MEDİA və BMTM yenidən təşkil olunur -
Prezident İlham Əliyev "Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyi" və "Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi" publik hüquqi şəxslərin yenidən təşkili haqqında Fərman imzalayıb.
Medianews.az bu barədə President.az-a istinadən xəbər verir.
Media, sosial tədqiqatlar, multikulturalizm və beynəlxalq münasibətlərin təhlili sahələrində idarəetmənin təkmilləşdirilməsi məqsədilə imzalanan fərmanda deyilir:
"Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyi" publik hüquqi şəxs "Sosial Tədqiqatlar Mərkəzi" publik hüquqi şəxsin ona qoşulması yolu ilə,
"Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi" publik hüquqi şəxs Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin ona qoşulması yolu ilə "Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili və Multikulturalizm Mərkəzi" publik hüquqi şəxs qismində yenidən təşkil olunur.
Müəyyən edilir ki:
2.1. "Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyi" publik hüquqi şəxs (bundan sonra - Agentlik) medianın inkişafının dəstəklənməsi, media sahəsində mütəxəssislər hazırlanması və onların əlavə təhsilinin təşkili, audiovizual, çap, onlayn media subyektlərinin və informasiya agentliklərinin, habelə jurnalistlərin və digər media işçilərinin fəaliyyətinin, eləcə də media sahəsində yeni informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının və innovasiyaların tətbiqinin stimullaşdırılması istiqamətində fəaliyyət göstərən, habelə ictimai münasibətlərin inkişaf dinamikasını sistemli təhlil edən, bu sahədə mövcud tendensiyaları müəyyənləşdirən və dəyişiklikləri proqnozlaşdıran, həmin dəyişikliklərin cəmiyyətə mümkün təsirlərini araşdıran, müasir informasiya texnologiyaları və elmi yanaşmalar tətbiq edilməklə ictimai fikrin öyrənilməsini və sosial tədqiqatlar aparılmasını təmin edən, həyata keçirdiyi elmi-analitik təhlilin nəticələrini dövlət orqanlarına (qurumlarına) təqdim edən publik hüquqi şəxsdir;
2.2. "Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili və Multikulturalizm Mərkəzi" publik hüquqi şəxs (bundan sonra - Mərkəz) dünyada və regionda baş verən proseslərin təhlili, beynəlxalq münasibətlər və təhlükəsizlik məsələləri ilə bağlı fundamental araşdırmalar aparılması, bu məsələlərə dair ölkəmizin mövqeyinin beynəlxalq ictimai, siyasi və akademik dairələrə çatdırılması, Azərbaycan Respublikası dövlət orqanlarının (qurumlarının) elmi-təhlili materiallarla təmin edilməsi sahəsində fəaliyyət göstərən, habelə azərbaycançılıq məfkurəsinə uyğun olaraq tolerantlığın və mədəni, dini, linqvistik müxtəlifliyin qorunmasını təmin edən, Azərbaycanı dünyada multikulturalizm mərkəzi kimi tanıdan və mövcud multikultural modelləri tədqiq və təşviq edən publik hüquqi şəxsdir;
2.3. "Sosial Tədqiqatlar Mərkəzi" publik hüquqi şəxsin və Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin hüquqları və öhdəlikləri, habelə əmlakı müvafiq olaraq Agentliyə və Mərkəzə keçir.
3. Agentliyin təsisçisi səlahiyyətlərinin həyata keçirilməsi aşağıdakılara həvalə edilsin:
3.1. Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə:
3.1.1. Agentliyin nizamnaməsinin təsdiqi və nizamnamə fondunun miqdarının müəyyən edilməsi, onların dəyişdirilməsi;
3.1.2. Agentliyin idarəetmə orqanlarının yaradılması, idarəetmə orqanlarının rəhbərlərinin (üzvlərinin) vəzifəyə təyin və vəzifədən azad edilməsi;
3.1.3. Agentliyin ləğvi və yenidən təşkili;
3.1.4. nizamnaməsində nəzərdə tutulmayan məqsədlər üçün Agentliyin mənfəətinin dövlət büdcəsinə köçürülməsi barədə qərar qəbul edilməsi;
3.1.5. Agentliyin təsərrüfat cəmiyyətlərinin yaradılmasına və ya onlarda iştirak etməyə, idarə, filial və nümayəndəliklərinin yaradılmasına razılıq verilməsi;
3.2. Agentliyə:
3.2.1. bu fərmanın 7-ci hissəsi nəzərə alınmaqla, agentliyin strukturunun, əməyin ödənişi fondunun, işçilərinin say həddinin və onların əməkhaqqılarının (vəzifə maaşının, vəzifə maaşına əlavələrin, mükafatların və digər ödənişlərin) məbləğlərinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti ilə razılaşdırmaqla təsdiq edilməsi;
3.2.2. bu fərmanın 3.1-ci bəndində qeyd edilənlər istisna olmaqla, "Publik hüquqi şəxslər haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun 8.2-ci maddəsində publik hüquqi şəxsin təsisçisinin səlahiyyətlərinə aid edilmiş digər məsələlərin həlli.
4. Mərkəzin təsisçisi səlahiyyətlərinin həyata keçirilməsi aşağıdakılara həvalə edilsin:
4.1. Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə:
4.1.1. Mərkəzin nizamnaməsinin təsdiqi və nizamnamə fondunun miqdarının müəyyən edilməsi, onların dəyişdirilməsi;
4.1.2. Mərkəzin idarəetmə orqanlarının yaradılması, idarəetmə orqanlarının rəhbərlərinin (üzvlərinin) vəzifəyə təyin və vəzifədən azad edilməsi;
4.1.3. Mərkəzin ləğvi və yenidən təşkili;
4.1.4. nizamnaməsində nəzərdə tutulmayan məqsədlər üçün Mərkəzin mənfəətinin dövlət büdcəsinə köçürülməsi barədə qərar qəbul edilməsi;
4.2. Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinə:
4.2.1. Mərkəzin illik maliyyə hesabatlarının təsdiq edilməsi;
4.2.2. Mərkəzin təsərrüfat cəmiyyətlərinin yaradılmasına və ya onlarda iştirak etməyə, idarə, filial və nümayəndəliklərinin yaradılmasına razılıq verilməsi;
4.2.3. Mərkəzin xalis aktivlərinin dəyərinin 25 (iyirmi beş) faizindən artıq məbləğdə olan əqdin (xüsusi əhəmiyyətli əqdin) və aidiyyəti şəxslə dəyəri aktivlərinin 5 (beş) faizini və daha çox hissəsini təşkil edən əqdin bağlanılmasına razılıq verilməsi;
4.3. Mərkəzə:
4.3.1. inkişaf istiqamətlərinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti ilə razılaşdırmaqla müəyyənləşdirilməsi;
4.3.2. bu Fərmanın 7-ci hissəsi nəzərə alınmaqla, Mərkəzin strukturunun, əməyin ödənişi fondunun, işçilərinin say həddinin və onların əməkhaqlarının (vəzifə maaşının, vəzifə maaşına əlavələrin, mükafatların və digər ödənişlərin) məbləğlərinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti ilə razılaşdırmaqla təsdiq edilməsi.
5. Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti:
5.1. bu Fərmanın 1-ci və 2-ci hissələri nəzərə alınmaqla, normativ hüquqi aktların təkmilləşdirilməsi ilə bağlı təkliflərini üç ay müddətində hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin;
5.2. Agentliyin və Mərkəzin yeni nizamnaməsinin layihəsini iki ay müddətində hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin;
5.3. bu Fərmandan irəli gələn digər məsələləri həll etsin.
6. Agentlik və Mərkəz:
6.1. Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi ilə birlikdə Agentliyin və Mərkəzin yenidən təşkilinin dövlət qeydiyyatı ilə bağlı zəruri tədbirləri həyata keçirsinlər;
6.2. bu Fərmandan irəli gələn digər məsələlərin həlli üçün zəruri tədbirlər görsünlər.
7. Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Nazirliyi "Dövlət maliyyəsinin səmərəli idarə edilməsinin təşkili ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında" Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2025-ci il 25 avqust tarixli 489 nömrəli Fərmanının 3.7-ci bəndinə uyğun olaraq, Agentliyin və Mərkəzin strukturunun, ştat vahidlərinin və əməkhaqqı sisteminin maliyyə ekspertizasını həyata keçirsin və onların optimallaşdırılması üçün tədbirlər görsün".

MEDIA and BMTC are being reorganized -
President Ilham Aliyev signed a decree on the reorganization of the public legal entities "Azerbaijan Republic Media Development Agency" and "Center for Analysis of International Relations".
Medianews.az reports this with reference to President.az.
The decree, signed to improve management in the fields of media, social research, multiculturalism, and analysis of international relations, states:
The public legal entity "Azerbaijan Republic Media Development Agency" is reorganized by merging with the public legal entity "Social Research Center",
the public legal entity "Center for Analysis of International Relations" is reorganized by merging with the Baku International Multiculturalism Center as the public legal entity "Center for Analysis of International Relations and Multiculturalism".
It is determined that:
2.1. The public legal entity "Azerbaijan Republic Media Development Agency" (hereinafter - the Agency) is a public legal entity carrying out activities to support media development, training specialists in the media field and organizing their additional education, stimulating the activities of audiovisual, print, online media subjects and news agencies, as well as journalists and other media workers, and the application of new information and communication technologies and innovations in the media field, also systematically analyzing the dynamics of public relations development, identifying existing trends in this field, forecasting changes, studying possible impacts of these changes on society, ensuring public opinion research and social studies using modern information technologies and scientific approaches, and presenting the results of its scientific-analytical analysis to state bodies (institutions);
2.2. The public legal entity "Center for Analysis of International Relations and Multiculturalism" (hereinafter - the Center) is a public legal entity that conducts fundamental research related to analyzing processes occurring worldwide and in the region, international relations, and security issues, delivers the country's stance on these issues to international public, political, and academic circles, provides scientific-analytical materials to state bodies (institutions) of the Republic of Azerbaijan, and, in line with the ideology of Azerbaijanism, ensures the protection of tolerance and cultural, religious, and linguistic diversity, promotes Azerbaijan as a center of multiculturalism in the world, and studies and promotes existing multicultural models;
2.3. The rights, obligations, and property of the public legal entity "Social Research Center" and the Baku International Multiculturalism Center shall be respectively transferred to the Agency and the Center.
3. The exercise of the founder’s powers of the Agency is assigned to:
3.1. The President of the Republic of Azerbaijan:
3.1.1. Approving the charter of the Agency and determining the amount of the authorized capital, making changes thereto;
3.1.2. Establishing the governing bodies of the Agency, appointing and dismissing heads (members) of the governing bodies;
3.1.3. Liquidation and reorganization of the Agency;
3.1.4. Adopting decisions on transferring the Agency’s profit to the state budget for purposes not stipulated in the charter;
3.1.5. Giving consent to the establishment of business entities by the Agency or participation in them, and the establishment of management, branches, and representative offices;
3.2. The Agency:
3.2.1. Subject to part 7 of this decree, approving the Agency’s structure, wage fund, number of employees, and their salaries (official salary, supplements to official salary, bonuses, and other payments) by coordinating with the President of the Republic of Azerbaijan;
3.2.2. Solving other issues related to the powers of the founder of a public legal entity as provided in Article 8.2 of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Public Legal Entities", except those mentioned in clause 3.1 above.
4. The exercise of the founder’s powers of the Center is assigned to:
4.1. The President of the Republic of Azerbaijan:
4.1.1. Approving the charter of the Center and determining the amount of the authorized capital, making changes thereto;
4.1.2. Establishing the governing bodies of the Center, appointing and dismissing heads (members) of the governing bodies;
4.1.3. Liquidation and reorganization of the Center;
4.1.4. Adopting decisions on transferring the Center’s profit to the state budget for purposes not stipulated in the charter;
4.2. Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan:
4.2.1. Approving the Center’s annual financial reports;
4.2.2. Giving consent to the establishment of business entities by the Center or participation in them, and the establishment of management, branches, and representative offices;
4.2.3. Giving consent to the conclusion of agreements (significant agreements) worth more than 25% of the net asset value of the Center, and agreements with related parties that constitute 5% or more of the assets in value and quantity;
4.3. The Center:
4.3.1. Determining development directions by coordinating with the President of the Republic of Azerbaijan;
4.3.2. Subject to part 7 of this decree, approving the Center’s structure, wage fund, number of employees, and their salaries (official salary, supplements to official salary, bonuses, and other payments) by coordinating with the President of the Republic of Azerbaijan.
5. Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan:
5.1. Considering parts 1 and 2 of this decree, prepare and submit proposals regarding improvement of normative legal acts to the President of the Republic of Azerbaijan within three months;
5.2. Prepare and submit a draft of the new charters of the Agency and the Center to the President of the Republic of Azerbaijan within two months;
5.3. Resolve other issues arising from this decree.
6. The Agency and the Center:
6.1. Together with the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan, take necessary measures related to the state registration of the reorganization of the Agency and the Center;
6.2. Take necessary measures to resolve other issues arising from this decree.
7. The Ministry of Finance of the Republic of Azerbaijan shall, in accordance with clause 3.7 of the Presidential Decree No. 489 dated August 25, 2025, "On Additional Measures for the Efficient Management of Public Finance," carry out financial expertise of the structure, staffing units, and wage system of the Agency and the Center, and take measures for their optimization.