“Azerenerji” ASC Naxçıvan Muxtar Respublikası ilə ölkənin əsas enerji sistemini birləşdirmək məqsədilə Zəngəzur yüksək gərginlikli elektrik xəttinin tikintisinə başlayıb.
Araz çayı boyunca Cəbrayıldan Ağbəndə qədər 74 km, paralel olaraq isə Naxçıvandan Ordubadın Ermənistanla sərhədinədək 105 km uzunluğunda, ikidövrəli və 1000 MVt yükötürmə qabiliyyətinə malik 330 kVt yüksək gərginlikli ötürmə xəttinin inşaası nəzərdə tutulur.
İqtisadçı ekspert İlham Şaban Medianews.az-a açıqlamasında bunu Zəngəzur enerji dəhlizinə start verilməsi kimi dəyərləndirib.
O qeyd edib ki, bir qədər əvvəl Ermənistanın baş naziri Azərbaycanla enerji sisteminin birləşdiriləcəyi, gələcəkdə enerji mübadiləsinin aparılacağı məsələsini anons etmişdi.

АО «Азеренерджи» начало строительство высоковольтной линии электропередачи Закадзор с целью объединения основных энергетических систем страны с Нахчыванской Автономной Республикой.
По долине реки Араз планируется строительство линии электропередачи длиной 74 км от Джебраила до Агбенда, а параллельно — от Нахчывана до орду-бадской границы с Арменией протяжённостью 105 км. Линия будет двухцепной, напряжением 330 кВ и пропускной способностью 1000 МВт.
Экономический эксперт Ильхам Шабан в интервью Medianews.az оценил это как запуск энергетического коридора Закадзор.
Он отметил, что некоторое время назад премьер-министр Армении анонсировал вопрос об объединении энергетических систем с Азербайджаном и последующем энергетическом обмене.