Bəzi universitetlər Bakıdan köçürüləcək
"Azərbaycan Respublikasının 2027-2030-cu illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nda Bakıdakı universitetlərin köçürülməsi və bölgələrdə yeni universitetlərin açılması məsələsi əksini tapacaq.
Medianews.az-ın məlumatına görə, bu Nazirlər Kabinetinin 2025-ci ildə fəaliyyəti haqqında hesabatda öz əksini tapıb.
Qeyd edilib ki, bu məsələ barədə hazırda müzakirə mərhələsində olan "Azərbaycan Respublikasının 2027-2030-cu illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası” layihəsində müvafiq illər üzrə müəyyən tədbirlərin görülməsi nəzərdə tutulub. Eyni zamanda, bölgələrdə yeni universitetlərin tikintis məsələsinə aidiyyəti sifarişçi təşkilatların əsaslandırılmış təklifləri təqdim olunduğu təqdirdə Azərbayca Respublikası Prezidentinin 2024-cü il 20 dekabr tarix 257 nömrəli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş "Azərbaycan Respublikası Dövlət İnvestisiya Proqramının tərtibi, icrası monitorinqi və qiymətləndirilməsi Qaydaları"nın tələblərinə uyğun büdcənin imkanları çərçivəsində prioritetlik əsasında baxılacaq.

Some universities To be relocated from Baku
The issue of relocating universities in Baku and opening new universities in the regions will be reflected in the "Social-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2027-2030."
According to Medianews.az, this was reflected in the Cabinet of Ministers' report on its activities in 2025.
It was noted that the draft "Social-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2027-2030," which is currently at the discussion stage, envisages taking certain measures in the corresponding years. At the same time, if well-founded proposals from the relevant ordering organizations regarding the construction of new universities in the regions are submitted, they will be examined on a priority basis within the budgetary possibilities and in accordance with the requirements of the "Rules for the Development, Execution Monitoring, and Evaluation of the State Investment Program of the Republic of Azerbaijan," approved by the Decree No. 257 of the President of the Republic of Azerbaijan dated December 20, 2024.