İranla anlaşmanın təfərrüatı açıqlandı
Amerika Birləşmiş Ştatları (ABŞ) Prezidenti Donald Tramp Səudiyyə Ərəbistanı, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Qətər, Pakistan, Türkiyə, Misir, İordaniya və Bəhreyn liderləri ilə telefonla danışandan sonra bəyan edib ki, danışıqlarda İranla sülhə dair Anlaşma Memorandumu ilə bağlı məsələlərlər müzakirə olunub.
Medianews.az-ın məlumatına görə, Tramp bildirib ki, saziş əsasən razılaşdırılıb və prosesin ABŞ, İran və digər ölkələr arasında tam yekunlaşması həyata keçirilir: "Ayrıca İsrailin Baş naziri Benyamin Netanyahu ilə də çox yaxşı danışıq apardım. Sazişin son aspektləri və təfərrüatları hazırda müzakirə edilir və tezliklə açıqlanacaq. Hörmüz boğazı da açılacaq”.
Bundan az sonra Anlaşma Memorandumunun layihəsi ABŞ mediasında açıqlanıb.
Layihədə atəşkəsin 60 gün uzadılması, İran limanlarının blokadasının ləğvi, İrana qarşı sanksiyaları yumşaldılması nəzərdə tutulur.
Layihəyə əsasən, atəşkəs müddətində Hörmüz boğazı gəmiçilik üçün açıq olacaq və İran sərbəst şəkildə neft ticarəti edə biləcək.
İranın Hörmüz boğazını minalardan təmizləməyə başlaması da layihədə qeyd edilir.
Layihəyə görə, ABŞ tam razılaşma bağlanana qədər İran ətrafında hərbi mövcudluğunu saxlayacaq və İranın nüvə proqramı ilə bağlı danışıqlar davam etdiriləcək.

The details of the deal with Iran have been disclosed.
After U.S. President Donald Trump spoke by phone with the leaders of Saudi Arabia, the United Arab Emirates, Qatar, Pakistan, Turkey, Egypt, Jordan, and Bahrain, he stated that matters related to the Memorandum of Understanding on peace with Iran were discussed during the talks.
According to Medianews.az, Trump said that the agreement has been mainly settled and the process is being finalized between the U.S., Iran, and other countries: "I also had a very good conversation with Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu. The final aspects and details of the agreement are currently being discussed and will be disclosed soon. The Strait of Hormuz will also be opened."
Shortly after, the draft of the Memorandum of Understanding was revealed in the U.S. media.
The draft envisages extending the ceasefire by 60 days, lifting the blockade of Iranian ports, and easing sanctions against Iran.
According to the draft, during the ceasefire period, the Strait of Hormuz will be open for navigation and Iran will be able to freely conduct oil trade.
The draft also states that Iran will begin clearing the Strait of Hormuz of mines.
According to the draft, the U.S. will maintain its military presence around Iran until a full agreement is reached, and negotiations regarding Iran's nuclear program will continue.