Dünya futbol çempionatı:
ABŞ, Kanada və Meksikanın ev sahibliyi etdiyi builki dünya futbol çempionatında İspaniya millisinin qalib gələcəyini düşünənlər çoxdur. Medianews.az-ın yenicə keçirdiyi sorğuda iştirak edən Azərbaycanın idman jurnalistləri də “2026-cı ildə dünya çempionu olmağa hansı komandalar şanslı görünür” sualına cavab verərkən ilk yerdə məhz İspaniya yığmasını göstəriblər.
İspaniya indiyədək yalnız bir dəfə - 2010-cu ildə dünya çempionu olub. Beşqat dünya çempionu Braziliyanın, dünya kubokuna dörd dəfə yiyələnmiş Almaniyanın, bu zirvəyə üç dəfə qalxmış Argentinanın, iki dəfə dünya çempionu olmuş Uruqvay və Fransanın, dünya çempionu adını bir dəfə qazansa da, futbolun vətəni sayılan İngiltərənin iştirak etdiyi yarışda İspaniyanı favoritə çevirən nədir?
Medianews.az-a bu barədə danışan tanınmış idman icmalçısı Rasim Mövsümzadə deyir ki, İspaniya yığmasını DÇ-2026-nın əsas favoritlərindən birinə çevirən son illər göstərdiyi sabit oyun və yüksək nəticələrdir: “Komanda 2024-cü ildə Avropa çempionatının qalibi olub. İspanlar həmin yarışda Xorvatiya, İtaliya, Almaniya, Fransa və İngiltərə kimi rəqibləri məğlub edə biliblər.
İspaniya millisi topa nəzarətə və qısa ötürmələrə əsaslanan oyun üslubu ilə seçilir. Məhz bu xüsusiyyət onu məğlub edilməsi müşkül olan komandalardan birinə çevirib. Son üç ildə heç bir rəqib rəsmi matçların əsas və ya əlavə vaxtında İspaniyaya qalib gələ bilməyib. Komanda yalnız 2024-cü ildə yoldaşlıq görüşündə Kolumbiyaya (0:1) və ötən il UEFA Millətlər Liqasının finalında penaltilər seriyasında Portuqaliyaya uduzub.
Bu nəticələr İspaniyanın 2010-cu ildəki nailiyyətini təkrarlayaraq tarixində ikinci dəfə dünya çempionluğunu qazanmaq şansını yüksək qiymətləndirməyə əsas verir.
Komandanın baş məşqçisi Luis de la Fuente məşqçi kimi İspaniyanın U-19, U-21 və U-23 komandaları ilə uğur qazanaraq 2022-ci ildə əsas milliyə yüksəlib və onunla artıq Avropa çempionu tituluna sahib çıxıb”.
R.Mövzumzadənin fikrincə, İspaniya millisinin əsas gücü geniş və keyfiyyətli heyətidir: “Komandanın onurğa sütununu böyük ölçüdə “Barselona”nın futbolçuları təşkil edir. Ardıcıl ikinci mövsüm İspaniya çempionu olan klubun səkkiz təmsilçisi millinin DÇ-2026 üçün heyətində yer alıb. Bunlar ehtiyat qapıçı Joan Qarsia, müdafiəçilər Erik Qarsia və Pau Kubarsi, yarımmüdafiəçilər Qavi və Pedri, hücumçular Ferran Torres, Dani Olmo və ötən il olduğu kimi, bu il də “Qızıl top” mükafatına əsas namizədlərdən biri olan 18 yaşlı Lamin Yamaldır.
Heyətdə İngiltərə çempionu “Arsenal”ın da üç oyunçusu var. Bunlar qapıçı David Raya, yarımmüdafiəçilər Mikel Merino və Martin Zubimendidir.
Beləliklə, DÇ-2026-da İspaniyanı favoritlərdən birinə çevirən amillər son illərin uğurlu nəticələri, məğlubedilməz oyunlar seriyası, Luis de la Fuentenin rəhbərliyi altında formalaşmış sabit komanda modeli və yüksək səviyyəli futbolçulardan ibarət güclü heyətdir”.

В футбольном чемпионате мира этого года, который проходит под эгидой США, Канады и Мексики, многие считают победителем сборную Испании. Азербайджанские спортивные журналисты, принявшие участие в недавно проведённом опросе Medianews.az, отвечая на вопрос «Какие команды имеют шансы стать чемпионами мира в 2026 году», на первом месте также назвали именно сборную Испании.
Испания становилась чемпионом мира лишь однажды — в 2010 году. В соревнованиях принимают участие пятикратный чемпион мира Бразилия, четырёхкратный обладатель Кубка мира Германия, трёхкратный чемпион Аргентина, дважды чемпион Уругвай и Франция, а также Англия, считающаяся родиной футбола, которая становилась чемпионом мира один раз. Что же делает Испанию фаворитом на турнире?
Medianews.az поговорил с известным спортивным обозревателем Расимом Мёвсюмзадэ, который заявил, что одной из главных причин, делающих сборную Испании одним из основных фаворитов ЧМ-2026, являются стабильная игра и высокие результаты последних лет: «Команда стала победителем чемпионата Европы 2024 года. Испанцы смогли победить таких соперников, как Хорватия, Италия, Германия, Франция и Англия.
Сборная Испании известна своей игрой, основанной на контроле мяча и коротких передачах. Именно эта особенность делает её одной из команд, которых сложно победить. За последние три года ни один соперник не смог одержать победу над Испанией в официальных матчах в основное или дополнительное время. Команда проиграла только в 2024 году в товарищеском матче Колумбии (0:1) и в прошлом году в финале Лиги наций УЕФА в серии пенальти Португалии.
Эти результаты дают основания высокой оценке шансов Испании повторить достижение 2010 года и стать чемпионом мира во второй раз в своей истории.
Главный тренер команды Луис де ла Фуэнте, добившись успеха в качестве наставника испанских сборных U-19, U-21 и U-23, в 2022 году возглавил основную сборную и уже выиграл с ней титул чемпиона Европы».
По мнению Р. Мёвсюмзадэ, главной силой сборной Испании является широкий и качественный состав: «Каркас команды в значительной степени составляют футболисты "Барселоны". В составе национальной сборной на ЧМ-2026 окажутся восемь игроков восьмикратного чемпиона Испании, выигравшего чемпионат во второй сезон подряд. Среди них — запасной вратарь Жоан Гарсия, защитники Эрик Гарсия и Пау Кубарс, полузащитники Гави и Педри, нападающие Ферран Торрес, Дани Ольмо и, как и в прошлом году, один из главных претендентов на "Золотой мяч" 18-летний Ламин Ямада.
В составе есть также трое игроков чемпиона Англии "Арсенала": вратарь Дэвид Райя, полузащитники Микель Мерино и Мартин Субименди.
Таким образом, факторы, делающие Испанию одним из фаворитов ЧМ-2026, — это успешные результаты последних лет, серия непобедимых матчей, стабильная командная модель, сформированная под руководством Луиса де ла Фуэнте, и сильный состав, состоящий из высококлассных футболистов».