Partiya sədrləri Milli Məclisə seçki sisteminin dəyişməsini istəyirlər -
Dövlət müstəqilliyinin bərpa olunduğu 1991-ci ildən sonra Azərbaycanda 7 parlament seçkisi keçirilib. 1995 və 2000-ci illərin seçkilərində Milli Məclisin 100 üzvü majoritar üsulla (dairələr üzrə), 25 üzvü proporsional üsulla (partiya siyahıları üzrə) mandat alıb. 2002-ci ildə proporsional sistem ləğv olunub və 2005, 2010, 2015, 2020, 2024-cü illərin seçkilərində parlament majoritar üsulla formalaşıb.
Yaxın ölkələrə nəzər salsaq, Qırğızıstan və Türkmənistan parlamentləri, Belarus parlamentinin Nümayəndələr Palatası majoritar seçki sistemi ilə formalaşır.
Altı yaxın ölkədə qarışıq seçim sistemi var.
Ukrayna parlamentinin, Rusiya parlamentinin Dövlət Dumasının və Özbəkistan parlamentinin Qanunverici Palatası üzvlərinin yarısı majoritar, yarısı proporsional üsulla mandat alır.
Litvada parlamentin 71 üzvü majoritar, 70 üzvü proporsional üsulla rəsmiləşir.
Qazaxıstan parlamentinin Məclisinin 69 üzvü proporsional üsulla, 29 üzvü majoritar üsulla mandat götürür.
Tacikistan parlamentinin Nümayəndələr Palatasının 41 üzvü majoritar, 22 üzvü proporsional üsulla mandat alır.
Estoniya, Latviya, Moldova, Ermənistan və Gürcüstanda parlamentlər proporsional üsulla formalaşır.
Azərbaycan üçün hansı sistem daha yaxşı olar?
Mövzu ilə bağlı Medianews.az saytı partiya sədrlərinə müraciət edib.
Milli İstiqlal Partiyasının sədri, deputat Arzuxan Əlizadə bildirib ki, AMİP 2019-cu ildə 14 partiya ilə birlikdə bir sənəd ərsəyə gətirib: “Həmin sənəddə ölkədə qarışıq seçki sisteminin bərqərar olunması mövqeyi öz əksini tapıb. Çünki proporsional seçki sistemi partiyalaşma institutuna əlavə stimullar verir. Bu baxımdan hesab edirəm ki, Azərbaycanda qarışıq seçki sisteminə keçilməsi daha məqsədəuyğun olar”.
A.Əlizadə yada salıb ki, Azərbaycan Konstitusiyası 1995-ci ildə qəbul edilib: “O vaxt Azərbaycan əhalisinin sayı təxminən 7 milyon civarında idi. Hazırda 10 milyondan artıq əhalimiz var. O zaman da parlamentdə 125 deputat təmsil olunurdu, indi də belədir. Hesab edirəm ki, parlamentin say tərkibinin artırılması məsələsi də müzakirə mövzusudur. Təbii ki, bütün bunların reallaşdırılması üçün ölkədə konstitusiya dəyişikliklərinə gedilməlidir. Konstitusiya dəyişiklikləri də birmənalı olaraq yalnız referendumla mümkündür. Bu səbəbdən referenduma gedilməsi məsələsi gündəmə gəlir. Zaman-zaman bu məsələ müzakirə mövzusu olub. İstər icra, istərsə qanunverici hakimiyyət, yaxud yerli özünüidarəetmə ilə bağlı bəzi dəyişikliklərə gedilməsi üçün referendumun keçirilməsi indiyədək bir neçə dəfə ictimai-siyasi müstəvidə müzakirəyə çıxarılıb.
Hesab edirəm ki, parlamentdə deputatların sayının artırılması, eləcə də onların əhəmiyyətli hissəsinin majoritar, bir hissəsinin isə proporsional seçki sistemi əsasında seçilməsi daha yaxşı olardı. Təbii ki, hansı qərar qəbul ediləcəksə, ona uyğun da seçkilərdə iştirak hədəflənəcək. Amma qarışıq sistemə keçilməsi və parlamentin say tərkibinin artırılması daha məqbul variantlardır”.
Respublikaçı Alternativ Partiyası Siyasi Komitəsinin sədri Natiq Cəfərli deyib: “Biz illərdir proporsional seçki sisteminin bərpa olunmasına çağırış edirik. Proporsional seçki sistemi parlamentin nüfuzunu artıra, eyni zamanda siyasi partiyaların dövlət ənənələrinə daha yaxından yiyələnməsinə, dövlət idarəetməsində təcrübə toplamasına, siyasi partiyaların ideoloji əsaslarla formalaşmasına səbəb ola bilər. Proporsional seçki sistemi ölkədə indiki kimi onlarla zəif partiyanın yox, bir neçə güclü partiyanın formalaşması ilə nəticələnərdi. Bu da ölkədə alternativ fikirlərin siyasi müstəvidə və ideoloji əsasda oturuşmasına, gələcəyə hansı yolla getməyin daha yaxşı olduğu barədə konsepsiyaların irəli sürülməsinə və onların arasında faydalı bir yarışın başlanmasına rəvac verərdi”.
Ədalət Partiyasının sədri Mütəllim Rəhimov bildirib ki, parlament seçkiləri xalqın səsinin hökumətə çatdırılması və dövlət idarəçiliyində onların rəylərinin nəzərə alınması deməkdir: “Buna görə də demokratik parlament seçkiləri çox vacibdir, çünki bu yolla xalq dövlət idarəçiliyində iştirak edə bilir. Azərbaycan müstəqillik qazandıqdan sonra majoritar seçki sistemi ilə yanaşı, proporsional seçki də mövcud idi və 25 deputat proporsional sistem əsasında parlamentə seçilirdi. Proporsional seçki sisteminin zəruriliyi həm də ondadır ki, bu, ölkədə siyasi institutlaşmanın inkişafına xidmət edir. Əgər ölkə daxilində siyasi institutlaşma inkişaf etmirsə və siyasi partiyalar cəmiyyətə təsir imkanına malik deyilsə, bu zaman yad qüvvələr cəmiyyətə nüfuz etməyə başlayır. Beləliklə, maraqlı qüvvələr dövləti daxildən zəiflətməyə həvəslənir. Buna görə də siyasi partiyaların inkişafı üçün proporsional seçkilərin tətbiqi tələb olunur.
İnkişaf etmiş ölkələrin əksəriyyətində proporsional seçki sistemi mövcuddur. Bu, siyasi partiyaların öz proqram və platformalarını ictimaiyyətə təqdim etməsi üçün sınaqdan çıxmış, təsirli bir üsuldur. Həmçinin seçkilərin demokratikliyinin təmin olunması baxımından da indiyə qədər tətbiq olunan ən yaxşı vasitələrdən biri hesab edilir.
Biz dünya təcrübəsindən dərs almalıyıq və cəmiyyətin inkişafını, onun yan təsirlərdən qorunmasını təmin etmək məqsədilə xalqın hakimiyyətdə iştirakçılığını gücləndirəcək variantları seçməliyik. Hesab edirəm ki, proporsional seçki sisteminin bərpası məhz bu variantlardan biridir”.
M.Rəhimov qeyd edib ki, artıq cəmiyyətin özündə buna zərurət yaranıb: “Dünya düzəninin yenidən formalaşdırılması prosesində Azərbaycan cəmiyyətinə və dövlətinə kənardan böyük təsirlər və təzyiqlər göstərilir. Bu təsirlər daha çox informasiya sahəsində özünü büruzə verir. İnformasiya müharibəsinin qarşısını almaq üçün siyasi partiyaların hakimiyyətdə, xüsusilə də qanunvericilik orqanında təmsil olunması çox vacibdir. Proporsional seçki sistemi isə məhz bunu təmin edir.
İndi Azərbaycanda siyasi partiyalar parlamentdə yalnız majoritar seçki sistemi əsasında təmsil oluna bilər. Bu isə onların cəmiyyətdə hərtərəfli qəbul olunmasına və nüfuzunun artmasına mane olur. Ona görə də Azərbaycanda proporsional seçki sisteminin bərpasına zərurət yaranıb. Bu, Azərbaycanın möhkəmlənməsinə və dövlətimizə qarşı kənardan təsirlərin minimuma endirilməsinə xidmət edə bilər.
Eyni zamanda, biz görürük ki, beynəlxalq aləmdə baş verən proseslərin izahı və istiqamətinin müəyyənləşdirilməsi üçün siyasi partiyaların inkişaf etməsi və bu dinamikanı izləməsi vacibdir. Bu baxımdan Azərbaycanda siyasi partiyaların möhkəmlənməsi və təsir imkanlarının artırılması naminə proporsional seçki sisteminin bərpası zəruridir.
Azərbaycan üçün ən yaxşı variant yenə də qarışıq sistemə keçməkdir. Yəni parlament həm proporsional, həm də majoritar üsulla formalaşmalıdır. Bu sistemdə həm siyasi partiyalar iştirak edərək öz proqram və platformalarını təqdim edirlər, həm də siyasi partiya üzvü olmayan, cəmiyyətdə nüfuzu olan şəxslər müstəqil namizəd kimi parlamentə seçilmək hüququna malik olurlar. Bu, həm seçkilərin daha demokratik keçirilməsi, həm də siyasi partiyaların inkişafı üçün lazımdır”.
Ağ Partiyanın sədri Tural Abbaslı deyib ki, parlament seçkilərinin tam proporsional sistemlə keçirilməsi məsləhətdir: “Proporsional seçki sistemində namizədləri partiyalar irəli sürür, seçici də şəxslərə yox, partiyalara, siyasi, iqtisadi kursa səs verir. Tanıdığı bir qurumu seçir. Sabah tələb etməli olduğu bir ünvanı da müəyyən edir beləcə. Yəni getdim Ağ Partiyaya səs verdim, oradan kimlərsə parlamentə mandat aldı, amma onlar arzu və istəyimi qanunvericilik çərçivəsində həyata keçirmədilər. Adamların şikayət edəcəyi, küsəcəyi, inciyəcəyi, etiraz edəcəyi ünvan olur - Ağ Partiya və ya başqa bir partiya. Bu məsuliyyət baxımından deputatların proporsional qaydada seçilməsi vacibdir.
Majoritar seçki sistemində bəzən təsadüfi şəxslər seçkilərdə iştirak edir, hətta mandat alırlar. Onların seçici qarşısında gerçək hesabatlılığı yoxdur. Nə bir partiya bağları var, nə ideoloji, siyasi istiqamətləri. Amma proporsional qaydada, partiya xətti ilə mandat almış deputat hər zaman məsuliyyət, yaxşı mənada basqı altındadır. Parlamentə daha peşəkar siyasətçilərin düşməsi üçün proporsional sistem çox zəruridir.
Biz o reallığı da başa düşürük ki, Azərbaycanın birdən-birə proporsional seçki sisteminə keçməsi çətindir. Amma ən azından qarışıq sistemə keçmək olar. Parlament üzvlərinin sayını 150-yə qaldırmaq, 75-ni proporsional qaydada seçmək də pis variant deyil”.

С момента восстановления государственной независимости в 1991 году в Азербайджане прошло 7 парламентских выборов. На выборах 1995 и 2000 годов 100 членов Милли Меджлиса получили мандаты по мажоритарной системе (по округам), 25 – по пропорциональной системе (по партийным спискам). В 2002 году пропорциональная система была отменена, и на выборах 2005, 2010, 2015, 2020 и 2024 годов парламент формировался по мажоритарной системе.
Если взглянуть на близкие страны, то парламенты Кыргызстана и Туркменистана, а также Палата представителей парламента Беларуси формируются по мажоритарной системе.
В шести соседних странах действует смешанная избирательная система.
Половина депутатов парламента Украины, Государственной Думы России и Законодательной палаты парламента Узбекистана получают мандаты по мажоритарной, половина — по пропорциональной системе.
В Литве 71 член парламента избирается по мажоритарной, 70 — по пропорциональной системе.
В Мажилисе парламента Казахстана 69 членов получают мандаты по пропорциональной системе, 29 — по мажоритарной.
В Палате представителей парламента Таджикистана 41 член избирается по мажоритарной, 22 — по пропорциональной системе.
В Эстонии, Латвии, Молдове, Армении и Грузии парламенты формируются по пропорциональной системе.
Какая система была бы лучше для Азербайджана?
По данной теме сайт Medianews.az обратился к председателям партий.
Председатель партии «Milli İstiqlal», депутат Арзухан Ализяде заявил, что АМИП в 2019 году вместе с 14 партиями подготовила один документ: «В том документе отражена позиция о восстановлении в стране смешанной избирательной системы. Потому что пропорциональная избирательная система стимулирует институт партизации. В этом смысле считаю, что для Азербайджана переход на смешанную избирательную систему будет более целесообразным».
А. Ализяде напомнил, что Конституция Азербайджана была принята в 1995 году: «В то время численность населения Азербайджана составляла примерно 7 миллионов. Сейчас у нас более 10 миллионов населения. Тогда в парламенте было 125 депутатов, так и сейчас. Считаю, что вопрос увеличения количества депутатов парламента тоже заслуживает обсуждения. Конечно, для реализации всего этого нужно в стране провести конституционные изменения. Конституционные изменения возможны однозначно только через референдум. Поэтому вопрос организации референдума встает на повестку дня. Со временем этот вопрос не раз обсуждался. Для внесения некоторых изменений в исполнительную, законодательную власть или местное самоуправление проведение референдума не раз выносилось на общественно-политическую дискуссию.
Считаю, что увеличение количества депутатов в парламенте, а также избрание значительной части депутатов по мажоритарной системе и некоторой части — по пропорциональной системе было бы лучше. Конечно, какая бы ни была принятая решение, на выборах будут ставиться соответствующие цели участия. Но переход на смешанную систему и увеличение численности парламента являются более приемлемыми вариантами».
Председатель Политкомитета Республиканской Альтернативной Партии Натиг Джафарли сказал: «Мы годами призываем к восстановлению пропорциональной избирательной системы. Пропорциональная система может повысить авторитет парламента, а также способствовать более плотному освоению политическими партиями государственных традиций, накоплению опыта в управлении государством и формированию партий на идеологической основе. Пропорциональная избирательная система привела бы к формированию в стране не десятков слабых партий, как сейчас, а нескольких сильных партий. Это способствовало бы укоренению альтернативных взглядов на политическом и идеологическом уровне, продвижению концепций того, каким путем лучше идти в будущем, а также началу полезного соревновательного процесса между ними».
Председатель партии «Ədalət» Муталим Рахимов заявил, что парламентские выборы означают доведение голоса народа до правительства и учет их мнений в управлении государством: «Поэтому демократические парламентские выборы очень важны, ведь именно этим путем народ может участвовать в управлении государством. После обретения независимости в Азербайджане существовали не только выборы по мажоритарной системе, но и пропорциональные, и 25 депутатов избирались в парламент по пропорциональной системе. Необходимость пропорциональной системы заключается также в том, что она способствует развитию политической институционализации в стране. Если внутри страны политическая институционализация не развивается и политические партии не обладают влиянием на общество, тогда иностранные силы начинают проникать в общество. Это побуждает заинтересованные силы ослаблять государство изнутри. Поэтому для развития политических партий требуется применение пропорциональных выборов.
В большинстве развитых стран действует пропорциональная избирательная система. Это проверенный и эффективный метод для того, чтобы политические партии представляли свои программы и платформы обществу. Кроме того, с точки зрения обеспечения демократичности выборов, это считается одним из лучших применяемых средств.
Мы должны учиться международному опыту и выбирать варианты, которые обеспечат развитие общества, защиту его от побочных эффектов и усилят участие народа в управлении. Считаю, что восстановление пропорциональной избирательной системы — один из таких вариантов».
М. Рахимов отметил, что эта необходимость уже возникла у самого общества: «В процессе формирования нового мирового порядка на азербайджанское общество и государство оказывается большое внешнее влияние и давление. Эти воздействия проявляются в основном в информационной сфере. Чтобы противостоять информационной войне, очень важно, чтобы политические партии были представлены во власти, особенно в законодательном органе. Пропорциональная избирательная система обеспечивает именно это.
Сейчас в Азербайджане политические партии могут быть представлены в парламенте только по мажоритарной системе. Это мешает их всестороннему признанию и росту авторитета в обществе. Поэтому в Азербайджане возникла необходимость восстановления пропорциональной избирательной системы. Это может способствовать укреплению Азербайджана и минимизации внешних воздействий на наше государство.
В то же время мы видим, что для объяснения и определения направления происходящих в международном мире процессов важно развитие политических партий и отслеживание этой динамики. В этом смысле восстановление пропорциональной избирательной системы в Азербайджане необходимо для укрепления и расширения влияния политических партий.
Лучшим вариантом для Азербайджана по-прежнему является переход на смешанную систему. То есть парламент должен формироваться и по пропорциональной, и по мажоритарной системе. В этой системе в выборах участвуют политические партии, представляя свои программы и платформы, а также люди, не являющиеся членами партий, но обладающие авторитетом в обществе, имеют право быть избранными в парламент в качестве независимых кандидатов. Это необходимо для более демократичного проведения выборов и развития политических партий».
Председатель партии «Аг» Турал Аббаслы сказал, что полностью пропорциональная система проведения парламентских выборов желательна: «В пропорциональной системе партии выдвигают кандидатов, избиратели голосуют не за отдельных лиц, а за партии, за политический, экономический курс. Выбирают знакомую организацию. Таким образом, определяется и адрес, к которому потом можно обратиться с требованиями. То есть я проголосовал за партию «Аг», оттуда кто-то получил мандат в парламент, но они не осуществили мои желания в рамках законодательства. У людей есть адрес, куда они могут пожаловаться, обидеться, отказаться, протестовать — партия «Аг» или другая партия. Из-за этой ответственности важно, чтобы депутаты избирались по пропорциональному принципу.
В мажоритарной системе иногда участвуют в выборах случайные люди, которые даже получают мандаты. У них нет реальной отчетности перед избирателями. Нет ни партийной принадлежности, ни идеологического или политического направления. Но депутат, получивший мандат по партийной линии и пропорционально, всегда несет ответственность и находится под хорошим контролем. Пропорциональная система очень необходима, чтобы в парламент попали более профессиональные политики.
Мы также понимаем реальность, что переход Азербайджана от одного момента к пропорциональной системе затруднен. Но можно хотя бы перейти на смешанную систему. Увеличение числа депутатов парламента до 150 и избрание 75 из них по пропорциональной системе тоже неплохой вариант».