Əsl soyadı bilinməyən general –
İran İslam Keşikçiləri Korpusunun (SEPAH) Kəşfiyyat Xidmətinin rəhbəri general Məcid Xademi öldürülüb.
Aprelin 6-da açıqlanan məlumata əsasən, Məcid Xademi İsrailin endirdiyi hava zərbəsi zamanı həlak olub.
Medianews.az bildirir ki, Məcid Xademi 2018-2022-ci illərdə İran Müdafiə Nazirliyinin informasiya mühafizəsi qurumuna rəhbərlik edib.
Daha sonra o, SEPAH-ın informasiya mühafizəsi qurumunun rəhbəri olub.
2025-ci ilin yayında isə SEPAH-ın Kəşfiyyat Xidmətinin rəhbəri vəzifəsinə gətirilib.
Bəzi mənbələrdə onun soyadı Hüseyni kimi də yazılır. Lakin rəsmi məlumatlarda əsasən Xademi soyadından istifadə olunur. Generalın əsl soyadının necə olduğu ictimaiyyətə dəqiq bəlli deyil.
Məcid Xademi SEPAH-ın Kəşfiyyat Xidmətinin rəhbəri vəzifəsinə ölkənin ali rəhbəri Əli Xameneinin qərarı ilə təyin olunmuşdu. Bu vəzifədə o, 2025-ci ilin iyununda İsraillə 12 günlük müharibədə həlak olan Məhəmməd Kazemini əvəz etmişdi.
2026-cı il fevralın 28-dən İsrail və ABŞ İrana qarşı yeni müharibəyə başlayıb. Müharibənin ilk günündə Əli Xamenei də öldürülüb. Az sonra onun oğlu Müctəba Xamenei ölkənin ali rəhbəri seçilib.

The head of the Intelligence Service of the Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC) of Iran, General Majid Khadami, has been killed.
According to the information announced on April 6, Majid Khadami was killed during an airstrike carried out by Israel.
Medianews.az reports that Majid Khadami led the information protection organization of the Iranian Ministry of Defense from 2018 to 2022.
Later, he served as the head of the IRGC's information protection organization.
In the summer of 2025, he was appointed head of the IRGC's Intelligence Service.
In some sources, his surname is also written as Hosseini. However, official information primarily uses the surname Khadami. The public does not know exactly what the general's real surname is.
Majid Khadami was appointed to the position of head of the IRGC's Intelligence Service by the country's supreme leader Ali Khamenei. In this position, in June 2025, he replaced Mohammad Kazemi, who died during the 12-day war with Israel.
On February 28, 2026, Israel and the US began a new war against Iran. On the first day of the war, Ali Khamenei was also killed. Shortly after, his son Mojtaba Khamenei was selected as the country's supreme leader.