Prezident Berlinə getməzdən əvvəl DSX-dən məlumat alıb
“Bakıda belə bir görüşün keçirilməsi barədə “The Times” qəzetindən öyrəndik, bizim bu barədə xəbərimiz yox idi. Təbii ki, belə mötəbər mətbu orqanında çıxan məqaləyə diqqətlə yanaşaraq, araşdırma aparmışıq”.
Medianews.az APA-ya istinadən xəbər verir ki, bunu Prezident İlham Əliyev Almaniya Kansleri Fridrix Mertslə birgə mətbuat konfransında Bakıda Almaniya və Rusiya nümayəndələri arasında görüşün keçirilməsi barədə suala cavabında deyib.
Dövlət başçısı bildirib ki, dünən Berlinə gəlməzdən öncə Azərbaycan Dövlət Sərhəd Xidmətindən məlumat istəyib:
“The Times” qəzetində adları keçən şəxslərin eyni vaxtda Azərbaycanda olduqları təsdiqləndi. İyulun 12-də Berlin-Bakı reysi ilə iki tanınmış şəxs – biri xanım Merkelin Administrasiyasının rəhbəri cənab Pofalla və cənab Platzek Bakıya gəlib və iyulun 14-də geri qayıdıblar. Eyni zamanda iyulun 12-də Rusiyanın keçmiş Baş naziri cənab Zubkov və Rusiya Prezidenti yanında Vətəndaş Cəmiyyəti və İnsan Hüquqları Şurasının rəhbəri cənab Fadeyev Moskvadan Bakıya gəlib, biri iyulun 13-də, o biri isə iyulun 14-də Bakıdan ayrılıb. Bizə bu barədə Almaniya və Rusiya tərəfindən xəbər verilməyib. Yəni bizim ərazimiz bizdən xəbərsiz olaraq, sadəcə, istifadə olunub. Belə bir görüşün olub-olmaması ilə bağlı da mən konkret bir şey deyə bilmərəm, çünki biz bunu görməmişik. Amma dediyim uçuş statistikası deməyə əsas verir ki, belə gizli görüş Bakıda keçirilib. Əgər bu görüş Rusiya-Ukrayna müharibəsinin sonuna gətirəcəksə, əlbəttə ki, biz bunu alqışlayırıq”.

«О проведении такой встречи в Баку мы узнали из газеты «The Times», у нас не было информации об этом. Конечно, мы внимательно отнеслись к статье, опубликованной в таком авторитетном издании, и провели расследование».
Как сообщает Medianews.az со ссылкой на АПА, об этом заявил Президент Ильхам Алиев в совместном с канцлером Германии Фридрихом Мертцем пресс-конференции, отвечая на вопрос о встрече представителей Германии и России в Баку.
Глава государства отметил, что перед своим приездом в Берлин вчера он запросил информацию у Государственной пограничной службы Азербайджана:
«Было подтверждено, что лица, упомянутые в газете «The Times», действительно находились в Азербайджане в одно и то же время. 12 июля рейсом Берлин-Баку прибыли два известных человека – руководитель Администрации госпожи Меркель господин Пофалла и господин Платцек, и 14 июля они уехали обратно. Одновременно 12 июля из Москвы в Баку прибыли бывший премьер-министр России господин Зубков и руководитель Совета по гражданскому обществу и правам человека при Президенте России господин Фадеев, один из них 13 июля, другой – 14 июля покинули Баку. Нас об этом не информировали ни Германия, ни Россия. То есть наша территория была использована без нашего ведома. Что касается того, была ли такая встреча или нет, я не могу ничего конкретного сказать, поскольку мы ее не видели. Но приведенная мной статистика полетов даёт основание полагать, что такая тайная встреча в Баку действительно была проведена. Если эта встреча приведет к завершению войны между Россией и Украиной, конечно, мы это приветствуем».
Президент Ильхам Алиев вновь подчеркнул, что в любом случае война должна быть немедленно прекращена: