Fövqəladə Hallar Nazirliyinin (FHN) Dövlət Yanğından Mühafizə Xidmətinin Cənub Regional Dövlət Yanğın Nəzarəti İdarəsinin rəisi vəzifəsindən azad olunub.
Medianews.az xəbər verir ki, fövqəladə hallar naziri Kəmaləddin Heydərovun müvafiq əmri ilə sözügedən idarənin rəisi, polkovnik Əkbər Novruzov vəzifəsindən azad edilərək təqaüdə göndərilib.
Onun yerinə polkovnik-leytenant Əmir Səmədov təyin olunub.
Qeyd edək ki, polkovnik Əkbər Novruzov 2023-cü ilin avqust ayında Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Dövlət Yanğından Mühafizə Xidmətinin rəis müavini vəzifəsindən azad olunaraq, sözügedən vəzifəyə təyin olunmuşdu. //Qaynarinfo

The head of the Southern Regional State Fire Supervision Department of the State Fire Protection Service of the Ministry of Emergency Situations (MES) has been dismissed from his position.
According to Medianews.az, by the relevant order of the Minister of Emergency Situations Kamaladdin Heydarov, the head of the mentioned department, Colonel Akbar Novruzov, was dismissed from his position and sent into retirement.
Lieutenant Colonel Amir Samedov has been appointed in his place.
It should be noted that Colonel Akbar Novruzov was dismissed from the position of deputy head of the State Fire Protection Service of the Ministry of Emergency Situations in August 2023 and appointed to the mentioned position. //Qaynarinfo