-cu illər ərzində beynəlxalq təcrübənin araşdırılması, hüquqi və institusional təhlillərin aparılması, müvafiq normativ hüquqi akt layihələrinin hazırlanması və mərhələli şəkildə tətbiqi nəzərdə tutulur", - nazirlikdən qeyd olunub.

In the "Action Plan for the Implementation of the Employment Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2026-2030," the formation of a flexible working hours regime model based on international experience is envisaged in our country.
Medianews.az reports that this information was provided by the Press Service of the Ministry of Labor and Social Protection of the Population in response to APA's inquiry.
It was stated that based on the International Labour Organization (ILO) and other advanced international experiences, the flexible working hours regime is a form of work organization that allows the employee to freely choose the start and end times of the working day within a determined framework, provided that the overall working time norm (40 hours per week) is maintained. This model serves to increase flexibility in labor relations, ensure a balance between work and personal life, and also improve labor productivity.
This working regime is considered more suitable for fields such as information technologies, finance, education, administrative and analytical directions of public administration, as well as for employees who are parents of young children, persons with disabilities, students, and those working remotely or in hybrid form. In sectors that operate continuously, the implementation of the flexible working hours regime is carried out based on special regulatory mechanisms.
In our country, according to the result indicators envisaged in the noted Action Plan for the implementation of the flexible working hours regime, the investigation of international experience, legal and institutional analyses, preparation of relevant draft normative legal acts, and phased application are planned for the years 2026-2030," the ministry noted.