Putini tənqid edən bloger
Prezident Vladimir Putini və Ukraynadakı müharibəni tənqid edən rusiyalı bloqçu İlya Remeslo silahlı qüvvələr haqqında yalan məlumat yaymaqda şübhəli bilinərək saxlanılıb.
Medianews.az  Bakıvaxtı.az -a istinadən xəbər verir ki, əvvəllər Kreml tərəfdarı olan Remeslo mart ayında sosial mediada "Vladimir Putini dəstəkləməyi dayandırmağımın beş səbəbi" adlı məqal dərc etmişdi.
Korrupsiyaya qarşı kampaniya aparan və 2024-cü ildə həbsxanada vəfat edən Kreml əleyhdarı müxalifət lideri Aleksey Navalnının ictimai tənqidçisi kimi tanınmağa başlayan Sankt-Peterburqlu Remeslo 2026-cı ilin martında Putinə qarşı kəskin şəkildə çıxıb.
Remeslo məqaləsində Ukrayna müharibəsi, söz azadlığına qoyulan məhdudiyyətlər pislənilir və Putinin Rusiya lideri vəzifəsindən istefa verməsi və mühakimə olunması tələb olunub.
Məqalə dərc edildikdən bir neçə gün sonra Remeslo saxlanılıb. Onun 10 ilə qədər həbs cəzası ilə üzləşəcəyi bildirilir.

Российский блогер Илья Ремесло, критикующий президента Владимира Путина и войну в Украине, был задержан по подозрению в распространении ложной информации о вооружённых силах.
Medianews.az со ссылкой на Bakıvaxtı.az сообщает, что ранее поддерживавший Кремль Ремесло в марте опубликовал в социальных сетях статью под названием «Пять причин, почему я перестал поддерживать Владимира Путина».
Ремесло из Санкт-Петербурга, начавший становиться общественным критиком главы оппозиции Алексея Навального, который боролся с коррупцией и умер в тюрьме в 2024 году, резко выступил против Путина в марте 2026 года.
В статье Ремесло осуждал войну в Украине, ограничения свободы слова и требовал отставки Путина с поста лидера России и его судебного преследования.
Несколько дней спустя после публикации статьи Ремесло был задержан. Сообщается, что ему грозит до 10 лет лишения свободы.