Maqnit qasırğası olanda nə etmək lazımdır? -
Bir necə gündür Yer kürəsində maqnit qasırğası davam edir. Maqnit qasırğası insan orqanizminə necə təsir göstərir? Əsas kimlər üçün təhlükəlidir? Belə qasırğaların təsirini azaltmaq üçün hansı qabaqlayıcı tədbirlər görülə bilər?
Mövzu ilə bağlı Medianews.az-a danışan terapevt Günel Cəfərova bildirib ki, Günəş sistemində mütəmadi partlayışlar baş verir: “Bu zaman günəşdən ətrafa yayılmış kiçik enerjili zərrəciklər çox böyük sürətlə yer səthinə doğru yayılır. Nəticədə meteohəssas insanlarda mənfi yükün artması hesabına bir çox səhhət problemləri yaranır.
Maqnit qasırğaları insan orqanizmindəki daxili maqnit reseptorlarını aktivləşdirərək qanda stress hormonunu artırır. Bu da ürək-qan damar xəstəlikləri riskini çoxaldır. Ürəyin sürətlə döyünməsi, yüksək arterial təzyiq, qanda şəkərin yüksəlməsi kimi hallar baş verir. Təzyiqin və şəkərin mütəmadi artması insult və qansızma kimi hallara gətirib çıxara bilər”.
Həkimin sözlərinə görə, elmi araşdırmalar nəticəsində məlum olub ki, böyrəküstü vəzdə maqnit qıcıqlarına cavab verən güclü maqnit reseptorları var və bu reseptorlar qıcıqlananda orqanizmdə adrenalin, noradrenalin sintezinə təsir edir: “Qanda adrenalinin, noradrenalinin artması ürək döyünməsini, qan təzyiqini gücləndirir, bəbəklər genişlənir, qanda şəkər normanı keçir. Yüksəlmiş təzyiqli maqnit dalğaları dövr edən qan axınına təsir edərək toxumaların oksigenə tələbatını artırır. Ona görə toxumalarda oksigen aclığı yaranır. Bu isə insanlarda baş ağrılarına, hədsiz yorğunluğa gətirir.
Maqnit qasırğaları əsasən meteohəssas insanlara, yaşlılara, hamilələrə, bir sıra xroniki xəstəlikli, xüsusilə ürək-qan damar və yüksək qan təzyiqi problemləri olan xəstələrə mənfi təsir göstərir.
Maqnit qasırğası günlərində insanlar özlərində narahatlıq hiss edərlərsə, həkimə müraciət etsələr yaxşıdır. Özbaşına əlavə dərman içmək, doza həddini aşmaq olmaz. Bacardıqca açıq havada gəzməmək, fiziki aktivliyi azaltmaq, düzgün qidalanmaq, bol su içmək məsləhət görülür”.

What should be done during a magnetic storm? - The therapist's advice to meteorosensitive people
A magnetic storm has been continuing on Earth for several days. How does a magnetic storm affect the human body? Who is mainly at risk? What preventive measures can be taken to reduce the effects of such storms?
Speaking to Medianews.az on the topic, therapist Gunel Jafarova stated that regular explosions occur in the solar system: “At this time, low-energy particles emitted from the sun spread towards the surface of the earth at very high speed. As a result, many health problems arise in meteorologically sensitive people due to an increase in negative charge.”
Magnetic storms activate the internal magnetic receptors in the human body and increase the stress hormone in the blood. This raises the risk of cardiovascular diseases. Symptoms such as rapid heartbeat, high blood pressure, and increased blood sugar occur. Persistent increases in blood pressure and sugar can lead to conditions such as stroke and bleeding.”
According to the doctor, scientific research has shown that there are strong magnetic receptors in the adrenal gland that respond to magnetic stimuli, and when these receptors are stimulated, they affect the synthesis of adrenaline and noradrenaline in the body: “An increase of adrenaline and noradrenaline in the blood strengthens heartbeat and blood pressure, pupils dilate, and blood sugar exceeds normal levels. Magnetic waves with increased pressure affect circulating blood flow and increase tissue oxygen demand. Therefore, oxygen deficiency occurs in tissues. This causes headaches and extreme fatigue in people.”
Magnetic storms mainly negatively affect meteorologically sensitive people, elderly people, pregnant women, and patients with several chronic diseases, especially those with cardiovascular and high blood pressure problems.
On magnetic storm days, if people feel discomfort, it is better to consult a doctor. Taking additional medication independently or exceeding dosage limits is not allowed. It is recommended to avoid walking outdoors as much as possible, reduce physical activity, eat properly, and drink plenty of water.”