İrana qarşı əməliyyat 48 saat ərzində başlana bilər -
ABŞ 48 saat ərzində İrana hərbi zərbə endirmə ehtimalını nəzərdən keçirir. “Nyu-York Tayms” qəzeti belə yazıb.
Nəşrin məlumatına görə, Vaşinqton Tehran üzərində təzyiqi kəskin şəkildə artırıb və nüvə danışıqları iflasa uğradığı təqdirdə önümüzdəki iki gün ərzində hərbi əməliyyatlar başlana bilər.
Qəzet yazır ki, Prezident Donald Trampın çevrəsində müxtəlif ssenarilər müzakirə olunur – nüvə obyektlərinə dəqiq zərbələrdən tutmuş İranın hərbi və dövlət infrastrukturlarına hücumlara qədər.
Artıq bölgəyə ABŞ Hərbi Dəniz Qüvvələrinin və Hərbi Hava Qüvvələrinin bölmələri yerləşdirilib.
Mətbuatın yazdığına görə, İran vasitəçilər üzərindən dialoqa hazır olduğunu, eyni zamanda mümkün hücum halında sərt cavab verəcəyi barədə xəbərdarlıq göndərib.
Bu gərginlik fonunda Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan ABŞ, İran və Türkiyə arasında üçtərəfli sammitin keçirilməsini – o cümlədən videokonfrans formatında – təklif edib.

The operation against Iran can begin within 48 hours -
The US is considering the possibility of carrying out a military strike on Iran within 48 hours. The "New York Times" reported this.
According to the publication, Washington has sharply increased pressure on Tehran, and if nuclear talks fail, military operations could begin within the next two days.
The newspaper writes that various scenarios are being discussed around President Donald Trump – ranging from precision strikes on nuclear facilities to attacks on Iran's military and government infrastructures.
Units of the US Naval Forces and Air Forces have already been deployed to the region.
According to the press, Iran has sent warnings through intermediaries saying it is ready for dialogue but will respond harshly in case of a possible attack.
Against this tense backdrop, Turkish President Recep Tayyip Erdoğan has proposed holding a trilateral summit between the US, Iran, and Turkey – including in video conference format.