Meksika matçında milyonları narahat edən səsin sirri açıldı -
2026-cı il FIFA Dünya Kubokunun açılış oyununda Meksikanın Cənubi Afrikanı 2:0 hesabı ilə məğlub etdiyi qarşılaşmada tribunlardan gələn qeyri-adi səs diqqət mərkəzinə düşüb.
Medianews.az xəbər verir ki, matç boyu televiziya yayımında eşidilən və bir çox azarkeşin narazılığına səbəb olan səsin mənbəyi əvvəl texniki problem hesab edilib. Daha sonra bunun Meksika azarkeş mədəniyyətinin ayrılmaz hissəsi olan "Matraka" aləti olduğu məlum olub.
Sosial şəbəkələrdə çoxsaylı istifadəçilər səsin mənbəyini müzakirə edib və onun yayım keyfiyyətindən qaynaqlandığını düşünüblər.
Əsasən ağacdan hazırlanan və əllə fırladılaraq istifadə edilən matraka ritm yaratmaq üçün nəzərdə tutulub. Fırladıldıqda isə yüksək və taqqıltılı səs çıxarır.
Matrakanın yaratdığı səs bir çox futbolsevərə 2010-cu ildə Cənubi Afrikada keçirilən Dünya Kubokunun simvollarından birinə çevrilmiş vuvuzelanı xatırladıb. Bəzi azarkeşlər 2026-cı il mundialında vuvuzela effektinin bu dəfə matraka ilə təkrarlana biləcəyini bildiriblər.

На открывающем матче Чемпионата мира FIFA 2026 года Мексика обыграла Южную Африку со счетом 2:0, и необычный звук, доносившийся с трибун, привлек внимание зрителей.
Medianews.az сообщает, что источник звука, слышимого во время всего матча в телевизионной трансляции и вызвавшего недовольство многих болельщиков, изначально считался технической проблемой. Позже стало известно, что это музыкальный инструмент "Matraka", который является неотъемлемой частью мексиканской болельщицкой культуры.
В социальных сетях многие пользователи обсуждали источник звука и предполагали, что он связан с качеством трансляции.
Matraka в основном изготавливается из дерева и используется путем вращения вручную для создания ритма. При вращении издает высокий и стучащий звук.
Звук, создаваемый matraka, напомнил многим футбольным фанатам вувузелу – один из символов Чемпионата мира 2010 года, прошедшего в Южной Африке. Некоторые болельщики отметили, что эффект вувузелы может повториться в Мундиале 2026 года, но уже с помощью matraka.