Netanyahu Xameneinin sağ olduğuna inanırmı?
İsrailin baş naziri Benjamin Netanyahu İranın ali rəhbəri Müctəba Xameneinin taleyi ilə bağlı diqqətçəkən açıqlama verib. Netanyahu Müctəba Xameneinin sağ olduğunu düşündüyünü bildirib.
İsrail baş naziri jurnalistlərin suallarını cavablandırarkən deyib:
“Mən düşünürəm ki, Müctəba Xamenei yaşayır. Onun vəziyyətinin necə olduğunu söyləmək çətindir. O, hansısa bunkerdə və ya gizli bir yerdə gizlənib”.
Netanyahu açıqlamasında Müctəba Xameneinin konkret yerləşdiyi məkan barədə məlumatının olmadığını da vurğulayıb.
Qeyd edək ki, son dövrlərdə Müctəba Xameneinin öldüyünə və ya ağır yaralandığına dair müxtəlif iddialar yayılıb. Lakin bu iddialara indiyə qədər verilən ən diqqətçəkən və mötəbər cavablardan biri məhz Netanyahu tərəfindən səsləndirilən bu açıqlama hesab olunur.
Çünki fevralın 28-dən başlayan İsrail bombardımanları zamanı İran hakimiyyətinin ən yüksək eşalonlarına qədər sızan kəşfiyyat məlumatlarının mövcudluğu faktiki olaraq ortaya çıxıb. İsrailin İran daxilində yüksək rütbəli şəxslərin yerləşdiyi məkanlar, hərəkət marşrutları və gizləndikləri obyektlər barədə dəqiq informasiyalar əldə etdiyi ortadadır. Bir sıra SEPAH komandirlərinin və yüksək vəzifəli şəxslərin, ən son olaraq da Laricaninin gizləndikləri məkanlarda vurulması da məhz daxildən ötürülən kəşfiyyat məlumatları ilə əlaqələndirilir.
Bu baxımdan Netanyahunun Müctəba Xamenei ilə bağlı açıqlaması sadəcə siyasi bəyanat deyil, həm də müəyyən mənada kəşfiyyat məlumatına söykənən mesaj kimi qiymətləndirilir.
Lakin məsələnin ən diqqətçəkən tərəfi bundan ibarətdir ki, İsrail kəşfiyyatının İranın daxilinə bu qədər nüfuz etməsinə baxmayaraq, hələ də yeni dini liderin dəqiq yerləşdiyi məkan müəyyənləşdirilməyib. Bu isə həm İran daxilində təhlükəsizlik mexanizmlərinin tam çöküşə uğramadığına, həm də Müctəba Xameneinin maksimum məxfilik şəraitində qorunduğuna dair versiyaları gücləndirir./Musavat.com

The Prime Minister of Israel, Benjamin Netanyahu, made a striking statement regarding the fate of Iran's Supreme Leader Mojtaba Khamenei. Netanyahu stated that he believes Mojtaba Khamenei is alive.
Answering journalists' questions, the Israeli Prime Minister said:
"I think Mojtaba Khamenei is alive. It is difficult to say what condition he is in. He is hiding in some bunker or secret location."
In his statement, Netanyahu also emphasized that he does not have information about the exact location of Mojtaba Khamenei.
It should be noted that recently various claims have circulated that Mojtaba Khamenei has either died or been seriously injured. However, one of the most notable and credible responses to these claims is precisely this statement made by Netanyahu.
Because the existence of intelligence data leaking into the highest echelons of the Iranian government during Israel's bombings, which have been ongoing since February 28, has practically come to light. It is clear that Israel has obtained precise information about the locations, movement routes, and hiding places of high-ranking individuals within Iran. The strikes against several SEPAH commanders and high-ranking officials, and most recently Larijani in their hiding places, are also linked to intelligence information transmitted from within.
In this regard, Netanyahu's statement about Mojtaba Khamenei is not merely a political declaration but is also regarded to some extent as a message based on intelligence information.
However, the most striking aspect of the matter is that despite the deep infiltration of Israeli intelligence into Iran, the exact location of the new religious leader has not yet been determined. This strengthens the versions that both the security mechanisms inside Iran have not completely collapsed and that Mojtaba Khamenei is being protected under conditions of maximum secrecy./Musavat.com