İranla anlaşmanın təfərrüatı açıqlandı
Amerika Birləşmiş Ştatları (ABŞ) Prezidenti Donald Tramp Səudiyyə Ərəbistanı, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Qətər, Pakistan, Türkiyə, Misir, İordaniya və Bəhreyn liderləri ilə telefonla danışandan sonra bəyan edib ki, danışıqlarda İranla sülhə dair Anlaşma Memorandumu ilə bağlı məsələlərlər müzakirə olunub.
Medianews.az-ın məlumatına görə, Tramp bildirib ki, saziş əsasən razılaşdırılıb və prosesin ABŞ, İran və digər ölkələr arasında tam yekunlaşması həyata keçirilir: "Ayrıca İsrailin Baş naziri Benyamin Netanyahu ilə də çox yaxşı danışıq apardım. Sazişin son aspektləri və təfərrüatları hazırda müzakirə edilir və tezliklə açıqlanacaq. Hörmüz boğazı da açılacaq”.
Bundan az sonra Anlaşma Memorandumunun layihəsi ABŞ mediasında açıqlanıb.
Layihədə atəşkəsin 60 gün uzadılması, İran limanlarının blokadasının ləğvi, İrana qarşı sanksiyaları yumşaldılması nəzərdə tutulur.
Layihəyə əsasən, atəşkəs müddətində Hörmüz boğazı gəmiçilik üçün açıq olacaq və İran sərbəst şəkildə neft ticarəti edə biləcək.
İranın Hörmüz boğazını minalardan təmizləməyə başlaması da layihədə qeyd edilir.
Layihəyə görə, ABŞ tam razılaşma bağlanana qədər İran ətrafında hərbi mövcudluğunu saxlayacaq və İranın nüvə proqramı ilə bağlı danışıqlar davam etdiriləcək.

Раскрыты подробности соглашения с Ираном
Президент Соединённых Штатов Америки (США) Дональд Трамп после телефонных разговоров с лидерами Саудовской Аравии, Объединённых Арабских Эмиратов, Катара, Пакистана, Турции, Египта, Иордании и Бахрейна заявил, что на переговорах обсуждались вопросы, связанные с Меморандумом о соглашении в отношении мира с Ираном.
По данным Medianews.az, Трамп сообщил, что соглашение в основном согласовано и процесс его окончательного завершения между США, Ираном и другими странами реализуется: "Также я провёл очень хороший разговор с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху. Последние аспекты и детали соглашения сейчас обсуждаются и будут скоро объявлены. Ормузский пролив тоже будет открыт".
Вскоре после этого в американских СМИ был опубликован проект Меморандума о соглашении.
Проект предусматривает продление прекращения огня на 60 дней, отмену блокады иранских портов, смягчение санкций против Ирана.
Согласно проекту, в течение срока прекращения огня Ормузский пролив будет открыт для судоходства, и Иран сможет свободно вести торговлю нефтью.
Также в проекте указывается, что Иран начнёт разминирование Ормузского пролива.
Проект предусматривает, что США сохранят своё военное присутствие вокруг Ирана до полного заключения соглашения, и переговоры по иранской ядерной программе будут продолжены.