İyulun 15-də Slovakiya Respublikasının Prezidenti Peter Pelleqrini Xəzər dənizinin sahilində yerləşən "Sea Breeze" istirahət mərkəzində olub.
Medianews.az xəbər verir ki, "Sea Breeze"in təsisçisi Emin Ağalarov Slovakiya dövlətinin başçısına kurort ərazisində həyata keçirilən və qarşıdakı dövr üçün planlaşdırılan layihələr barədə məlumat verib.
Hazırda 500 hektar ərazini əhatə edən "Sea Breeze"də indiyədək 3 milyon kvadratmetrdən çox yaşayış və kommersiya daşınmaz əmlak layihəsi həyata keçirilib və istifadəyə verilib. Ötən dövr ərzində kompleksin ərazisində 500-dən artıq daşınmaz əmlak obyekti tikilib. Ərazidə artıq 20 min sakin yaşayır və 2028-ci ilə qədər onların sayı 50 mindən çox olacaq. Bütövlükdə layihə tam başa çatdırıldıqdan sonra burada 500 min sakinin yaşaması nəzərdə tutulur.
İstirahət zonaları, parklar və çimərliklər üçün artıq 150 hektardan çox ərazi ayrılıb. Kurort-şəhərdə sakinlər və qonaqlar üçün rahat şəraitin yaradılması, eləcə də onların asudə vaxtının səmərəli təşkili məqsədilə zəruri infrastruktur qurulub, məktəb, uşaq bağçası, xəstəxana tikilib. Aparılan abadlıq işləri çərçivəsində təxminən 10 milyon bitki və ağac əkilib, nəticədə yaşıllıq sahələrinin ümumi ərazisi 300 hektara çatıb.
Bakının mərkəzindən cəmi 30 dəqiqəlik məsafədə yerləşən və müxtəlif formatda çoxsaylı daşınmaz əmlak obyektlərini bir araya gətirən "Sea Breeze" dünya miqyasında nadir layihə hesab olunur.

15 июля Президент Словацкой Республики Петер Пеллегрини побывал в рекреационном центре "Sea Breeze", расположенном на побережье Каспийского моря.
По сообщению Medianews.az, основатель "Sea Breeze" Эмин Агаларов проинформировал главу словацкого государства о реализуемых на территории курорта и планируемых на ближайший период проектах.
В настоящее время, охватывая площадь в 500 гектаров, на территории "Sea Breeze" реализовано и введено в эксплуатацию более 3 миллионов квадратных метров жилой и коммерческой недвижимости. За истекший период на территории комплекса построено более 500 объектов недвижимости. Уже проживает 20 тысяч жителей, а к 2028 году их число превысит 50 тысяч. В целом после полного завершения проекта планируется проживание здесь 500 тысяч человек.
Для зон отдыха, парков и пляжей выделено более 150 гектаров территории. В курортном городе создана необходимая инфраструктура, построены школа, детский сад, больница с целью обеспечения комфортных условий для жителей и гостей, а также эффективного организации их досуга. В рамках проводимых работ по благоустройству высажено около 10 миллионов растений и деревьев, в результате площадь зеленых насаждений достигла 300 гектаров.
Расположенный всего в 30 минутах от центра Баку и объединяющий множество объектов недвижимости разных форматов, "Sea Breeze" считается уникальным проектом мирового уровня.