Azərbaycan və Pakistan ticari-iqtisadi əlaqələrin daha da möhkəmləndirilməsi üçün əhəmiyyətli potensiala malikdir.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi, Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev "Pakistan TV"yə müsahibəsində bildirib.
Onun sözlərinə görə, bu potensialın reallaşdırılması üçün işgüzar dairələr arasında təmasları aktivləşdirmək, investisiya imkanları barədə məlumatlılığı artırmaq və hər iki ölkənin özəl sektorunun əməkdaşlığını genişləndirmək lazımdır.
H.Hacıyev Azərbaycan və Pakistan arasındakı münasibətləri qarşılıqlı etimada və dəyişməz dəstəyə əsaslanan strateji tərəfdaşlıq kimi xarakterizə edib.
O həmçinin hər iki ölkə rəhbərliyi arasındakı qarşılıqlı anlaşmanı yüksək qiymətləndirərək ikitərəfli əməkdaşlığın müxtəlif sahələrdə genişlənməyə davam etdiyini bildirib.
"Siyasi və geostrateji səviyyələrdə Pakistan və Azərbaycan arasındakı münasibətlər mükəmməldir", - Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi vurğulayıb.
H.Hacıyev birbaşa aviareyslərin sayının artması sayəsində iki ölkə vətəndaşları arasında turizm səfərlərinin çoxalmasını müsbət qiymətləndirib. O həmçinin mədəni əlaqələrin və xalqlar arasında təmasların daha da inkişaf etdirilməsinin zəruriliyini vurğulayıb.
Media sahəsində əməkdaşlıqdan danışan H.Hacıyev pakistanlı jurnalistlərin Şuşa Qlobal Media Forumunda yarandığı gündən etibarən fəal iştirakını qeyd edib.
O xatırladıb ki, forum Şuşanın intellektual və mədəni dialoq mərkəzi, eləcə də dezinformasiya, süni intellekt və strateji kommunikasiyalar da daxil olmaqla media sahəsindəki müasir çağırışların müzakirəsi üçün beynəlxalq platforma kimi tarixi rolunu bərpa etmək məqsədilə Azərbaycan tərəfindən irəli sürülüb.
H.Hacıyev həmçinin Pakistan və Azərbaycan mediası arasında əməkdaşlığın genişlənməsindən məmnunluğunu ifadə edərək qeyd edib ki, mübadilələrin fəallaşması iki qardaş xalq arasında qarşılıqlı anlaşma və dostluğun daha da möhkəmlənməsinə töhfə verəcək.
Bundan əlavə, Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi Yaxın Şərqdəki son gərginlik zamanı Pakistanın vasitəçilik rolunu yüksək qiymətləndirib.
Onun sözlərinə görə, İslamabad gərginliyin azaldılmasına və dialoqun inkişafına yönəlmiş səyləri dəstəkləyərək strateji müdriklik və məsuliyyətli liderlik nümayiş etdirib. O qeyd edib ki, Pakistan rəhbərliyi kritik bir məqamda bu regionda sülhün təşviqi üçün əhəmiyyətli səylər göstərərək gərginliyin azalması üçün şəraitin yaradılmasına töhfə verib.
"Pakistan rəhbərliyi öz qiymətli vaxtını və səylərini sülh işinə həsr edir", - H.Hacıyev əlavə edib.
Onun sözlərinə görə, Pakistanın konstruktiv rolu İslamabadın qlobal proseslərdə artan geostrateji əhəmiyyətini vurğulayıb və ölkənin regional və beynəlxalq sabitliyə sadiqliyini əks etdirir.

Azerbaijan and Pakistan have significant potential to further strengthen trade and economic relations.
Medianews.az reports that this was stated by Hikmet Hajiyev, assistant to the President of Azerbaijan and head of the Foreign Policy Department of the Presidential Administration, in an interview with "Pakistan TV".
According to him, in order to realize this potential, it is necessary to activate contacts among business circles, increase awareness about investment opportunities, and expand cooperation between the private sectors of both countries.
H. Hajiyev characterized the relations between Azerbaijan and Pakistan as a strategic partnership based on mutual trust and unwavering support.
He also highly appreciated the mutual understanding between the leaderships of both countries and stated that bilateral cooperation continues to expand in various fields.
"Relations between Pakistan and Azerbaijan at political and geostrategic levels are excellent," the assistant to the President of Azerbaijan emphasized.
H. Hajiyev positively evaluated the increase in tourism trips between the citizens of the two countries thanks to the rise in the number of direct flights. He also emphasized the necessity to further develop cultural ties and contacts between the peoples.
Speaking about cooperation in the field of media, H. Hajiyev noted the active participation of Pakistani journalists since the inception of the Shusha Global Media Forum.
He recalled that the forum was proposed by Azerbaijan to restore Shusha’s historical role as an intellectual and cultural dialogue center, as well as an international platform for discussing modern challenges in media including disinformation, artificial intelligence, and strategic communications.
H. Hajiyev also expressed satisfaction with the expansion of cooperation between the media of Pakistan and Azerbaijan, noting that increased exchanges will contribute to strengthening mutual understanding and friendship between the two brotherly peoples.
Furthermore, the assistant to the President of Azerbaijan highly appreciated Pakistan's mediation role during the recent tensions in the Middle East.
According to him, Islamabad demonstrated strategic wisdom and responsible leadership by supporting efforts aimed at reducing tension and promoting dialogue. He noted that the Pakistani leadership made significant efforts at a critical moment to promote peace in the region and contributed to creating conditions for de-escalation.
"The Pakistani leadership dedicates its valuable time and efforts to the cause of peace," H. Hajiyev added.
According to him, Pakistan’s constructive role highlights Islamabad’s growing geostrategic importance in global processes and reflects the country’s commitment to regional and international stability.