İyulun 10-u Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin Rusiyanın Azov dənizində gəmilərə dronlarla həyata keçirdiyi hücumlar zamanı azərbaycanlıların idarə etdiyi bir gəmiyə də zərbə endirilib.
Medianews.az-ın məlumatına görə, dron hücumu nəticəsində “Turbo SM” adlı gəminin ön tərəfi, üstü zədələnib, arxa lövbəri qopub.
“Turbo SM” quru yük gəmisidr, Komor adaları bayrağı altında üzür, dron hücumu zamanı Azov limanında dayanıbmış.
Gəminin kapitanı, kapitan köməkçiləri və digər heyət üzvlərinin hamısı azərbaycanlıdır.
Xoşbəxtlikdən “Turbo SM”də heç kim yaralanmayıb.
Medianews.az bildirir ki, “Turbo SM” dron zərbəsinə məruz qalmamışdan əvvəl gəmidəki azərbyacanlılar ətrafdakı gəmilərə hücumları videoya çəkməklə məşğul imişlər. Həmin videoları təqdim edirik.
Xatırladaq ki, iyunun 5-i Azov dənizində dron hücumları zamanı azərbaycanlıların idarə etdiyi “Natra” və “Zirkon” adlı yük gəmiləri vurulmuş, 25 nəfər Azərbaycan vətəndaşından 4-ü, o cümlədən hər iki gəminin kapitanı həlak olmuş, bir neçə nəfər yaralanmışdı.

On July 10, during the attacks carried out by the Armed Forces of Ukraine with drones on Russian ships in the Sea of Azov, a ship operated by Azerbaijanis was also struck.
According to Medianews.az, as a result of the drone attack, the front part and the upper side of the ship named "Turbo SM" were damaged, and the rear rudder was torn off.
The "Turbo SM" is a dry cargo ship, sailing under the flag of the Comoros Islands, and was docked at the Azov port during the drone attack.
The captain of the ship, the captain's assistants, and all other crew members are Azerbaijanis.
Fortunately, no one on the "Turbo SM" was injured.
Medianews.az reports that before the "Turbo SM" was hit by the drone strike, the Azerbaijanis on board were engaged in filming the attacks on surrounding ships. We present those videos.
Let us recall that on June 5, during drone attacks in the Sea of Azov, the cargo ships named "Natra" and "Zirkon", operated by Azerbaijanis, were hit. Out of 25 Azerbaijani citizens, 4 were killed, including the captains of both ships, and several were injured.