“Artıq 80 yaşıma az qalıb. Onu da İnşallah Heydər Əliyev adına sarayda qeyd etməyi planlaşdırırıq. Hazırlıq işlərinə başlamışam, ifaçıların və ansambılın qeydlərini aparıram. Bu mənim təşkil etdiyim son konsert olacaq. Görün mən nə qədər sənətkarlar, xalq artistləri, əməkdar artistlər yetişdirmişəm. Onlar bir dəfə də maraqlanmayıblar ki, görəsən bizim müəllimiz nə yeyir, nə içir?! Bakıda iki evim var idi. Birini İcra Başçısı əməyimə hörmət edib vermişdi. Müəyyən müddət kirayələrdə qaldım. Hər dəfə köçəndə də şəxsi arxivim itdi. Mən yenə də şəxsi arxivimin böyük bir hissəsini qoruyub saxlamışam. O tələbələrimdən biri soruşmadı ki, ay Murad müəllim, harada yaşayırsız?! Hamısı efirdə villalarını göstərirdi. Mənim Ağdamda villam olanda, heç kimdə yox idi. Atam Mədəniyyət evinin direktoru idi. Arif Babayev, Sara Qədimova kimi sənətkarların yetişib, Bakıya gəlməsində böyük əməyi olub. Onun yolunu da mən davam etdirmişəm”.
Bunu Medianews.az-a açıqlamasında “Qarabağ bülbülləri” ansamblının rəhbəri, qabaqcıl Maarif xadimi Murad Rzayev deyib.
O daha sonra vaxtilə dərs dediyi Xalq artisti Aygün Bayramovadan incikliyini dilə gətirib:
“Firuz Səxavət, Sevinc Sarıyeva, Cabir Abdullayev bəzən zəng edib maraqlanırlar. Sevinc xanım efirdə də danışır, deyir, zəhmətimi çəkir. Amma Xalq artisti Aygün Bayramovadan gileyliyəm. O Azərbaycanın Leylisidir, gözəl müğənnidir, gözəl də sənətkardır. Bir dəfə də zəng edib deməyib ki, ay müəllim, ölmüsən, qalmısan?! Onu mən bir zülmlə kəndindən seçib gətirmişəm. 7-8 yaşı var idi. Qardaşı da mənim yanımda oxuyurdu. Teymur Əmrahın ikinci mənəvi atasıyam. O uzun illər bizim evdə qalıb, ona dərs demişəm. Mənim bir dəqiqə fasiləm olmurdu. Gecə-gündüz o uşaqlarla məşğul olurdum. Evə də getmirdilər. Çünki sənətdən əlavə onlara yemək də alıb verirdim. İncəsənət universitetinin keçmiş rektoru Rahib müəllim mənim adımı “civə” qoymuşdu. Deyirdi ki, “Murad müəllim bir yerdə dayanmır, civədir, hara baxıram onu görürəm”. Minlərlə tələbələrim var. Hansı kəndə getsən orada mənim yetişdirdiyim şagirdlər var. Hərbi hissələrdə, cəbhə bölgələrində, çətin yerlərdə konsertlər vermişik. Bu gün-sabah ölüb gedəcəm. Ona görə də təklif ediblər ki, Ağdamda adıma muzey təşkil etsinlər. Bu söhbət televiziyada gedib”.

«Уже почти 80 лет. Планируем, если Бог позволит, отметить это в Дворце имени Гейдара Алиева. Я начал подготовительные работы, провожу записи исполнителей и ансамбля. Это будет мой последний организуемый концерт. Посмотрите, сколько я воспитала артистов, народных и заслуженных артистов. Они даже ни разу не поинтересовались, что ест и пьет их учитель?! В Баку у меня было два дома. Один дал начальник исполнительной власти в знак уважения к моему труду. Некоторое время я жила в арендуемых квартирах. Каждый раз при переезде терялась моя личная архивная коллекция. Несмотря на это, я сохранила большую часть своего архива. Ни один из моих студентов не спросил: «Ай, Мурад учитель, где вы живёте?!» Все показывали свои виллы в эфире. А у меня была вилла в Агдаме, которой никто не имел. Мой отец был директором Дома культуры. Он сыграл большую роль в воспитании таких артистов, как Ариф Бабаев, Сара Гадимова, и их приезде в Баку. Его путь продолжила я».
Об этом в интервью Medianews.az рассказал руководитель ансамбля «Карабахские соловьи», передовой деятель образования Мурад Рзаев.
Далее он выразил обиду на народную артистку Айгюн Байрамову, у которой когда-то преподавал:
«Фируз Сеxавет, Севинч Сариева, Джабир Абдуллаев иногда звонят и интересуются. Севинч ханым тоже говорит в эфире, что она ценит мой труд. Но с народной артисткой Айгюн Байрамовой я обижен. Она — Лейли Азербайджана, прекрасная певица, замечательный артист. Ни разу не позвонила и не спросила: „Ай, учитель, вы живы ли?“ Я выбрал её из села с большим трудом. Ей было 7-8 лет. Ее брат тоже учился у меня. Я — второй духовный отец Теймура Амраха. Он много лет жил у нас дома, и я давал ему уроки. У меня не было ни минуты свободного времени. День и ночь занимался с этими детьми. Они даже домой не ходили, потому что, помимо искусства, я покупал им еду и кормил. Рахиб, бывший ректор Университета искусств, прозвал меня „живчиком“. Говорил: „Учитель Мурад ни на минуту не стоит на месте, это живчик, куда ни посмотри — он там“. У меня тысячи учеников. В какой бы деревне ты ни оказался, там есть мои воспитанники. Мы давали концерты в воинских частях, на передовой, в трудных местах. Сегодня-завтра я умру. Поэтому предлагается организовать музей на мое имя в Агдаме. Этот разговор велся по телевидению».