Türkiyənin tanınmış müğənnisi Haluk Levent təsisçisi olduğu "Ahbap" dərnəyi ilə bağlı aparılan istintaq çərçivəsində Bursada saxlanılıb.
Medianews.az Türkiyə mətbuatına istinadən xəbər verir ki, o, "Dərnəklər haqqında" qanunun tələblərini pozmaq, cinayət yolu ilə əldə edilmiş əmlakı leqallaşdırmaq və cinayət təşkilatına üzv olmaq maddələri ilə ittiham olunur.
Məlumata görə, Haluk Levent Almaniyaya getmək üçün hava limanına yollanıb və bilet alıb. Lakin ölkədən çıxışına qadağa qoyulduğunu öyrəndikdən sonra evinə qayıdıb.
Bildirilir ki, daha sonra telefonlarını söndürərək İzmir istiqamətində hərəkət edib və Bursa şəhərində saxlanılıb.
İstintaqın iddiasına əsasən, Haluk Levent 2020–2026-cı illər ərzində ümumilikdə 990 milyon türk lirəsi (21 milyon ABŞ dolları) məbləğində mərc oyunlarında iştirak edib və 390 milyon lirə (8 milyon 300 min ABŞ dolları) itirib.
Bundan başqa, iddiaya görə, "Ahbap" dərnəyinin hesabından müğənninin köməkçisi Yeliz Kayanın hesabına 120 milyon türk lirəsi (2 milyon 554 min dollar) köçürülüb.

Известный турецкий певец Халук Левент задержан в Бурсе в рамках расследования, связанного с основанной им ассоциацией "Ахбап".
Medianews.az, ссылаясь на турецкие СМИ, сообщает, что он обвиняется в нарушении требований закона "Об ассоциациях", отмывании имущества, приобретенного преступным путем, и участии в преступной организации.
По информации, Халук Левент направился в аэропорт, чтобы отправиться в Германию, и приобрел билет. Однако, узнав о запрете на выезд из страны, он вернулся домой.
Сообщается, что позже он выключил телефоны и двинулся в направлении Измира, где был задержан в городе Бурса.
По версии следствия, Халук Левент в период с 2020 по 2026 год в общей сложности участвовал в азартных играх на сумму 990 миллионов турецких лир (21 миллион долларов США) и проиграл 390 миллионов лир (8 миллионов 300 тысяч долларов США).
Кроме того, согласно обвинению, с банковского счета ассоциации "Ахбап" на счет помощницы певца Елиз Кая переведено 120 миллионов турецких лир (2 миллиона 554 тысячи долларов).