İngiltərənin "Mançester Siti" klubu FIFA-nın dünya çempionatına görə klublara ayırdığı ödənişlər reytinqinə ardıcıl üçüncü dəfə başçılıq edəcək.
DÇ-2026 üçün "Club Benefits Programme" (CBP) proqramının ümumi fondu rekord həddə - 355 milyon dollara çatır. Bu məbləğdən 250 milyon dollar oyunçuları final turnirində iştirak edən klublar arasında, 100 milyon dollar isə seçmə mərhələ oyunlarında iştiraka görə bölüşdürüləcək. Qalan 5 milyon dollar klub futbolunun inkişafına yönəldiləcək.
"The Athletic"in hesablamalarına görə, "Mançester Siti" turnirin yekun mərhələsinə (final və üçüncü yer uğrunda oyuna) qədər yüksələn altı oyunçusu - fransalı Rayan Şerki, ingilislər Mark Qehi, Niko O'Rayli, Con Stounz və Ceyms Trafford, eləcə də ispaniyalı Rodri sayəsində təxminən 4.4 milyon dollar qazanacaq.
İkinci yeri "Barselona" tutacaq (3.9 milyon dollar) - Kataloniya təmsilçisinin heyətindən 16 oyunçu turnirin müxtəlif mərhələlərində iştirak edib. İlk beşliyə həmçinin "Bavariya" (3.4 milyon dollar), "Arsenal" (3.3 milyon dollar) və PSJ (3.2 milyon dollar) daxil olub.

England's "Manchester City" club will top FIFA's club payments ranking for the World Cup for the third consecutive time.
The total fund for the D&C-2026 "Club Benefits Programme" (CBP) has reached a record amount of 355 million dollars. Of this amount, 250 million dollars will be distributed among clubs with players participating in the final tournament, 100 million dollars will be shared for participation in the qualifying stage matches, and the remaining 5 million dollars will be directed towards the development of club football.
According to calculations by "The Athletic," "Manchester City" will earn approximately 4.4 million dollars thanks to six players who advanced to the final stage of the tournament (final and third-place match) — Frenchman Rayan Cherki, English players Mark Guehi, Niko O’Reilly, John Stones, and James Trafford, as well as Spaniard Rodri.
The second place will be taken by "Barcelona" (3.9 million dollars) — 16 players from the Catalan team participated in various stages of the tournament. The top five also include "Bayern" (3.4 million dollars), "Arsenal" (3.3 million dollars), and PSG (3.2 million dollars).
Overall, "The Athletic" has recorded 451 clubs that will receive payments under the CBP program. (oxu.az)