Əsl soyadı bilinməyən general –
İran İslam Keşikçiləri Korpusunun (SEPAH) Kəşfiyyat Xidmətinin rəhbəri general Məcid Xademi öldürülüb.
Aprelin 6-da açıqlanan məlumata əsasən, Məcid Xademi İsrailin endirdiyi hava zərbəsi zamanı həlak olub.
Medianews.az bildirir ki, Məcid Xademi 2018-2022-ci illərdə İran Müdafiə Nazirliyinin informasiya mühafizəsi qurumuna rəhbərlik edib.
Daha sonra o, SEPAH-ın informasiya mühafizəsi qurumunun rəhbəri olub.
2025-ci ilin yayında isə SEPAH-ın Kəşfiyyat Xidmətinin rəhbəri vəzifəsinə gətirilib.
Bəzi mənbələrdə onun soyadı Hüseyni kimi də yazılır. Lakin rəsmi məlumatlarda əsasən Xademi soyadından istifadə olunur. Generalın əsl soyadının necə olduğu ictimaiyyətə dəqiq bəlli deyil.
Məcid Xademi SEPAH-ın Kəşfiyyat Xidmətinin rəhbəri vəzifəsinə ölkənin ali rəhbəri Əli Xameneinin qərarı ilə təyin olunmuşdu. Bu vəzifədə o, 2025-ci ilin iyununda İsraillə 12 günlük müharibədə həlak olan Məhəmməd Kazemini əvəz etmişdi.
2026-cı il fevralın 28-dən İsrail və ABŞ İrana qarşı yeni müharibəyə başlayıb. Müharibənin ilk günündə Əli Xamenei də öldürülüb. Az sonra onun oğlu Müctəba Xamenei ölkənin ali rəhbəri seçilib.

Генерал Маджид Хадеми, глава Разведывательной службы Корпуса стражей Исламской революции Ирана (СЕПАХ), был убит.
По информации, озвученной 6 апреля, Маджид Хадеми погиб в результате авиаудара, нанесенного Израилем.
Medianews.az сообщает, что Маджид Хадеми в период с 2018 по 2022 годы возглавлял организацию информационной безопасности Министерства обороны Ирана.
Позднее он стал руководителем подразделения информационной безопасности СЕПАХ.
Летом 2025 года был назначен на должность главы Разведывательной службы СЕПАХ.
В некоторых источниках его фамилия также пишется как Хусейни. Однако в официальных сообщениях преимущественно используется фамилия Хадеми. Точная настоящая фамилия генерала не известна широкой общественности.
Маджид Хадеми был назначен на должность главы Разведывательной службы СЕПАХ по решению высшего лидера страны Али Хаменеи. На этой должности он сменил Мохаммада Каземи, который погиб в июне 2025 года во время 12-дневной войны с Израилем.
28 февраля 2026 года Израиль и США начали новую войну против Ирана. В первый день войны также был убит Али Хаменеи. Вскоре после этого его сын Моджтаба Хаменеи был избран высшим лидером страны.