Ailədə bir uşaq siyasətinin acı nəticələri -
ABŞ-ın “Vaşinqton Post” qəzetində Çin hökumətinin 36 il ərzində həyata keçirdiyi “bir ailə-bir uşaq” siyasətinin acı nəticələr verməsindən, son illər hökumətin bu nəticələri aradan qaldırmaq üçün göstərdiyi cəhdlərdən, amma faktiki olaraq ölkənin üzləşdiyi demoqrafik problemlərin geridönməz xarakter almasından bəhs edən redaksiya məqaləsi dərc olunub.
Medianews.az-ın məlumatına görə, məqalədə deyilir ki, son rəsmi statistikaya əsasən, Çində doğum səviyyəsi ən aşağı həddə düşüb: “Təkcə 2025-ci ildə bu ölkədə doğulan uşaqların sayı 2024-cü illə müqayisədə 17 faiz azalıb.
Çini idarə edən kommunist rejimin acı təcrübəsi göstərir ki, mərkəzdən idarə olunan ailə planlaması - hətta mərkəzin istədiyi kimi “uğurlu” alınsa belə - dəhşətli, həm də geridönməz nəticələrə gətirə bilər.
Çin hakimiyyəti “bir ailə-bir uşaq” siyasətini 1979-cu ildən tətbiq etməyə başlayıb. 2015-ci ilə qədər davam edən qadağalar, məcburi abortlar, sterilizasiyalar, cərimələr, eyni zamanda total təbliğat milyonlarla doğuşun qarşısının alınması ilə nəticələnib. Abortlar zamanı ən çox qız uşaqları hədəfə çevrilib.
Çinin Kommunist Partiyası 2015-ci ildə uşaq limitini ikiyə qaldırıb, 2021-ci ildə isə ümumiyyətlə ləğv edib. Buna baxmayaraq, dörd ildir Çin əhalisi durmadan azalır. 2023-cü ildə Çin dünyanın ən çox əhalisi olan ölkəsi statusunu da itirib, Hindistan onu keçib”.
“Vaşinqton Post”un məqaləsində bildirilir ki, indi doğum səviyyəsini artırmaq üçün Çində yeni addımlar atılır: “Kommunist rejimi on illər uzunu hamiləlik əleyhinə kontraseptiv həblərə vergi güzəşti edib. Artıq bu güzəşt ləğv olunub. İndi kontraseptivlərdən də 13 faiz vergi tutulur. Amma doğrudanmı hamiləlik əleyhinə həblərin 13 faiz bahalaşması doğuşun sayını artıracaq?
Bu gün Çin elə bir ölkədir ki, xeyli gəncin bacı-qardaşı yoxdur. Bir uşaq siyasəti o qədər uzun müddət davam edib ki, həmin gənclərin hətta valideynlərinin də bacı-qardaşı olmayıb; nəticədə hazırkı gənclərin, yeniyetmələrin xalası, dayısı, əmisi, bibisi; xala, əmi, dayı, bibi uşaqları da yoxdur.
Mövcud situasiya Çinin hərbi planlarını da çətinə salır. Çin Tayvanı ordu gücünə geri qaytarmaq istəyir, amma müharibə neçə-neçə çinli ailənin qocalıqda qayğısına qalacaq yeganə övladı itirməsi ilə nəticələnə bilər.
Onilliklər boyu davam edən abortlarda xüsusilə qız uşaqlarının hədəfə çevrilməsi ölkədə gender balansını da ciddi şəkildə pozub. İndi Çində kişilərin sayı qadınlardan on milyonlarla çoxdur. Bu səbəbdən ailə-uşaq sahibi ola bilməyənlər var.
Kontraseptiv vasitələrə vergi qoyulması vəziyyəti dəyişməyəcək. Valideynlərə verilən subsidiyalar da problemi kökündən həll etməyəcək.
İqtisadçı Milton Fridman bir vaxt belə demişdi: “Afrikadakı Böyük Səhranı (Saxara) hökumətin ixtiyarına buraxsan, qum qıtlığı yaranar”. Məlum olur ki, Çinin kommunistlərin əlinə keçməsi insan qıtlığı da yarada bilərmiş”.

В газете «Вашингтон Пост» США опубликована редакционная статья о горьких последствиях политики «одна семья — один ребенок», проводимой правительством Китая в течение 36 лет, о попытках правительства в последние годы устранить эти последствия, но фактически о необратимых демографических проблемах, с которыми столкнулась страна.
По данным Medianews.az, в статье говорится, что согласно последней официальной статистике уровень рождаемости в Китае упал до самого низкого предела: «Только в 2025 году число рожденных детей в этой стране сократилось на 17 процентов по сравнению с 2024 годом.
Горький опыт коммунистического режима, управляющего Китаем, показывает, что централизованное планирование семьи — даже если оно «успешно» реализуется по желанию центра — может привести к ужасным и необратимым последствиям.
Китайское правительство начало применять политику «одна семья — один ребенок» с 1979 года. Запреты, принудительные аборты, стерилизации, штрафы и всесторонняя пропаганда, продолжавшиеся до 2015 года, привели к предотвращению миллионов рождений. Во время абортов чаще всего целились в девочек.
Коммунистическая партия Китая в 2015 году увеличила лимит детей до двух, а в 2021 году полностью отменила его. Тем не менее, население Китая неуклонно сокращается уже четыре года. В 2023 году Китай утратил статус страны с самым большим населением в мире, уступив его Индии.
В статье «Вашингтон Пост» говорится, что в Китае предпринимаются новые шаги для увеличения уровня рождаемости: «Коммунистический режим десятилетиями предоставлял налоговые льготы на противозачаточные таблетки. Теперь эти льготы отменены. На противозачаточные средства введён налог в размере 13 процентов. Но действительно ли повышение стоимости противозачаточных таблеток на 13 процентов увеличит количество рождений?
Сегодня Китай — это страна, где у многих молодых людей нет братьев и сестер. Политика одного ребёнка длилась так долго, что у этих молодых людей даже у их родителей не было братьев и сестёр; в результате у нынешней молодёжи, подростков нет двоюродных братьев и сестёр ни со стороны тёти, ни со стороны дяди, ни со стороны других родственников.
Существующая ситуация осложняет военные планы Китая. Китай хочет вернуть Тайвань силой армии, но война может привести к тому, что единственный ребёнок каждой китайской семьи потеряет возможность заботиться о стариках.
Многолетние аборты, особенно с целью избавиться от девочек, серьёзно нарушили гендерный баланс в стране. Сейчас мужчин в Китае на десятки миллионов больше, чем женщин. Из-за этого некоторые не могут создать семью и иметь детей.
Введение налога на противозачаточные средства ситуацию не изменит. Государственные субсидии родителям тоже не решат проблему кардинально.
Экономист Милтон Фридман однажды сказал: «Если оставить Большую Сахару в Африке на откуп правительству, возникнет нехватка песка». Оказывается, передача Китая в руки коммунистов может привести и к нехватке людей».