Sahibə Qafarova Pelleqrini ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova iyulun 15-də ölkəmizdə rəsmi səfərdə olan Slovakiya Prezidenti Peter Pelleqrini ilə görüşüb.
Medianews.az xəbər verir ki, görüşdə ölkələrimizi birləşdirən dostluq münasibətlərindən və qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıqdan bəhs edən Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova qeyd edib ki, son illərdə Azərbaycan ilə Slovakiya arasında münasibətlər dinamik inkişaf edərək strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəlib.
O bildirib ki, 2024-cü ildə imzalanmış Strateji Tərəfdaşlığın Qurulması haqqında Birgə Bəyannamə əməkdaşlığın müxtəlif istiqamətlər üzrə uğurla inkişafı üçün möhkəm əsas yaradıb. Spiker fəal siyasi dialoqun, ali və yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin bu prosesdə mühüm rol oynadığını vurğulayaraq, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin 2025-ci ilin dekabr ayında Slovakiyaya həyata keçirdiyi ilk rəsmi səfərin, eləcə də Prezident Peter Pelleqrinin ölkəmizə cari rəsmi səfərinin Azərbaycan–Slovakiya münasibətlərinin inkişafında yeni mərhələ açdığını qeyd edib.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Prezident Peter Pelleqrini ilə əvvəlki illərdə keçirilmiş görüşlərini məmnunluqla xatırlayıb. O, Slovakiya Milli Şurasının sədri, daha sonra isə Slovakiyanın Baş naziri kimi Azərbaycana səfər etmiş Peter Pelleqrinin bu dəfə Slovakiya Respublikasının Prezidenti qismində ölkəmizə rəsmi səfərinin, eləcə də Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevlə Şuşada keçirdiyi danışıqların ikitərəfli münasibətlərin inkişafı baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıdığını bildirib.
Spiker bu səfərin Azərbaycan–Slovakiya əlaqələrinin daha da möhkəmlənməsinə və əməkdaşlığın genişlənməsinə mühüm töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Söhbətdə humanitar sahədə, xüsusilə təhsil və mədəniyyət istiqamətlərində əməkdaşlığın əhəmiyyəti qeyd olunub. Bildirilib ki, bu sahələr xalqlar arasında qarşılıqlı anlaşmanın və dostluq münasibətlərinin möhkəmlənməsində mühüm rol oynayır.
Cari ilin oktyabr ayından etibarən Bakı ilə Bratislava arasında birbaşa aviareyslərin açılmasının xalqlar arasında əlaqələrin inkişafına və yeni əməkdaşlıq imkanlarının yaranmasına əhəmiyyətli töhfə verəcəyi vurğulanıb.
Söhbət zamanı parlamentlərarası əməkdaşlığın Azərbaycan–Slovakiya münasibətlərinin mühüm istiqamətlərindən biri olduğu vurğulanıb. Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova qeyd edib ki, qanunverici orqanlar arasında qarşılıqlı səfərlər və müntəzəm təmaslar ikitərəfli əlaqələrin inkişafına mühüm töhfə verir.
Beş il əvvəl Slovakiyaya həyata keçirdiyi rəsmi səfəri məmnunluqla xatırlayan spiker, bu ilin may ayında Slovakiya Milli Şurasının sədri Rixard Raşinin Azərbaycana rəsmi səfəri zamanı parlamentlər arasında Anlaşma Memorandumunun imzalanmasını yüksək qiymətləndirib. O bildirib ki, bu sənəd parlamentlərarası münasibətlərin keyfiyyətcə yeni mərhələyə yüksəlməsinə xidmət edir.
Görüşdə parlamentlərarası dostluq qrupları arasında da əlaqələrin əhəmiyyəti vurğulanaraq, parlamentlərin profil komitələri arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi və beynəlxalq parlament təşkilatları çərçivəsində qarşılıqlı fəaliyyətin daha da inkişaf etdirilməsinin vacibliyi qeyd olunub.
Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh prosesi barədə söz açan Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova, həmçinin Slovakiyanın Qarabağın bərpası prosesinə verdiyi töhfəni yüksək qiymətləndirib. O, Ağdam rayonunun Baş Qərvənd kəndində Slovakiya şirkəti tərəfindən həyata keçirilən "ağıllı kənd" layihəsinin ölkələrimiz arasında uğurlu praktiki əməkdaşlığın bariz nümunəsi olduğunu bildirib. Qeyd olunub ki, ötən gün iki ölkə Prezidentinin iştirakı ilə Ağdam şəhərində təməli qoyulan tam orta məktəb Azərbaycan ilə Slovakiya arasında dostluğun daha bir rəmzinə çevriləcək.
Slovakiya Respublikasının Prezidenti Peter Pelleqrini Azərbaycana rəsmi səfərindən və Milli Məclisdə olmaqdan məmnunluğunu ifadə edib. Ali qonaq qeyd edib ki, 2018-ci ildə Slovakiyanın Baş naziri kimi Azərbaycana həyata keçirdiyi səfərdən sonra onun rəhbərlik etdiyi hökumət ölkəsinin Azərbaycanda səfirlik açması barədə qərar qəbul edib. O bildirib ki, bu addım Slovakiya ilə Azərbaycan arasında münasibətlərin inkişafına verilən önəmin ifadəsi olub. Prezident Peter Pelleqrini bu gün ölkələrimiz arasında dostluq münasibətlərinin və siyasi dialoqun yüksək səviyyədə olduğunu vurğulayaraq, ölkəsinin Azərbaycanla müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsində maraqlı olduğunu bildirib. Qeyd olunub ki, bu baxımdan son iki il ərzində Slovakiyanın üç ali dövlət rəsmisinin Azərbaycana həyata keçirdikləri səfərlər bunun bariz nümunəsidir.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin dəvəti ilə həyata keçirdiyi rəsmi səfərin Şuşa şəhərindən başlanmasının xüsusi rəmzi məna daşıdığını qeyd edən Prezident Peter Pelleqrini bildirib ki, Avropa İttifaqına üzv ölkənin Prezidenti qismində Şuşaya rəsmi səfər edən ilk dövlət başçısı olmaq onun üçün xüsusi qürur mənbəyidir. O, Şuşada keçirilmiş görüş və müzakirələrin, eləcə də əldə olunmuş razılaşmaların ölkələrimiz arasında münasibətlərin gələcək inkişafına mühüm töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Ali qonaq Qarabağda həyata keçirilən genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma işlərindən müsbət təəssüratlarını bölüşərək, Slovakiya şirkətlərinin bu prosesə töhfəsini və həyata keçirdikləri layihələri ölkələrimiz arasında uğurlu əməkdaşlığın bariz nümunəsi kimi dəyərləndirib. Ağdamda tikiləcək tam orta məktəbə Slovakiyanın görkəmli şəxsiyyətinin adının verilməsini qürurverici hadisə adlandıran Prezident Peter Pelleqrini bunun Slovakiya ilə Azərbaycan arasında dostluğun və qarşılıqlı hörmətin daha bir təzahürü olduğunu bildirib.
Söhbət zamanı Milli Məclisin sədri ilə müxtəlif zamanlarda keçirdiyi görüşləri məmnunluqla xatırlayan ali qonaq, parlamentlərarası əməkdaşlığın əhəmiyyətinə toxunaraq, parlamentlərin aidiyyəti komitələri arasında əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsinin vacibliyini qeyd edib. Sonda o, Milli Məclisin sədrini yenidən Slovakiyaya rəsmi səfərə dəvət edib.

Спикер Милли Меджлиса Саибэ Гафарова 15 июля встретилась с Президентом Словакии Петером Пеллегрини, который находится с официальным визитом в нашей стране.
Как сообщает Medianews.az, на встрече спикер Милли Меджлиса Саибэ Гафарова, говоря о дружеских отношениях и взаимовыгодном сотрудничестве, объединяющих наши страны, отметила, что в последние годы отношения между Азербайджаном и Словакией динамично развиваются, достигнув уровня стратегического партнёрства.
Она заявила, что Совместная декларация о создании стратегического партнёрства, подписанная в 2024 году, заложила прочную основу для успешного развития сотрудничества в разных направлениях. Спикер подчеркнула важную роль активного политического диалога, обмена визитами на высшем и высоком уровне в этом процессе, отметив, что первый официальный визит Президента Азербайджана Ильхама Алиева в Словакию в декабре 2025 года, а также текущий официальный визит Президента Петра Пеллегрини в нашу страну открыли новую веху в развитии азербайджано-словацких отношений.
Спикер Милли Меджлиса Саибэ Гафарова с удовлетворением вспомнила свои встречи с Президентом Петром Пеллегрини в прошлые годы. Она отметила, что нынешний официальный визит Петера Пеллегрини в нашу страну в качестве Президента Словацкой Республики, а также переговоры с Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым в Шуше имеют особое значение для развития двусторонних отношений.
Спикер выразила уверенность, что этот визит внесёт важный вклад в дальнейшее укрепление азербайджано-словацких связей и расширение сотрудничества.
В беседе была отмечена важность сотрудничества в гуманитарной сфере, особенно в областях образования и культуры. Было подчеркнуто, что эти сферы играют важную роль в укреплении взаимопонимания и дружеских отношений между народами.
Отметили, что с октября этого года открытие прямых авиарейсов между Баку и Братиславой значительно поспособствует развитию связей между народами и появлению новых возможностей для сотрудничества.
В разговоре подчеркнули, что межпарламентское сотрудничество является одним из важных направлений азербайджано-словацких отношений. Спикер Милли Меджлиса Саибэ Гафарова отметила, что взаимные визиты и регулярные контакты между законодательными органами вносят значительный вклад в развитие двусторонних связей.
С удовлетворением вспоминая официальный визит в Словакию пять лет назад, спикер высоко оценила подписание Меморандума о взаимопонимании между парламентами во время официального визита председателя Национального совета Словакии Рихарда Раша в Азербайджан в мае этого года. Она отметила, что этот документ способствует переходу межпарламентских отношений на качественно новый этап.
На встрече была подчеркнута важность связей между межпарламентскими группами дружбы, а также необходимость расширения сотрудничества между профильными комитетами парламентов и дальнейшего развития взаимной деятельности в рамках международных парламентских организаций.
Говоря о процессе мира между Азербайджаном и Арменией, спикер Милли Меджлиса Саибэ Гафарова высоко оценила вклад Словакии в процесс восстановления Карабаха. Она отметила, что проект "умной деревни", реализуемый словацкой компанией в селе Баша-Гярвенд Агдамского района, является ярким примером успешного практического сотрудничества между нашими странами. Также было отмечено, что недавно в городе Агдам при участии двух президентов заложен фундамент средней школы, которая станет ещё одним символом дружбы между Азербайджаном и Словакией.
Президент Словацкой Республики Петер Пеллегрини выразил удовлетворение своим официальным визитом в Азербайджан и пребыванием в Милли Меджлисе. Высокий гость отметил, что после визита в Азербайджан в 2018 году в качестве премьер-министра Словакии его правительство приняло решение об открытии посольства в Азербайджане. Он сообщил, что этот шаг стал выражением важности развития отношений между Словакией и Азербайджаном. Президент Петер Пеллегрини подчеркнул высокий уровень дружеских отношений и политического диалога между нашими странами и отметил заинтересованность своей страны в дальнейшем расширении сотрудничества с Азербайджаном в различных сферах. Было отмечено, что это подтверждается визитами трёх высокопоставленных государственных лиц Словакии в Азербайджан за последние два года.
Президент Петер Пеллегрини обратил внимание на особое символическое значение того, что официальный визит, осуществлённый по приглашению Президента Азербайджана Ильхама Алиева, начался в городе Шуша. Он признался, что быть первым государственным главой страны-члена Европейского Союза, совершающим официальный визит в Шушу, — это особая гордость для него. Он выразил уверенность, что проведённые в Шуше встречи и переговоры, а также достигнутые соглашения внесут важный вклад в дальнейшее развитие отношений между нашими странами.
Высокий гость поделился положительными впечатлениями от масштабных восстановительных и реконструкционных работ в Карабахе, оценил вклад словацких компаний в этот процесс и реализуемые ими проекты как яркий пример успешного сотрудничества между нашими странами. Президент Петер Пеллегрини назвал почётным событием присвоение средней школе в Агдаме имени видного словацкого деятеля и отметил, что это является ещё одним проявлением дружбы и взаимного уважения между Словакией и Азербайджаном.
В ходе беседы высокому гостю приятно было вспомнить его встречи со спикером Милли Меджлиса в разное время. Он подчеркнул важность межпарламентского сотрудничества и необходимость дальнейшего развития связей между соответствующими комитетами парламентов. В конце он вновь пригласил спикера Милли Меджлиса с официальным визитом в Словакию.