Azərbaycan və Malayziya arasında vizasız rejimin tətbiqi istiqamətində işlər aparılır və yaxın aylarda bu məsələ ilə bağlı irəliləyiş gözlənilir.
Bunu Milli Məclisin Azərbaycan–Malayziya parlamentlərarası dostluq qrupunun rəhbəri, deputat Vüqar Bayramov Azərbaycan Turizm Sənaye Liderlərinin görüşündə deyib.
Onun sözlərinə görə, Malayziyada keçirilən görüşlər zamanı iki ölkə arasında turizm əlaqələrinin genişləndirilməsi və viza rejiminin sadələşdirilməsi məsələləri müzakirə olunub: “Malayziyanın böyük turizm potensialı var. Hazırda Malayziya vətəndaşlarının Azərbaycana səfəri üçün viza tələb olunur. Bununla bağlı müzakirələr aparılıb və hesab edirəm ki, yaxın aylarda vizasız rejimə keçid mümkün olacaq. Çünki Xarici İşlər Nazirliyi tərəfindən artıq müvafiq memorandum təqdim edilib”.
Deputat vurğulayıb ki, Asiya ölkələrindən turist axınının artırılması üçün vizaların sadələşdirilməsi ilə yanaşı, birbaşa aviareyslərin sayının artırılması da vacibdir: “Adətən Asiya ölkələrindən olan turistlər birbaşa uçuşların mövcud olduğu istiqamətləri seçirlər. Buna görə də birbaşa reyslərin açılması Azərbaycanın turizm potensialının artırılmasına mühüm töhfə verə bilər”.

Work is underway to implement a visa-free regime between Azerbaijan and Malaysia, and progress on this issue is expected in the coming months.
This was stated by Vüqar Bayramov, the head of the Azerbaijan-Malaysia interparliamentary friendship group of the Milli Majlis, at the meeting of Azerbaijani Tourism Industry Leaders.
According to him, during the meetings held in Malaysia, issues of expanding tourism ties between the two countries and simplifying the visa regime were discussed: "Malaysia has great tourism potential. Currently, Malaysian citizens require a visa to travel to Azerbaijan. Discussions have been held on this matter and I believe that transitioning to a visa-free regime will be possible in the coming months. Because the Ministry of Foreign Affairs has already submitted the relevant memorandum."
The deputy emphasized that to increase tourist flow from Asian countries, in addition to simplifying visas, it is also important to increase the number of direct flights: "Tourists from Asian countries usually prefer destinations where direct flights are available. Therefore, opening direct flights can make a significant contribution to enhancing Azerbaijan's tourism potential."