Şəmkirdə yaşayış evində yanğın olub -
Fövqəladə Hallar Nazirliyinin “112” qaynar telefon xəttinə Şəmkir şəhəri, Səməd Vurğun küçəsində yanğın baş verməsi barədə məlumat daxil olub.
FHN Mətbuat xidmətindən Medianews.az-a verilən məlumat görə, dərhal FHN-in Dövlət Yanğından Mühafizə Xidmətinin Şəmkir Rayon Yanğından Mühafizə Hissəsinin qüvvələri əraziyə cəlb olunub.
Yanğınsöndürənlərin operativ müdaxiləsi sayəsində ümumi sahəsi 50 m² olan birmərtəbəli fərdi yaşayış evinin dam örtüyündə baş vermiş yanğın genişlənməsnə imkan verilmədən qısa müddətdə söndürülüb.

There was a fire in a residential house in Shamkir - VIDEO
A report about a fire on Samed Vurgun Street in the city of Shamkir was received at the Ministry of Emergency Situations' "112" hotline.
According to information from the Press Service of the MES provided to Medianews.az, the forces of the State Fire Protection Service of the MES, Shamkir District Fire Protection Unit, were immediately dispatched to the scene.
Thanks to the prompt intervention of the firefighters, the fire that broke out on the roof covering of a single-story individual residential building with a total area of 50 m² was extinguished in a short period without allowing it to spread.
As a result of the fire, the roof covering of the three-room individual residential building burned over an area of 10 m².