MEDİA və BMTM yenidən təşkil olunur -
Prezident İlham Əliyev "Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyi" və "Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi" publik hüquqi şəxslərin yenidən təşkili haqqında Fərman imzalayıb.
Medianews.az bu barədə President.az-a istinadən xəbər verir.
Media, sosial tədqiqatlar, multikulturalizm və beynəlxalq münasibətlərin təhlili sahələrində idarəetmənin təkmilləşdirilməsi məqsədilə imzalanan fərmanda deyilir:
"Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyi" publik hüquqi şəxs "Sosial Tədqiqatlar Mərkəzi" publik hüquqi şəxsin ona qoşulması yolu ilə,
"Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi" publik hüquqi şəxs Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin ona qoşulması yolu ilə "Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili və Multikulturalizm Mərkəzi" publik hüquqi şəxs qismində yenidən təşkil olunur.
Müəyyən edilir ki:
2.1. "Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyi" publik hüquqi şəxs (bundan sonra - Agentlik) medianın inkişafının dəstəklənməsi, media sahəsində mütəxəssislər hazırlanması və onların əlavə təhsilinin təşkili, audiovizual, çap, onlayn media subyektlərinin və informasiya agentliklərinin, habelə jurnalistlərin və digər media işçilərinin fəaliyyətinin, eləcə də media sahəsində yeni informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının və innovasiyaların tətbiqinin stimullaşdırılması istiqamətində fəaliyyət göstərən, habelə ictimai münasibətlərin inkişaf dinamikasını sistemli təhlil edən, bu sahədə mövcud tendensiyaları müəyyənləşdirən və dəyişiklikləri proqnozlaşdıran, həmin dəyişikliklərin cəmiyyətə mümkün təsirlərini araşdıran, müasir informasiya texnologiyaları və elmi yanaşmalar tətbiq edilməklə ictimai fikrin öyrənilməsini və sosial tədqiqatlar aparılmasını təmin edən, həyata keçirdiyi elmi-analitik təhlilin nəticələrini dövlət orqanlarına (qurumlarına) təqdim edən publik hüquqi şəxsdir;
2.2. "Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili və Multikulturalizm Mərkəzi" publik hüquqi şəxs (bundan sonra - Mərkəz) dünyada və regionda baş verən proseslərin təhlili, beynəlxalq münasibətlər və təhlükəsizlik məsələləri ilə bağlı fundamental araşdırmalar aparılması, bu məsələlərə dair ölkəmizin mövqeyinin beynəlxalq ictimai, siyasi və akademik dairələrə çatdırılması, Azərbaycan Respublikası dövlət orqanlarının (qurumlarının) elmi-təhlili materiallarla təmin edilməsi sahəsində fəaliyyət göstərən, habelə azərbaycançılıq məfkurəsinə uyğun olaraq tolerantlığın və mədəni, dini, linqvistik müxtəlifliyin qorunmasını təmin edən, Azərbaycanı dünyada multikulturalizm mərkəzi kimi tanıdan və mövcud multikultural modelləri tədqiq və təşviq edən publik hüquqi şəxsdir;
2.3. "Sosial Tədqiqatlar Mərkəzi" publik hüquqi şəxsin və Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin hüquqları və öhdəlikləri, habelə əmlakı müvafiq olaraq Agentliyə və Mərkəzə keçir.
3. Agentliyin təsisçisi səlahiyyətlərinin həyata keçirilməsi aşağıdakılara həvalə edilsin:
3.1. Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə:
3.1.1. Agentliyin nizamnaməsinin təsdiqi və nizamnamə fondunun miqdarının müəyyən edilməsi, onların dəyişdirilməsi;
3.1.2. Agentliyin idarəetmə orqanlarının yaradılması, idarəetmə orqanlarının rəhbərlərinin (üzvlərinin) vəzifəyə təyin və vəzifədən azad edilməsi;
3.1.3. Agentliyin ləğvi və yenidən təşkili;
3.1.4. nizamnaməsində nəzərdə tutulmayan məqsədlər üçün Agentliyin mənfəətinin dövlət büdcəsinə köçürülməsi barədə qərar qəbul edilməsi;
3.1.5. Agentliyin təsərrüfat cəmiyyətlərinin yaradılmasına və ya onlarda iştirak etməyə, idarə, filial və nümayəndəliklərinin yaradılmasına razılıq verilməsi;
3.2. Agentliyə:
3.2.1. bu fərmanın 7-ci hissəsi nəzərə alınmaqla, agentliyin strukturunun, əməyin ödənişi fondunun, işçilərinin say həddinin və onların əməkhaqqılarının (vəzifə maaşının, vəzifə maaşına əlavələrin, mükafatların və digər ödənişlərin) məbləğlərinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti ilə razılaşdırmaqla təsdiq edilməsi;
3.2.2. bu fərmanın 3.1-ci bəndində qeyd edilənlər istisna olmaqla, "Publik hüquqi şəxslər haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun 8.2-ci maddəsində publik hüquqi şəxsin təsisçisinin səlahiyyətlərinə aid edilmiş digər məsələlərin həlli.
4. Mərkəzin təsisçisi səlahiyyətlərinin həyata keçirilməsi aşağıdakılara həvalə edilsin:
4.1. Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə:
4.1.1. Mərkəzin nizamnaməsinin təsdiqi və nizamnamə fondunun miqdarının müəyyən edilməsi, onların dəyişdirilməsi;
4.1.2. Mərkəzin idarəetmə orqanlarının yaradılması, idarəetmə orqanlarının rəhbərlərinin (üzvlərinin) vəzifəyə təyin və vəzifədən azad edilməsi;
4.1.3. Mərkəzin ləğvi və yenidən təşkili;
4.1.4. nizamnaməsində nəzərdə tutulmayan məqsədlər üçün Mərkəzin mənfəətinin dövlət büdcəsinə köçürülməsi barədə qərar qəbul edilməsi;
4.2. Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinə:
4.2.1. Mərkəzin illik maliyyə hesabatlarının təsdiq edilməsi;
4.2.2. Mərkəzin təsərrüfat cəmiyyətlərinin yaradılmasına və ya onlarda iştirak etməyə, idarə, filial və nümayəndəliklərinin yaradılmasına razılıq verilməsi;
4.2.3. Mərkəzin xalis aktivlərinin dəyərinin 25 (iyirmi beş) faizindən artıq məbləğdə olan əqdin (xüsusi əhəmiyyətli əqdin) və aidiyyəti şəxslə dəyəri aktivlərinin 5 (beş) faizini və daha çox hissəsini təşkil edən əqdin bağlanılmasına razılıq verilməsi;
4.3. Mərkəzə:
4.3.1. inkişaf istiqamətlərinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti ilə razılaşdırmaqla müəyyənləşdirilməsi;
4.3.2. bu Fərmanın 7-ci hissəsi nəzərə alınmaqla, Mərkəzin strukturunun, əməyin ödənişi fondunun, işçilərinin say həddinin və onların əməkhaqlarının (vəzifə maaşının, vəzifə maaşına əlavələrin, mükafatların və digər ödənişlərin) məbləğlərinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti ilə razılaşdırmaqla təsdiq edilməsi.
5. Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti:
5.1. bu Fərmanın 1-ci və 2-ci hissələri nəzərə alınmaqla, normativ hüquqi aktların təkmilləşdirilməsi ilə bağlı təkliflərini üç ay müddətində hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin;
5.2. Agentliyin və Mərkəzin yeni nizamnaməsinin layihəsini iki ay müddətində hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin;
5.3. bu Fərmandan irəli gələn digər məsələləri həll etsin.
6. Agentlik və Mərkəz:
6.1. Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi ilə birlikdə Agentliyin və Mərkəzin yenidən təşkilinin dövlət qeydiyyatı ilə bağlı zəruri tədbirləri həyata keçirsinlər;
6.2. bu Fərmandan irəli gələn digər məsələlərin həlli üçün zəruri tədbirlər görsünlər.
7. Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Nazirliyi "Dövlət maliyyəsinin səmərəli idarə edilməsinin təşkili ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında" Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2025-ci il 25 avqust tarixli 489 nömrəli Fərmanının 3.7-ci bəndinə uyğun olaraq, Agentliyin və Mərkəzin strukturunun, ştat vahidlərinin və əməkhaqqı sisteminin maliyyə ekspertizasını həyata keçirsin və onların optimallaşdırılması üçün tədbirlər görsün".

Президент Ильхам Алиев подписал Указ о реорганизации публичных правовых лиц «Агентство развития медиа Азербайджанской Республики» и «Центр анализа международных отношений».
Medianews.az сообщает об этом со ссылкой на President.az.
В Указе, подписанном с целью совершенствования управления в сферах медиа, социальных исследований, мультикультурализма и анализа международных отношений, говорится:
«Публичное правовое лицо «Агентство развития медиа Азербайджанской Республики» реорганизуется путем присоединения к нему публичного правового лица «Центр социальных исследований»,
публичное правовое лицо «Центр анализа международных отношений» реорганизуется путем присоединения к нему Бакуского международного центра мультикультурализма в качестве публичного правового лица «Центр анализа международных отношений и мультикультурализма».
Определяется, что:
2.1. Публичное правовое лицо «Агентство развития медиа Азербайджанской Республики» (далее — Агентство) осуществляет деятельность по поддержке развития медиа, подготовке специалистов в сфере медиа и организации их дополнительного образования, стимулированию деятельности субъектов аудиовизуальных, печатных, онлайн СМИ и информационных агентств, а также журналистов и других работников медиа, а также внедрению новых информационно-коммуникационных технологий и инноваций в сфере медиа. Кроме того, Агентство систематически анализирует динамику развития общественных отношений, определяет существующие тенденции в этой области и прогнозирует изменения, изучает возможные воздействия этих изменений на общество, обеспечивает проведение социологических исследований и изучение общественного мнения с использованием современных информационных технологий и научных подходов, представляет результаты проведённого научно-аналитического анализа государственным органам (учреждениям);
2.2. Публичное правовое лицо «Центр анализа международных отношений и мультикультурализма» (далее — Центр) занимается анализом происходящих в мире и регионе процессов, проведением фундаментальных исследований по вопросам международных отношений и безопасности, доведением позиции нашей страны по этим вопросам до международных общественных, политических и академических кругов, обеспечением государственных органов (учреждений) Азербайджанской Республики научно-аналитическими материалами, а также обеспечивает сохранность толерантности и культурного, религиозного, лингвистического многообразия в соответствии с идеологией азербайджанства, представляет Азербайджан в мире как центр мультикультурализма и исследует и продвигает существующие модели мультикультурализма;
2.3. Права и обязанности публичного правового лица «Центр социальных исследований» и Бакуского международного центра мультикультурализма, а также их имущество соответствующим образом переходят к Агентству и Центру.
3. Реализация полномочий учредителей Агентства возлагается на:
3.1. Президента Азербайджанской Республики:
3.1.1. утверждение устава Агентства и определения величины уставного фонда, их изменение;
3.1.2. создание органов управления Агентства, назначение и освобождение от должности руководителей (членов) органов управления;
3.1.3. ликвидация и реорганизация Агентства;
3.1.4. принятие решения о переводе прибыли Агентства в государственный бюджет для целей, не предусмотренных уставом;
3.1.5. согласование создания хозяйственных обществ Агентства или участия в них, а также создания управлений, филиалов и представительств;
3.2. Агентству:
3.2.1. с учётом части 7 настоящего Указа, утверждать структуру Агентства, фонд оплаты труда, предельное количество работников и размеры их заработной платы (должностной оклад, доплаты к должностному окладу, премии и другие выплаты) по согласованию с Президентом Азербайджанской Республики;
3.2.2. решать прочие вопросы, отнесённые законом Азербайджанской Республики «О публичных правовых лицах» (статья 8.2) к полномочиям учредителя публичного правового лица, за исключением предусмотренных пунктом 3.1 настоящего Указа;
4. Реализация полномочий учредителей Центра возлагается на:
4.1. Президента Азербайджанской Республики:
4.1.1. утверждение устава Центра и определения величины уставного фонда, их изменение;
4.1.2. создание органов управления Центра, назначение и освобождение от должности руководителей (членов) органов управления;
4.1.3. ликвидация и реорганизация Центра;
4.1.4. принятие решения о переводе прибыли Центра в государственный бюджет для целей, не предусмотренных уставом;
4.2. Кабинету Министров Азербайджанской Республики:
4.2.1. утверждение годовых финансовых отчетов Центра;
4.2.2. согласование создания хозяйственных обществ Центра или участия в них, а также создания управлений, филиалов и представительств;
4.2.3. согласование заключения сделок (особо важных сделок), сумма которых превышает 25 (двадцать пять) процентов чистых активов Центра, а у связанных лиц — сделок, стоимость которых составляет 5 (пять) процентов и более от активов;
4.3. Центру:
4.3.1. определение направлений развития по согласованию с Президентом Азербайджанской Республики;
4.3.2. с учётом части 7 настоящего Указа, утверждать структуру Центра, фонд оплаты труда, предельное количество работников и размеры их заработной платы (должностной оклад, доплаты к должностному окладу, премии и другие выплаты) по согласованию с Президентом Азербайджанской Республики.
5. Кабинет Министров Азербайджанской Республики:
5.1. с учётом частей 1 и 2 настоящего Указа, подготовить в течение трёх месяцев предложения по совершенствованию нормативных правовых актов и представить их Президенту Азербайджанской Республики;
5.2. подготовить в течение двух месяцев проекты новых уставов Агентства и Центра и представить их Президенту Азербайджанской Республики;
5.3. решать прочие вопросы, вытекающие из настоящего Указа.
6. Агентство и Центр:
6.1. совместно с Министерством экономики Азербайджанской Республики принять необходимые меры по государственной регистрации реорганизации Агентства и Центра;
6.2. принять необходимые меры для решения прочих вопросов, вытекающих из настоящего Указа.
7. Министерство финансов Азербайджанской Республики в соответствии с пунктом 3.7 Указа Президента Азербайджанской Республики от 25 августа 2025 года № 489 «О дополнительных мерах по организации эффективного управления государственными финансами» осуществит финансовую экспертизу структуры, штатного расписания и системы оплаты труда Агентства и Центра и примет меры по их оптимизации.»