“Artıq 80 yaşıma az qalıb. Onu da İnşallah Heydər Əliyev adına sarayda qeyd etməyi planlaşdırırıq. Hazırlıq işlərinə başlamışam, ifaçıların və ansambılın qeydlərini aparıram. Bu mənim təşkil etdiyim son konsert olacaq. Görün mən nə qədər sənətkarlar, xalq artistləri, əməkdar artistlər yetişdirmişəm. Onlar bir dəfə də maraqlanmayıblar ki, görəsən bizim müəllimiz nə yeyir, nə içir?! Bakıda iki evim var idi. Birini İcra Başçısı əməyimə hörmət edib vermişdi. Müəyyən müddət kirayələrdə qaldım. Hər dəfə köçəndə də şəxsi arxivim itdi. Mən yenə də şəxsi arxivimin böyük bir hissəsini qoruyub saxlamışam. O tələbələrimdən biri soruşmadı ki, ay Murad müəllim, harada yaşayırsız?! Hamısı efirdə villalarını göstərirdi. Mənim Ağdamda villam olanda, heç kimdə yox idi. Atam Mədəniyyət evinin direktoru idi. Arif Babayev, Sara Qədimova kimi sənətkarların yetişib, Bakıya gəlməsində böyük əməyi olub. Onun yolunu da mən davam etdirmişəm”.
Bunu Medianews.az-a açıqlamasında “Qarabağ bülbülləri” ansamblının rəhbəri, qabaqcıl Maarif xadimi Murad Rzayev deyib.
O daha sonra vaxtilə dərs dediyi Xalq artisti Aygün Bayramovadan incikliyini dilə gətirib:
“Firuz Səxavət, Sevinc Sarıyeva, Cabir Abdullayev bəzən zəng edib maraqlanırlar. Sevinc xanım efirdə də danışır, deyir, zəhmətimi çəkir. Amma Xalq artisti Aygün Bayramovadan gileyliyəm. O Azərbaycanın Leylisidir, gözəl müğənnidir, gözəl də sənətkardır. Bir dəfə də zəng edib deməyib ki, ay müəllim, ölmüsən, qalmısan?! Onu mən bir zülmlə kəndindən seçib gətirmişəm. 7-8 yaşı var idi. Qardaşı da mənim yanımda oxuyurdu. Teymur Əmrahın ikinci mənəvi atasıyam. O uzun illər bizim evdə qalıb, ona dərs demişəm. Mənim bir dəqiqə fasiləm olmurdu. Gecə-gündüz o uşaqlarla məşğul olurdum. Evə də getmirdilər. Çünki sənətdən əlavə onlara yemək də alıb verirdim. İncəsənət universitetinin keçmiş rektoru Rahib müəllim mənim adımı “civə” qoymuşdu. Deyirdi ki, “Murad müəllim bir yerdə dayanmır, civədir, hara baxıram onu görürəm”. Minlərlə tələbələrim var. Hansı kəndə getsən orada mənim yetişdirdiyim şagirdlər var. Hərbi hissələrdə, cəbhə bölgələrində, çətin yerlərdə konsertlər vermişik. Bu gün-sabah ölüb gedəcəm. Ona görə də təklif ediblər ki, Ağdamda adıma muzey təşkil etsinlər. Bu söhbət televiziyada gedib”.

"I am almost 80 years old now. God willing, we plan to celebrate it at the Heydar Aliyev Palace. I have started preparations, recording the performers and the ensemble. This will be the last concert I organize. See how many artists, People's Artists, and Honored Artists I have trained. None of them ever cared to ask what their teacher eats or drinks?! I had two houses in Baku. One was given to me by the Executive Head as a respect for my work. I stayed in rentals for a certain period. Every time I moved, my personal archive was lost. Yet, I have preserved a large part of my personal archive. None of those students asked, 'Hey Murad teacher, where do you live?!' They all showed their villas on air. When I had a villa in Aghdam, no one else did. My father was the director of the Culture House. He played a great role in the upbringing of artists like Arif Babayev and Sara Qadimova and their arrivals in Baku. I continued his path as well."
This was said to Medianews.az by Murad Rzayev, the head of the "Karabakh Nightingales" ensemble and a distinguished education figure.
He later expressed his grievance regarding People's Artist Aygun Bayramova, whom he had taught in the past:
"Firuz Sakhavat, Sevinc Sariyeva, Jabir Abdullayev sometimes call and inquire. Sevinc Khanum also talks on air, saying she works hard. But I am upset with People's Artist Aygun Bayramova. She is Azerbaijan's Leyli, a beautiful singer and a beautiful artist. She never once called to say, 'Hey teacher, are you alive or dead?!' I brought her from her village with some difficulty. She was about 7-8 years old. Her brother also studied with me. I am the second spiritual father of Teymur Amrah. He stayed in our house for many years and I taught him. I never had a minute of rest. Day and night, I was busy with those children. They didn’t even go home. Because besides art, I also bought food for them. The former rector of the University of Arts, Teacher Rahib, called me 'mercury.' He said, 'Murad teacher does not stay in one place, he is like mercury, wherever I look, I see him.' I have thousands of students. Wherever you go, there are students I have trained. We have given concerts in military units, front-line zones, and difficult places. I will die soon anyway. That is why they have suggested to establish a museum in my name in Aghdam. This talk was on television."