“Azerenerji” ASC Naxçıvan Muxtar Respublikası ilə ölkənin əsas enerji sistemini birləşdirmək məqsədilə Zəngəzur yüksək gərginlikli elektrik xəttinin tikintisinə başlayıb.
Araz çayı boyunca Cəbrayıldan Ağbəndə qədər 74 km, paralel olaraq isə Naxçıvandan Ordubadın Ermənistanla sərhədinədək 105 km uzunluğunda, ikidövrəli və 1000 MVt yükötürmə qabiliyyətinə malik 330 kVt yüksək gərginlikli ötürmə xəttinin inşaası nəzərdə tutulur.
İqtisadçı ekspert İlham Şaban Medianews.az-a açıqlamasında bunu Zəngəzur enerji dəhlizinə start verilməsi kimi dəyərləndirib.
O qeyd edib ki, bir qədər əvvəl Ermənistanın baş naziri Azərbaycanla enerji sisteminin birləşdiriləcəyi, gələcəkdə enerji mübadiləsinin aparılacağı məsələsini anons etmişdi.

The Zangezur Energy Corridor has been STARTED.
"Azerenerji" JSC has started the construction of the Zangazur high-voltage power line to connect the main energy system of the country with the Nakhchivan Autonomous Republic.
Along the Araz River, a 74 km long line is planned from Jabrayil to Aghbend, and parallel to it, a 105 km long, double-circuit 330 kV high-voltage transmission line with a capacity of 1000 MW will be constructed from Nakhchivan to Ordubad to the Armenian border.
Economic expert Ilham Shaban evaluated this as the launch of the Zangazur energy corridor in his statement to Medianews.az.
He noted that some time ago, the Prime Minister of Armenia announced that the energy systems would be connected with Azerbaijan and that energy exchange would be carried out in the future.