Qadınların kişilərdən daha çox yuxuya ehtiyacı var -
Araşdırmalar göstərir ki, qadınların bioloji olaraq kişilərlə müqayisədə daha çox yuxuya ehtiyacı var. Mütəxəssislərin fikrincə, bunun əsas səbəbləri hormonal dəyişikliklər, çoxsaylı gündəlik öhdəliklər və beynin daha intensiv işləməsidir.
340 cütlük üzərində aparılan araşdırma zamanı müəyyən edilib ki, qadınlar istirahət günlərində kişilərdən orta hesabla 26 dəqiqə daha çox yatırlar.
Mütəxəssislər bildirirlər ki, menstruasiya dövrü, hamiləlik və menopauza kimi hormonal dəyişikliklər qadınların yuxu keyfiyyətinə təsir göstərir. Bundan əlavə, iş və ailə məsuliyyətləri də onların daha çox yorulmasına səbəb olur.
Psixoloqlar qeyd edirlər ki, xroniki yuxusuzluq qadınlarda əsəbilik, narahatlıq və emosional gərginliyi artırır ki, bu da ailədaxili münasibətlərə mənfi təsir göstərə bilər.
Araşdırmaya görə, qadınların kifayət qədər istirahət etməsi həm sağlamlıq, həm də ailə münasibətlərinin qorunması baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır./BAKU.WS

Research shows that biologically, women need more sleep compared to men. According to experts, the main reasons for this are hormonal changes, multiple daily responsibilities, and more intensive brain activity.
During a study conducted on 340 couples, it was determined that women sleep on average 26 minutes more than men on rest days.
Experts state that hormonal changes such as the menstrual cycle, pregnancy, and menopause affect the sleep quality of women. Additionally, work and family responsibilities also cause them to become more tired.
Psychologists note that chronic insomnia increases irritability, anxiety, and emotional tension in women, which can negatively affect family relationships.
According to the research, sufficient rest for women is of important significance both for health and for maintaining family relationships./BAKU.WS