İngiltərənin "Mançester Siti" klubu FIFA-nın dünya çempionatına görə klublara ayırdığı ödənişlər reytinqinə ardıcıl üçüncü dəfə başçılıq edəcək.
DÇ-2026 üçün "Club Benefits Programme" (CBP) proqramının ümumi fondu rekord həddə - 355 milyon dollara çatır. Bu məbləğdən 250 milyon dollar oyunçuları final turnirində iştirak edən klublar arasında, 100 milyon dollar isə seçmə mərhələ oyunlarında iştiraka görə bölüşdürüləcək. Qalan 5 milyon dollar klub futbolunun inkişafına yönəldiləcək.
"The Athletic"in hesablamalarına görə, "Mançester Siti" turnirin yekun mərhələsinə (final və üçüncü yer uğrunda oyuna) qədər yüksələn altı oyunçusu - fransalı Rayan Şerki, ingilislər Mark Qehi, Niko O'Rayli, Con Stounz və Ceyms Trafford, eləcə də ispaniyalı Rodri sayəsində təxminən 4.4 milyon dollar qazanacaq.
İkinci yeri "Barselona" tutacaq (3.9 milyon dollar) - Kataloniya təmsilçisinin heyətindən 16 oyunçu turnirin müxtəlif mərhələlərində iştirak edib. İlk beşliyə həmçinin "Bavariya" (3.4 milyon dollar), "Arsenal" (3.3 milyon dollar) və PSJ (3.2 milyon dollar) daxil olub.

Клуб "Манчестер Сити" из Англии в третий раз подряд возглавит рейтинг выплат клубам, выделяемых FIFA на чемпионат мира.
Общий фонд программы "Club Benefits Programme" (CBP) на 2026 год достигает рекордной суммы в 355 миллионов долларов. Из этой суммы 250 миллионов долларов будут распределены между клубами, чьи игроки примут участие в финальном турнире, 100 миллионов долларов – за участие в отборочных матчах. Остальные 5 миллионов долларов будут направлены на развитие клубного футбола.
По расчетам "The Athletic", "Манчестер Сити" заработает примерно 4,4 миллиона долларов благодаря шести игрокам, дошедшим до финальной стадии турнира (финал и матч за третье место) – французу Райану Черчи, англичанам Марку Гейхи, Нику О’Рейли, Джону Стоунзу и Джеймсу Траффорду, а также испанцу Родри.
Второе место займет "Барселона" (3,9 миллиона долларов) – из состава каталонского клуба 16 игроков выступали на различных этапах турнира. В пятерку также вошли "Бавария" (3,4 миллиона долларов), "Арсенал" (3,3 миллиона долларов) и ПСЖ (3,2 миллиона долларов).