Şüvəlanda mistik abidə:
Xəzər rayonunun Şüvəlan qəsəbəsində yerləşən Teymur bəy Aşurbəyovun mülkünün hazırda dağılmaq təhlükəsi ilə üzləşdiyi iddia edilib.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə sosial şəbəkədə paylaşım edilib.
Şüvəlanda mistik abidə: Aşurbəyovun mülkü dağılır, yoxsa?.. - RƏSMİ MÜNASİBƏT
Qeyd olunub ki, tarixi abidə olmasına baxmayaraq, baxımsızlıq səbəbindən bu mülk dağılmaq təhlükəsi ilə üz-üzə qalıb.
Oxu.Az-ın sorğusuna cavab olaraq Mədəniyyət Nazirliyi yanında Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə Dövlət Xidmətindən bildirilib ki, yayılan məlumatlar həqiqəti əks etdirmir:
"Dövlət Xidmətinin Bakı Regional İdarəsinin əməkdaşları tərəfindən sözügedən ərazidə yerləşən tarixi abidələrin mühafizəsinə daimi nəzarət olunur. Paylaşımda istifadə edilən görüntülər süni intellekt vasitəsilə yaradılıb və ölkəmizdə belə bir tarixi abidə və ya tikili mövcud deyil. Sözügedən paylaşımın müəllifi Gülnarə Novruzova ilə əlaqə saxlanılıb, o, məlumatın mənbəyinin qeyri-müəyyən olduğunu, fotoların özü tərəfindən hazırlanmadığını etiraf edib.
Xəzər rayonu ərazisində Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2 avqust 2001-ci il tarixli 132 nömrəli Qərarı ilə təsdiq olunan daşınmaz tarix-mədəniyyət abidələrinin siyahısında malikanələr olaraq Teymur Quliyevin bağı (2574 inventar nömrəli), İsa bəy Hacınskinin bağ evi (2575 inventar nömrəli), Şəmsi Əsədullayevin bağ evi (2576 inventar nömrəli), Əziz bəy Aşurbəyovun bağ evi (2577 inventar nömrəli) və H.Z.Tağıyevin bağ evi (2579 inventar nömrəli) yer alıb.
Qeyd olunan ərazidə yerləşən yeganə malikanə Kərbəlayi İsrafil Hacıyevin bağ evi hələlik sözügedən siyahıya daxil edilməyib. Lakin, həmin bağ evinin də dövlət mühafizəsinə götürülməsi məsələsinə Mədəniyyət Nazirliyi yanında Daşınmaz mədəni sərvətlərin müəyyən edilməsi üzrə Ekspert Şurası çərçivəsində baxılıb və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası tərəfindən müsbət rəy verilib.
Eyni zamanda, paylaşılan məlumatlarda qeyd olunan 2117 inventar nömrəsi İçərişəhər Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu ərazisində - A.Zeynallı küçəsi 57 ünvanında yerləşən binaya aid olub.
Tarixi abidələrimizin qorunmasına həssaslıqla yanaşan, bu sahədə diqqətli mövqe nümayiş etdirən və ictimai nəzarətin güclənməsinə töhfə verən bütün vətəndaşlara təşəkkürümüzü bildirir, eyni zamanda, mədəni irslə bağlı hər hansı müdaxilə faktı, abidələrə dair narahatlıq doğuran hallarla qarşılaşdıqda qaynar xəttimizə (147-yə) məlumat vermələri xahiş olunur".

В Шувалинском поселке Хазарского района утверждается, что недвижимость Теймура бека Ашурбекова сейчас находится под угрозой разрушения.
Medianews.az сообщает, что соответствующее сообщение было опубликовано в социальной сети.
Мистический памятник в Шувалане: разрушается ли имущество Ашурбекова?.. - Официальная позиция
Отмечается, что несмотря на статус исторического памятника, из-за отсутствия ухода эта недвижимость подвергается угрозе разрушения.
В ответ на запрос Oxu.Az Государственная служба по охране, развитию и восстановлению культурного наследия при Министерстве культуры сообщила, что распространяемая информация не соответствует действительности:
"Сотрудники Бакинского регионального управления Государственной службы постоянно контролируют охрану исторических памятников, расположенных на данной территории. Используемые в публикации изображения созданы с помощью искусственного интеллекта, и такого исторического памятника или здания в нашей стране не существует. С автором упомянутой публикации Гюльнарой Новрузовой была установлена связь, она признала, что источник информации неизвестен, а фотографии сделаны не ею."
В списке недвижимых историко-культурных памятников на территории Хазарского района, утвержденном решением Кабинета Министров Азербайджанской Республики от 2 августа 2001 года №132, под имениями значатся сады Теймура Гулиева (инвентарный номер 2574), дом-усадьба Исы бека Гаджинского (2575), усадьба Шамси Асадуллаева (2576), сад-усадьба Азиза бека Ашурбекова (2577) и дом-усадьба Гаджи Зульфикар Тагиева (2579).
Единственный имение, расположенное в указанном районе и не включенное пока в этот список, — усадьба Кербалаи Исрафила Гаджиева. Однако вопрос о взятии этого дома под государственную охрану был рассмотрен в рамках Экспертного совета по определению недвижимых культурных ценностей при Министерстве культуры, и был дан положительный отзыв Азербайджанской национальной академии наук.
Кроме того, указанный в публикации инвентарный номер 2117 относится к зданию, расположенном на территории Государственного историко-архитектурного заповедника Ичеришехер по адресу ул. А. Зейналлы, дом 57.
Мы выражаем благодарность всем гражданам, которые с уважением относятся к охране наших исторических памятников, проявляют бдительность в этой сфере и способствуют усилению общественного контроля, и одновременно просим сообщать о любых фактах вмешательства в культурное наследие или вызывающих беспокойство обстоятельствах, связанных с памятниками, по нашей горячей линии (147)."