İyulun 15-də Slovakiya Respublikasının Prezidenti Peter Pelleqrini Xəzər dənizinin sahilində yerləşən "Sea Breeze" istirahət mərkəzində olub.
Medianews.az xəbər verir ki, "Sea Breeze"in təsisçisi Emin Ağalarov Slovakiya dövlətinin başçısına kurort ərazisində həyata keçirilən və qarşıdakı dövr üçün planlaşdırılan layihələr barədə məlumat verib.
Hazırda 500 hektar ərazini əhatə edən "Sea Breeze"də indiyədək 3 milyon kvadratmetrdən çox yaşayış və kommersiya daşınmaz əmlak layihəsi həyata keçirilib və istifadəyə verilib. Ötən dövr ərzində kompleksin ərazisində 500-dən artıq daşınmaz əmlak obyekti tikilib. Ərazidə artıq 20 min sakin yaşayır və 2028-ci ilə qədər onların sayı 50 mindən çox olacaq. Bütövlükdə layihə tam başa çatdırıldıqdan sonra burada 500 min sakinin yaşaması nəzərdə tutulur.
İstirahət zonaları, parklar və çimərliklər üçün artıq 150 hektardan çox ərazi ayrılıb. Kurort-şəhərdə sakinlər və qonaqlar üçün rahat şəraitin yaradılması, eləcə də onların asudə vaxtının səmərəli təşkili məqsədilə zəruri infrastruktur qurulub, məktəb, uşaq bağçası, xəstəxana tikilib. Aparılan abadlıq işləri çərçivəsində təxminən 10 milyon bitki və ağac əkilib, nəticədə yaşıllıq sahələrinin ümumi ərazisi 300 hektara çatıb.
Bakının mərkəzindən cəmi 30 dəqiqəlik məsafədə yerləşən və müxtəlif formatda çoxsaylı daşınmaz əmlak obyektlərini bir araya gətirən "Sea Breeze" dünya miqyasında nadir layihə hesab olunur.

On July 15, the President of the Slovak Republic, Peter Pellegrini, visited the "Sea Breeze" resort center located on the shore of the Caspian Sea.
Medianews.az reports that Emin Agalarov, the founder of "Sea Breeze," informed the head of the Slovak state about the projects implemented and planned for the upcoming period in the resort area.
Currently covering an area of 500 hectares, over 3 million square meters of residential and commercial real estate projects have been completed and put into use at "Sea Breeze." During this period, more than 500 real estate facilities have been built within the complex. Already, 20,000 residents live in the area, and by 2028 their number will exceed 50,000. Overall, once the project is fully completed, it is expected that 500,000 residents will live there.
More than 150 hectares have been allocated for recreational zones, parks, and beaches. In the resort city, necessary infrastructure has been established to create comfortable conditions for residents and guests, as well as to organize their leisure time efficiently. A school, kindergarten, and hospital have been built. Within the framework of the ongoing landscaping works, approximately 10 million plants and trees have been planted, resulting in the total green area reaching 300 hectares.
Located just 30 minutes from the center of Baku and combining numerous real estate facilities in various formats, "Sea Breeze" is considered a rare project on a global scale.