"Tibb müəssisələrinin akkreditasiyası Qaydası" yeni redaksiyada təsdiqlənib.
Qeyd edilib ki, Səhiyyə Nazirliyi nəzərdə tutulan normativ hüquqi aktları doqquz ay müddətində təsdiq edib Hüquqi Aktların Dövlət Reyestrinə daxil etməli, bu barədə Nazirlər Kabinetinə məlumat verməlidir.
Qərara əsasən, akkreditasiya hər 5 (beş) ildən bir həyata keçirilir. Yeni təsis edilmiş tibb müəssisəsinin akkreditasiyası onun fəaliyyətə başladığı (özəl tibb müəssisələrinə münasibətdə isə lisenziya aldığı) tarixdən 5 (beş) il sonra həyata keçirilir.
Səhiyyə Nazirliyinin tabeliyindəki Tibb Müəssisələrinin Akkreditasiyası və Keyfiyyətə Nəzarət Mərkəzi hər təqvim ili aprelin 15-dən gec olmayaraq, növbəti təqvim ili üçün akkreditasiyası keçirilməli olan tibb müəssisələrinin siyahısını öz rəsmi internet informasiya ehtiyatında yerləşdirir.

Утверждены новые редакции "Правил аккредитации медицинских учреждений".
Отмечается, что Министерство здравоохранения должно утвердить предусмотренные нормативно-правовые акты в течение девяти месяцев, включить их в Государственный реестр правовых актов и проинформировать об этом Кабинет Министров.
Согласно постановлению, аккредитация проводится каждые 5 (пять) лет. Аккредитация вновь созданного медицинского учреждения проводится через 5 (пять) лет с даты начала его деятельности (в отношении частных медицинских учреждений – с даты получения лицензии).
Центр аккредитации и контроля качества медицинских учреждений, подчинённый Министерству здравоохранения, не позднее 15 апреля каждого календарного года размещает на своем официальном интернет-ресурсе список медицинских учреждений, подлежащих аккредитации в следующем календарном году.