Şüvəlanda mistik abidə:
Xəzər rayonunun Şüvəlan qəsəbəsində yerləşən Teymur bəy Aşurbəyovun mülkünün hazırda dağılmaq təhlükəsi ilə üzləşdiyi iddia edilib.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə sosial şəbəkədə paylaşım edilib.
Şüvəlanda mistik abidə: Aşurbəyovun mülkü dağılır, yoxsa?.. - RƏSMİ MÜNASİBƏT
Qeyd olunub ki, tarixi abidə olmasına baxmayaraq, baxımsızlıq səbəbindən bu mülk dağılmaq təhlükəsi ilə üz-üzə qalıb.
Oxu.Az-ın sorğusuna cavab olaraq Mədəniyyət Nazirliyi yanında Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə Dövlət Xidmətindən bildirilib ki, yayılan məlumatlar həqiqəti əks etdirmir:
"Dövlət Xidmətinin Bakı Regional İdarəsinin əməkdaşları tərəfindən sözügedən ərazidə yerləşən tarixi abidələrin mühafizəsinə daimi nəzarət olunur. Paylaşımda istifadə edilən görüntülər süni intellekt vasitəsilə yaradılıb və ölkəmizdə belə bir tarixi abidə və ya tikili mövcud deyil. Sözügedən paylaşımın müəllifi Gülnarə Novruzova ilə əlaqə saxlanılıb, o, məlumatın mənbəyinin qeyri-müəyyən olduğunu, fotoların özü tərəfindən hazırlanmadığını etiraf edib.
Xəzər rayonu ərazisində Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2 avqust 2001-ci il tarixli 132 nömrəli Qərarı ilə təsdiq olunan daşınmaz tarix-mədəniyyət abidələrinin siyahısında malikanələr olaraq Teymur Quliyevin bağı (2574 inventar nömrəli), İsa bəy Hacınskinin bağ evi (2575 inventar nömrəli), Şəmsi Əsədullayevin bağ evi (2576 inventar nömrəli), Əziz bəy Aşurbəyovun bağ evi (2577 inventar nömrəli) və H.Z.Tağıyevin bağ evi (2579 inventar nömrəli) yer alıb.
Qeyd olunan ərazidə yerləşən yeganə malikanə Kərbəlayi İsrafil Hacıyevin bağ evi hələlik sözügedən siyahıya daxil edilməyib. Lakin, həmin bağ evinin də dövlət mühafizəsinə götürülməsi məsələsinə Mədəniyyət Nazirliyi yanında Daşınmaz mədəni sərvətlərin müəyyən edilməsi üzrə Ekspert Şurası çərçivəsində baxılıb və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası tərəfindən müsbət rəy verilib.
Eyni zamanda, paylaşılan məlumatlarda qeyd olunan 2117 inventar nömrəsi İçərişəhər Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu ərazisində - A.Zeynallı küçəsi 57 ünvanında yerləşən binaya aid olub.
Tarixi abidələrimizin qorunmasına həssaslıqla yanaşan, bu sahədə diqqətli mövqe nümayiş etdirən və ictimai nəzarətin güclənməsinə töhfə verən bütün vətəndaşlara təşəkkürümüzü bildirir, eyni zamanda, mədəni irslə bağlı hər hansı müdaxilə faktı, abidələrə dair narahatlıq doğuran hallarla qarşılaşdıqda qaynar xəttimizə (147-yə) məlumat vermələri xahiş olunur".

It has been claimed that the property of Teymur bey Ashurbeyov, located in the Shüvəlan settlement of the Khazar district, is currently in danger of collapse.
Medianews.az reports that a post has been shared about this on social media.
Mysterious monument in Shüvəlan: Is Ashurbeyov's property collapsing, or?.. - OFFICIAL STATEMENT
It was noted that despite being a historical monument, this property is facing the danger of collapse due to neglect.
In response to Oxu.Az's inquiry, the State Service for the Protection, Development, and Restoration of Cultural Heritage under the Ministry of Culture stated that the circulating information does not reflect the truth:
"Employees of the Baku Regional Department of the State Service constantly monitor the protection of historical monuments located in the mentioned area. The images used in the post were created using artificial intelligence, and no such historical monument or building exists in our country. The author of the said post, Gulnara Novruzova, was contacted and admitted that the source of the information was unclear and that the photos were not created by her."
In the territory of the Khazar district, the following manors are included in the list of immovable historical and cultural monuments approved by the Decree No. 132 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated August 2, 2001: Teymur Guliyev's garden (inventory number 2574), Isa bey Hacinski's garden house (inventory number 2575), Shamsi Asadullayev's garden house (inventory number 2576), Aziz bey Ashurbeyov's garden house (inventory number 2577), and H.Z. Taghiyev's garden house (inventory number 2579).
The only manor located in the mentioned area that has not yet been included in the said list is Kerbelayi Israfil Hajiyev's garden house. However, the issue of placing this garden house under state protection has been reviewed within the Expert Council on the Identification of Immovable Cultural Heritage under the Ministry of Culture, and a positive opinion has been given by the Azerbaijan National Academy of Sciences.
At the same time, the inventory number 2117 mentioned in the shared information belongs to a building located at 57 A. Zeynally Street within the Inner City State Historical-Architectural Reserve area.
We express our gratitude to all citizens who approach the protection of our historical monuments with sensitivity, demonstrate careful attitude in this field, and contribute to strengthening public oversight. At the same time, we request that any facts of intervention related to cultural heritage or concerns about monuments be reported to our hotline (147)."