Azərbaycan və Malayziya arasında vizasız rejimin tətbiqi istiqamətində işlər aparılır və yaxın aylarda bu məsələ ilə bağlı irəliləyiş gözlənilir.
Bunu Milli Məclisin Azərbaycan–Malayziya parlamentlərarası dostluq qrupunun rəhbəri, deputat Vüqar Bayramov Azərbaycan Turizm Sənaye Liderlərinin görüşündə deyib.
Onun sözlərinə görə, Malayziyada keçirilən görüşlər zamanı iki ölkə arasında turizm əlaqələrinin genişləndirilməsi və viza rejiminin sadələşdirilməsi məsələləri müzakirə olunub: “Malayziyanın böyük turizm potensialı var. Hazırda Malayziya vətəndaşlarının Azərbaycana səfəri üçün viza tələb olunur. Bununla bağlı müzakirələr aparılıb və hesab edirəm ki, yaxın aylarda vizasız rejimə keçid mümkün olacaq. Çünki Xarici İşlər Nazirliyi tərəfindən artıq müvafiq memorandum təqdim edilib”.
Deputat vurğulayıb ki, Asiya ölkələrindən turist axınının artırılması üçün vizaların sadələşdirilməsi ilə yanaşı, birbaşa aviareyslərin sayının artırılması da vacibdir: “Adətən Asiya ölkələrindən olan turistlər birbaşa uçuşların mövcud olduğu istiqamətləri seçirlər. Buna görə də birbaşa reyslərin açılması Azərbaycanın turizm potensialının artırılmasına mühüm töhfə verə bilər”.

Между Азербайджаном и Малайзией ведется работа по введению безвизового режима, и в ближайшие месяцы ожидается прогресс по этому вопросу.
Об этом заявил председатель межпарламентской группы дружбы Азербайджан–Малайзия, депутат Вугар Байрамов на встрече Лидеров туристической индустрии Азербайджана.
По его словам, на встречах, проведенных в Малайзии, обсуждалось расширение туристических связей между двумя странами и упрощение визового режима: «У Малайзии есть большой туристический потенциал. В настоящее время для граждан Малайзии требуется виза для поездки в Азербайджан. По этому поводу велись переговоры, и я считаю, что в ближайшие месяцы возможен переход к безвизовому режиму. Потому что Министерством иностранных дел уже представлен соответствующий меморандум».
Депутат подчеркнул, что для увеличения потока туристов из азиатских стран важно не только упрощение виз, но и увеличение количества прямых авиарейсов: «Обычно туристы из азиатских стран выбирают направления с прямыми рейсами. Поэтому открытие прямых рейсов может значительно способствовать увеличению туристического потенциала Азербайджана».