Maqnit qasırğası olanda nə etmək lazımdır? -
Bir necə gündür Yer kürəsində maqnit qasırğası davam edir. Maqnit qasırğası insan orqanizminə necə təsir göstərir? Əsas kimlər üçün təhlükəlidir? Belə qasırğaların təsirini azaltmaq üçün hansı qabaqlayıcı tədbirlər görülə bilər?
Mövzu ilə bağlı Medianews.az-a danışan terapevt Günel Cəfərova bildirib ki, Günəş sistemində mütəmadi partlayışlar baş verir: “Bu zaman günəşdən ətrafa yayılmış kiçik enerjili zərrəciklər çox böyük sürətlə yer səthinə doğru yayılır. Nəticədə meteohəssas insanlarda mənfi yükün artması hesabına bir çox səhhət problemləri yaranır.
Maqnit qasırğaları insan orqanizmindəki daxili maqnit reseptorlarını aktivləşdirərək qanda stress hormonunu artırır. Bu da ürək-qan damar xəstəlikləri riskini çoxaldır. Ürəyin sürətlə döyünməsi, yüksək arterial təzyiq, qanda şəkərin yüksəlməsi kimi hallar baş verir. Təzyiqin və şəkərin mütəmadi artması insult və qansızma kimi hallara gətirib çıxara bilər”.
Həkimin sözlərinə görə, elmi araşdırmalar nəticəsində məlum olub ki, böyrəküstü vəzdə maqnit qıcıqlarına cavab verən güclü maqnit reseptorları var və bu reseptorlar qıcıqlananda orqanizmdə adrenalin, noradrenalin sintezinə təsir edir: “Qanda adrenalinin, noradrenalinin artması ürək döyünməsini, qan təzyiqini gücləndirir, bəbəklər genişlənir, qanda şəkər normanı keçir. Yüksəlmiş təzyiqli maqnit dalğaları dövr edən qan axınına təsir edərək toxumaların oksigenə tələbatını artırır. Ona görə toxumalarda oksigen aclığı yaranır. Bu isə insanlarda baş ağrılarına, hədsiz yorğunluğa gətirir.
Maqnit qasırğaları əsasən meteohəssas insanlara, yaşlılara, hamilələrə, bir sıra xroniki xəstəlikli, xüsusilə ürək-qan damar və yüksək qan təzyiqi problemləri olan xəstələrə mənfi təsir göstərir.
Maqnit qasırğası günlərində insanlar özlərində narahatlıq hiss edərlərsə, həkimə müraciət etsələr yaxşıdır. Özbaşına əlavə dərman içmək, doza həddini aşmaq olmaz. Bacardıqca açıq havada gəzməmək, fiziki aktivliyi azaltmaq, düzgün qidalanmaq, bol su içmək məsləhət görülür”.

Уже несколько дней на планете Земля продолжается магнитная буря. Как магнитная буря влияет на организм человека? Для кого она особенно опасна? Какие профилактические меры можно принять для снижения воздействия таких бурь?
По теме Medianews.az рассказал терапевт Гюнель Джафарова, которая отметила, что в Солнечной системе регулярно происходят взрывы: “В это время с Солнца в окружающее пространство распространяются частицы с малой энергией, которые с очень высокой скоростью распространяются к поверхности Земли. В результате у метеочувствительных людей за счет увеличения отрицательного заряда возникают множество проблем со здоровьем.
Магнитные бури активируют внутренние магнитные рецепторы в организме человека, что приводит к увеличению гормона стресса в крови. Это повышает риск сердечно-сосудистых заболеваний. Начинаются такие явления, как учащенное сердцебиение, высокое артериальное давление, повышение сахара в крови. Постоянное повышение давления и сахара может привести к инсульту и кровоизлиянию”.
По словам врача, в результате научных исследований было обнаружено, что в надпочечниках есть сильные магнитные рецепторы, реагирующие на магнитные раздражители, и когда эти рецепторы возбуждаются, это влияет на синтез адреналина и норадреналина в организме: “Увеличение адреналина и норадреналина в крови усиливает сердцебиение, повышает кровяное давление, расширяет зрачки, а уровень сахара в крови выходит за норму. Магнитные волны с повышенным давлением воздействуют на ток крови, циркулирующий по венам, увеличивая потребность тканей в кислороде. В результате в тканях возникает кислородное голодание, что приводит к головным болям и сильной усталости у людей.
Магнитные бури в основном негативно влияют на метеочувствительных людей, пожилых, беременных, а также на пациентов с рядом хронических заболеваний, особенно связанных с сердечно-сосудистой системой и повышенным артериальным давлением.
В дни магнитных бурь, если люди испытывают беспокойство, им рекомендуется обратиться к врачу. Нельзя самостоятельно принимать дополнительные лекарства и превышать дозировку. Желательно как можно меньше находиться на открытом воздухе, уменьшить физическую активность, правильно питаться и пить много воды”.