Dünya futbol çempionatı:
ABŞ, Kanada və Meksikanın ev sahibliyi etdiyi builki dünya futbol çempionatında İspaniya millisinin qalib gələcəyini düşünənlər çoxdur. Medianews.az-ın yenicə keçirdiyi sorğuda iştirak edən Azərbaycanın idman jurnalistləri də “2026-cı ildə dünya çempionu olmağa hansı komandalar şanslı görünür” sualına cavab verərkən ilk yerdə məhz İspaniya yığmasını göstəriblər.
İspaniya indiyədək yalnız bir dəfə - 2010-cu ildə dünya çempionu olub. Beşqat dünya çempionu Braziliyanın, dünya kubokuna dörd dəfə yiyələnmiş Almaniyanın, bu zirvəyə üç dəfə qalxmış Argentinanın, iki dəfə dünya çempionu olmuş Uruqvay və Fransanın, dünya çempionu adını bir dəfə qazansa da, futbolun vətəni sayılan İngiltərənin iştirak etdiyi yarışda İspaniyanı favoritə çevirən nədir?
Medianews.az-a bu barədə danışan tanınmış idman icmalçısı Rasim Mövsümzadə deyir ki, İspaniya yığmasını DÇ-2026-nın əsas favoritlərindən birinə çevirən son illər göstərdiyi sabit oyun və yüksək nəticələrdir: “Komanda 2024-cü ildə Avropa çempionatının qalibi olub. İspanlar həmin yarışda Xorvatiya, İtaliya, Almaniya, Fransa və İngiltərə kimi rəqibləri məğlub edə biliblər.
İspaniya millisi topa nəzarətə və qısa ötürmələrə əsaslanan oyun üslubu ilə seçilir. Məhz bu xüsusiyyət onu məğlub edilməsi müşkül olan komandalardan birinə çevirib. Son üç ildə heç bir rəqib rəsmi matçların əsas və ya əlavə vaxtında İspaniyaya qalib gələ bilməyib. Komanda yalnız 2024-cü ildə yoldaşlıq görüşündə Kolumbiyaya (0:1) və ötən il UEFA Millətlər Liqasının finalında penaltilər seriyasında Portuqaliyaya uduzub.
Bu nəticələr İspaniyanın 2010-cu ildəki nailiyyətini təkrarlayaraq tarixində ikinci dəfə dünya çempionluğunu qazanmaq şansını yüksək qiymətləndirməyə əsas verir.
Komandanın baş məşqçisi Luis de la Fuente məşqçi kimi İspaniyanın U-19, U-21 və U-23 komandaları ilə uğur qazanaraq 2022-ci ildə əsas milliyə yüksəlib və onunla artıq Avropa çempionu tituluna sahib çıxıb”.
R.Mövzumzadənin fikrincə, İspaniya millisinin əsas gücü geniş və keyfiyyətli heyətidir: “Komandanın onurğa sütununu böyük ölçüdə “Barselona”nın futbolçuları təşkil edir. Ardıcıl ikinci mövsüm İspaniya çempionu olan klubun səkkiz təmsilçisi millinin DÇ-2026 üçün heyətində yer alıb. Bunlar ehtiyat qapıçı Joan Qarsia, müdafiəçilər Erik Qarsia və Pau Kubarsi, yarımmüdafiəçilər Qavi və Pedri, hücumçular Ferran Torres, Dani Olmo və ötən il olduğu kimi, bu il də “Qızıl top” mükafatına əsas namizədlərdən biri olan 18 yaşlı Lamin Yamaldır.
Heyətdə İngiltərə çempionu “Arsenal”ın da üç oyunçusu var. Bunlar qapıçı David Raya, yarımmüdafiəçilər Mikel Merino və Martin Zubimendidir.
Beləliklə, DÇ-2026-da İspaniyanı favoritlərdən birinə çevirən amillər son illərin uğurlu nəticələri, məğlubedilməz oyunlar seriyası, Luis de la Fuentenin rəhbərliyi altında formalaşmış sabit komanda modeli və yüksək səviyyəli futbolçulardan ibarət güclü heyətdir”.

There are many who believe that the Spanish national team will be the winner in this year's World Cup hosted by the USA, Canada, and Mexico. Azerbaijani sports journalists participating in a survey recently conducted by Medianews.az also placed the Spanish national team first when answering the question "Which teams seem likely to become world champions in 2026?"
Spain has only won the World Cup once - in 2010. What makes Spain a favorite in a competition that includes five-time world champion Brazil, four-time winner Germany, three-time winner Argentina, two-time champions Uruguay and France, and England, who, although they have won the World Cup once, is considered the birthplace of football?
Medianews.az- speaking on this topic, well-known sports commentator Rasim Mövsümzadə says that what makes the Spanish national team one of the main favorites for WC-2026 is its steady play and high performance in recent years: "The team won the 2024 European Championship. The Spaniards managed to defeat opponents such as Croatia, Italy, Germany, France, and England in that tournament.
The Spanish national team is known for a style of play based on ball control and short passes. This characteristic makes them one of the teams that are hard to defeat. In the last three years, no opponent has been able to beat Spain in the main or extra time of official matches. The team has only lost to Colombia (0:1) in a friendly match in 2024 and to Portugal in the penalty shootout in last year's UEFA Nations League final.
These results justify a high evaluation of Spain's chances to repeat their 2010 achievement and win the World Cup for the second time in their history.
The team's head coach Luis de la Fuente had success as a coach with Spain's U-19, U-21, and U-23 teams, advancing to the main team in 2022 and already winning the European Championship title with them."
According to R. Mövsümzadə, the main strength of the Spanish national team is its wide and high-quality roster: "The backbone of the team largely consists of players from Barcelona. Eight representatives from the club, which was the Spanish champion for the second consecutive season, are included in the squad for WC-2026. These are reserve goalkeeper Joan Garcia, defenders Eric Garcia and Pau Cubarsí, midfielders Gavi and Pedri, forwards Ferran Torres, Dani Olmo and, as last year, this year too, one of the main candidates for the "Golden Ball" award, 18-year-old Lamine Yamal."
The squad also includes three players from the English champion Arsenal: goalkeeper David Raya, midfielders Mikel Merino and Martin Zubimendi.
Thus, the factors that make Spain one of the favorites in WC-2026 are their successful results in recent years, their undefeated series of games, a stable team model formed under the leadership of Luis de la Fuente, and a strong squad consisting of high-level players."