Qazlı içkilərlə bağlı qalmaqal:
Çinin Honkonq şəhərində yaşlı bir kişinin supermarketlərdə satılan məşhur qazlı içkilərə təxminən bir il ərzində idrar qatdığı üzə çıxıb.
Medianews.az xəbər verir ki, hadisə bir uşağın həmin içkini içdikdən sonra səhhətinin pisləşməsi və xəstəxanaya yerləşdirilməsi ilə aşkar olunub.
Polis təhlükəsizlik kameralarının köməyi ilə şübhəlini saxlayıb. Məlumata görə, o, müxtəlif supermarketlərə daxil olaraq şüşələri açıb, içinə idrar əlavə etdikdən sonra yenidən rəflərə yerləşdirib.
Şəxs “qida təhlükəsizliyini pozma” və “ictimai sağlamlığı riskə atma” maddələri ilə məhkəməyə verilib. O isə ifadəsində hərəkətini “zarafat” adlandırıb. Hadisə Honkonqda qida təhlükəsizliyi məsələlərini yenidən gündəmə gətirib. Səlahiyyətli qurumlar istehlakçıları qablaşdırmaları diqqətlə yoxlamağa çağırıb.

В городе Гонконг, Китай, был раскрыт случай, когда пожилой мужчина примерно в течение года подмешивал мочу в популярные газированные напитки, продаваемые в супермаркетах.
Сообщает Medianews.az, что инцидент был выявлен после того, как ребенок ухудшил свое здоровье после употребления этого напитка и был госпитализирован.
Полиция задержала подозреваемого с помощью камер видеонаблюдения. Согласно информации, он заходил в различные супермаркеты, открывал бутылки, подливали в них мочу, а затем ставил обратно на полки.
Мужчина был привлечен к суду по статьям "нарушение пищевой безопасности" и "создание угрозы общественному здоровью". В своих показаниях он назвал свои действия "шуткой". Этот случай вновь поднял в Гонконге вопросы пищевой безопасности. Уполномоченные органы призвали потребителей внимательно проверять упаковки.