Azərbaycan və Pakistan ticari-iqtisadi əlaqələrin daha da möhkəmləndirilməsi üçün əhəmiyyətli potensiala malikdir.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi, Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev "Pakistan TV"yə müsahibəsində bildirib.
Onun sözlərinə görə, bu potensialın reallaşdırılması üçün işgüzar dairələr arasında təmasları aktivləşdirmək, investisiya imkanları barədə məlumatlılığı artırmaq və hər iki ölkənin özəl sektorunun əməkdaşlığını genişləndirmək lazımdır.
H.Hacıyev Azərbaycan və Pakistan arasındakı münasibətləri qarşılıqlı etimada və dəyişməz dəstəyə əsaslanan strateji tərəfdaşlıq kimi xarakterizə edib.
O həmçinin hər iki ölkə rəhbərliyi arasındakı qarşılıqlı anlaşmanı yüksək qiymətləndirərək ikitərəfli əməkdaşlığın müxtəlif sahələrdə genişlənməyə davam etdiyini bildirib.
"Siyasi və geostrateji səviyyələrdə Pakistan və Azərbaycan arasındakı münasibətlər mükəmməldir", - Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi vurğulayıb.
H.Hacıyev birbaşa aviareyslərin sayının artması sayəsində iki ölkə vətəndaşları arasında turizm səfərlərinin çoxalmasını müsbət qiymətləndirib. O həmçinin mədəni əlaqələrin və xalqlar arasında təmasların daha da inkişaf etdirilməsinin zəruriliyini vurğulayıb.
Media sahəsində əməkdaşlıqdan danışan H.Hacıyev pakistanlı jurnalistlərin Şuşa Qlobal Media Forumunda yarandığı gündən etibarən fəal iştirakını qeyd edib.
O xatırladıb ki, forum Şuşanın intellektual və mədəni dialoq mərkəzi, eləcə də dezinformasiya, süni intellekt və strateji kommunikasiyalar da daxil olmaqla media sahəsindəki müasir çağırışların müzakirəsi üçün beynəlxalq platforma kimi tarixi rolunu bərpa etmək məqsədilə Azərbaycan tərəfindən irəli sürülüb.
H.Hacıyev həmçinin Pakistan və Azərbaycan mediası arasında əməkdaşlığın genişlənməsindən məmnunluğunu ifadə edərək qeyd edib ki, mübadilələrin fəallaşması iki qardaş xalq arasında qarşılıqlı anlaşma və dostluğun daha da möhkəmlənməsinə töhfə verəcək.
Bundan əlavə, Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi Yaxın Şərqdəki son gərginlik zamanı Pakistanın vasitəçilik rolunu yüksək qiymətləndirib.
Onun sözlərinə görə, İslamabad gərginliyin azaldılmasına və dialoqun inkişafına yönəlmiş səyləri dəstəkləyərək strateji müdriklik və məsuliyyətli liderlik nümayiş etdirib. O qeyd edib ki, Pakistan rəhbərliyi kritik bir məqamda bu regionda sülhün təşviqi üçün əhəmiyyətli səylər göstərərək gərginliyin azalması üçün şəraitin yaradılmasına töhfə verib.
"Pakistan rəhbərliyi öz qiymətli vaxtını və səylərini sülh işinə həsr edir", - H.Hacıyev əlavə edib.
Onun sözlərinə görə, Pakistanın konstruktiv rolu İslamabadın qlobal proseslərdə artan geostrateji əhəmiyyətini vurğulayıb və ölkənin regional və beynəlxalq sabitliyə sadiqliyini əks etdirir.

Азербайджан и Пакистан имеют значительный потенциал для дальнейшего укрепления торгово-экономических связей.
Об этом, как сообщает Medianews.az, в интервью "Pakistan TV" заявил помощник Президента Азербайджана, руководитель отдела внешнеполитических вопросов Администрации Президента Хикмет Гаджиев.
По его словам, для реализации этого потенциала необходимо активизировать контакты между деловыми кругами, повысить осведомленность о возможностях инвестирования и расширить сотрудничество частных секторов обеих стран.
Х.Гаджиев охарактеризовал отношения между Азербайджаном и Пакистаном как стратегическое партнерство, основанное на взаимном доверии и неизменной поддержке.
Он также высоко оценил взаимопонимание между руководствами обеих стран и отметил, что двустороннее сотрудничество продолжает расширяться в различных сферах.
«Отношения между Пакистаном и Азербайджаном на политическом и геостратегическом уровнях являются превосходными», — подчеркнул помощник Президента Азербайджана.
Х.Гаджиев положительно оценил увеличение числа прямых авиарейсов, что способствует росту туристических поездок между двумя странами. Он также подчеркнул необходимость дальнейшего развития культурных связей и контактов между народами.
Говоря о сотрудничестве в сфере СМИ, Х.Гаджиев отметил активное участие пакистанских журналистов в Шушинском глобальном медиафоруме с момента его основания.
Он напомнил, что форум был инициирован Азербайджаном с целью восстановить историческую роль Шуши как центра интеллектуального и культурного диалога, а также международной платформы для обсуждения современных вызовов в медиа, включая дезинформацию, искусственный интеллект и стратегические коммуникации.
Х.Гаджиев также выразил удовлетворение расширением сотрудничества между СМИ Пакистана и Азербайджана, указав, что активизация обменов будет способствовать укреплению взаимопонимания и дружбы между двумя братскими народами.
Кроме того, помощник Президента Азербайджана высоко оценил посредническую роль Пакистана во время последней напряженности на Ближнем Востоке.
По его словам, Исламабад, поддерживая усилия по снижению напряженности и развитию диалога, проявил стратегическую мудрость и ответственное лидерство. Он отметил, что руководство Пакистана в критический момент приложило значительные усилия для продвижения мира в этом регионе, что способствовало созданию условий для снижения напряженности.
«Руководство Пакистана посвящает свое ценное время и усилия делу мира», — добавил Х.Гаджиев.
По его словам, конструктивная роль Пакистана подчеркнула растущую геостратегическую значимость Исламабада на глобальной арене и отражает приверженность страны региональной и международной стабильности.