Azərbaycan müəllimləri süni intellektdən ən çox istifadə edənlər sırasındadır.
“Azərbaycan dünyada birinci yerdə deyil, lakin yuxarı sıralarda qərarlaşıb. Azərbaycan müəllimləri süni intellektdən kifayət qədər geniş istifadə edirlər. Xüsusilə dərslərin planlaşdırılması və hazırlanması prosesində bu alətlərdən aktiv yararlanırlar”, – o qeyd edib.
Vüsal Xanlarovun sözlərinə görə, gələn ildən müəllimlərin illik plan və icmallar hazırlamaq öhdəliyinin aradan qaldırılması nəzərdə tutulur.
“İstəyirik ki, müəllim növbəti ildən etibarən illik planı, icmalı yazmasın. Müəllim vaxtını bu sənədlərin hazırlanmasına deyil, il ərzində hər bir dərsə necə hazırlaşacağına sərf etsin”, – idarə rəisi vurğulayıb.

Азербайджанские учителя входят в число самых активных пользователей искусственного интеллекта.
«Азербайджан не занимает первое место в мире, но находится в верхних рядах. Азербайджанские учителя широко используют искусственный интеллект. Особенно они активно применяют эти инструменты в процессе планирования и подготовки уроков», — отметил он.
По словам Вусала Ханларова, с следующего года планируется отменить обязанность учителей готовить ежегодные планы и отчеты.
«Мы хотим, чтобы учитель с следующего года не писал ежегодный план и отчет. Учитель должен тратить время не на подготовку этих документов, а на то, как подготовиться к каждому уроку в течение года», — подчеркнул руководитель управления.