Prezident Berlinə getməzdən əvvəl DSX-dən məlumat alıb
“Bakıda belə bir görüşün keçirilməsi barədə “The Times” qəzetindən öyrəndik, bizim bu barədə xəbərimiz yox idi. Təbii ki, belə mötəbər mətbu orqanında çıxan məqaləyə diqqətlə yanaşaraq, araşdırma aparmışıq”.
Medianews.az APA-ya istinadən xəbər verir ki, bunu Prezident İlham Əliyev Almaniya Kansleri Fridrix Mertslə birgə mətbuat konfransında Bakıda Almaniya və Rusiya nümayəndələri arasında görüşün keçirilməsi barədə suala cavabında deyib.
Dövlət başçısı bildirib ki, dünən Berlinə gəlməzdən öncə Azərbaycan Dövlət Sərhəd Xidmətindən məlumat istəyib:
“The Times” qəzetində adları keçən şəxslərin eyni vaxtda Azərbaycanda olduqları təsdiqləndi. İyulun 12-də Berlin-Bakı reysi ilə iki tanınmış şəxs – biri xanım Merkelin Administrasiyasının rəhbəri cənab Pofalla və cənab Platzek Bakıya gəlib və iyulun 14-də geri qayıdıblar. Eyni zamanda iyulun 12-də Rusiyanın keçmiş Baş naziri cənab Zubkov və Rusiya Prezidenti yanında Vətəndaş Cəmiyyəti və İnsan Hüquqları Şurasının rəhbəri cənab Fadeyev Moskvadan Bakıya gəlib, biri iyulun 13-də, o biri isə iyulun 14-də Bakıdan ayrılıb. Bizə bu barədə Almaniya və Rusiya tərəfindən xəbər verilməyib. Yəni bizim ərazimiz bizdən xəbərsiz olaraq, sadəcə, istifadə olunub. Belə bir görüşün olub-olmaması ilə bağlı da mən konkret bir şey deyə bilmərəm, çünki biz bunu görməmişik. Amma dediyim uçuş statistikası deməyə əsas verir ki, belə gizli görüş Bakıda keçirilib. Əgər bu görüş Rusiya-Ukrayna müharibəsinin sonuna gətirəcəksə, əlbəttə ki, biz bunu alqışlayırıq”.

“We learned about the holding of such a meeting in Baku from 'The Times' newspaper, we had no information about this. Naturally, we carefully examined the article published in such a reputable media outlet and conducted an investigation.”
Medianews.az reports, citing APA, that President Ilham Aliyev said this in response to a question about the meeting between German and Russian delegates held in Baku, during a joint press conference with German Chancellor Friedrich Merz.
The head of state stated that before arriving in Berlin yesterday, Azerbaijan requested information from the State Border Service:
“It was confirmed that the individuals named in 'The Times' newspaper were simultaneously in Azerbaijan. On July 12, two prominent persons – one being Mr. Pofalla, head of Ms. Merkel’s Administration, and Mr. Platzek arrived in Baku on the Berlin-Baku flight and returned on July 14. At the same time, on July 12, the former Prime Minister of Russia, Mr. Zubkov, and the head of the Civic Chamber and Human Rights Council under the President of Russia, Mr. Fadeyev, came from Moscow to Baku, one left on July 13, and the other on July 14. We were not informed about this by Germany or Russia. That is, our territory was used without our knowledge. As for whether such a meeting took place, I cannot say anything specific because we did not observe it. However, the flight statistics I mentioned give grounds to say that such a secret meeting took place in Baku. If this meeting will bring an end to the Russia-Ukraine war, of course, we applaud it.”