Putini tənqid edən bloger
Prezident Vladimir Putini və Ukraynadakı müharibəni tənqid edən rusiyalı bloqçu İlya Remeslo silahlı qüvvələr haqqında yalan məlumat yaymaqda şübhəli bilinərək saxlanılıb.
Medianews.az  Bakıvaxtı.az -a istinadən xəbər verir ki, əvvəllər Kreml tərəfdarı olan Remeslo mart ayında sosial mediada "Vladimir Putini dəstəkləməyi dayandırmağımın beş səbəbi" adlı məqal dərc etmişdi.
Korrupsiyaya qarşı kampaniya aparan və 2024-cü ildə həbsxanada vəfat edən Kreml əleyhdarı müxalifət lideri Aleksey Navalnının ictimai tənqidçisi kimi tanınmağa başlayan Sankt-Peterburqlu Remeslo 2026-cı ilin martında Putinə qarşı kəskin şəkildə çıxıb.
Remeslo məqaləsində Ukrayna müharibəsi, söz azadlığına qoyulan məhdudiyyətlər pislənilir və Putinin Rusiya lideri vəzifəsindən istefa verməsi və mühakimə olunması tələb olunub.
Məqalə dərc edildikdən bir neçə gün sonra Remeslo saxlanılıb. Onun 10 ilə qədər həbs cəzası ilə üzləşəcəyi bildirilir.

Russian blogger Ilya Remeslo, who criticized President Vladimir Putin and the war in Ukraine, has been detained on suspicion of spreading false information about the armed forces.
Medianews.az, citing BakuTime.az, reports that Remeslo, who was previously a Kremlin supporter, published an article on social media in March titled "Five reasons why I stopped supporting Vladimir Putin."
Remeslo, from Saint Petersburg, who became known as a public critic of Alexei Navalny, a Kremlin-opposing opposition leader campaigning against corruption and who died in prison in 2024, sharply spoke out against Putin in March 2026.
In the article, Remeslo condemned the war in Ukraine, restrictions on freedom of speech, and called for Putin’s resignation from the position of Russian leader and for him to be prosecuted.
Remeslo was detained a few days after the article was published. It is reported that he faces up to 10 years in prison.