Bəzi universitetlər Bakıdan köçürüləcək
"Azərbaycan Respublikasının 2027-2030-cu illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nda Bakıdakı universitetlərin köçürülməsi və bölgələrdə yeni universitetlərin açılması məsələsi əksini tapacaq.
Medianews.az-ın məlumatına görə, bu Nazirlər Kabinetinin 2025-ci ildə fəaliyyəti haqqında hesabatda öz əksini tapıb.
Qeyd edilib ki, bu məsələ barədə hazırda müzakirə mərhələsində olan "Azərbaycan Respublikasının 2027-2030-cu illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası” layihəsində müvafiq illər üzrə müəyyən tədbirlərin görülməsi nəzərdə tutulub. Eyni zamanda, bölgələrdə yeni universitetlərin tikintis məsələsinə aidiyyəti sifarişçi təşkilatların əsaslandırılmış təklifləri təqdim olunduğu təqdirdə Azərbayca Respublikası Prezidentinin 2024-cü il 20 dekabr tarix 257 nömrəli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş "Azərbaycan Respublikası Dövlət İnvestisiya Proqramının tərtibi, icrası monitorinqi və qiymətləndirilməsi Qaydaları"nın tələblərinə uyğun büdcənin imkanları çərçivəsində prioritetlik əsasında baxılacaq.

Некоторые университеты
В «Стратегии социально-экономического развития Азербайджанской Республики на 2027-2030 годы» будет отражен вопрос переноса университетов в Баку и открытия новых университетов в регионах.
Согласно информации Medianews.az, это нашло отражение в отчете Кабинета Министров о деятельности за 2025 год.
Отмечается, что в проекте «Стратегии социально-экономического развития Азербайджанской Республики на 2027-2030 годы», который в настоящее время находится на стадии обсуждения, предусмотрены определенные мероприятия по соответствующим годам. При этом, если заинтересованные организации представят обоснованные предложения по строительству новых университетов в регионах, вопрос будет рассматриваться на приоритетной основе в рамках бюджетных возможностей и в соответствии с требованиями «Правил разработки, мониторинга исполнения и оценки Государственной инвестиционной программы Азербайджанской Республики», утвержденных Указом Президента Азербайджанской Республики №257 от 20 декабря 2024 года.