Sarukyana hansı ittihamlar verilib? -
Medianews.az saytı Çiçəklənən Ermənistan Partiyasının sədri Qaqik Sarukyana irəli sürülmüş ittihamları gözdən keçirib.
İyulun 6-sı paytaxt Yerevanda tutulan Qaqik Sarukyan dələduzluqda və çirkli pulların yuyulmasında, həmçinin qanunsuz ovda təqsirli bilinir. Paytaxtın birinci instansiya məhkəməsi iyulun 7-də onun barəsində iki aylıq həbs qətimkan tədbiri seçib.
İstintaq Komitəsinin iddiasına görə, 2022-2024-cü illərdə Qaqik Sarukyanın başçılıq etdiyi dəstə Ermənistan-İran iqtisadi əlaqələrinin inkişafı adı ilə şirkətlər yaradıb, bu dalğada dələduzluqla dövlətə 21 milyon dollardan çox ziyan vurulub, bir İran vətəndaşının isə 934 min dolları ələ keçirilib.
Vəhşi heyvanların qanunsuz ovunun təşkili, qeyri-rəsmi zoopark saxlanmasını əhatə edən ittiham üzrə isə ətraf mühitə 81 min dollardan çox ziyan vurulduğu qeyd olunur.
1956-cı il təvəllüdlü Qaqik Sarukyan gəncliyində boks, güləş və başqa idman növləri ilə məşğul olub, bədən tərbiyəsi müəllimliyi və məşqçilik edib. Ermənistan Milli Olimpiya Komitəsinin prezidentidir.
1980-ci illərdən sahibkarlıq fəaliyyəti göstərib, sonradan iri biznesmenə çevrilib.
Siyasətə 2000-ci ildə qoşulan Qaqik Sarukyan Çiçəklənən Ermənistan Partiyasını 2004-cü ildə yaradıb. 2003, 2007, 2012, 2017, 2018-ci illərdə parlamentin deputatı seçilib.
Bu il iyunun 7-də keçirilmiş parlament seçkisində 105 nəfərlik qanunverici orqana üç qüvvə mandat alıb: baş nazir Nikol Paşinyanın Vətəndaş Sazişi Partiyası 64, biznesmen Samvel Karapetyana bağlı Güclü Ermənistan bloku 29, sabiq prezident Robert Köçəryana bağlı Ermənistan bloku 12 yer götürüb.

Medianews.az сайт рассмотрел обвинения, выдвинутые против лидера партии «Цветущая Армения» Гагика Сарукяна.
6 июля в столице Ереване был задержан Гагик Сарукян по подозрению в мошенничестве, отмывании грязных денег, а также в незаконной охоте. Первый инстанционный суд столицы 7 июля избрал в отношении него меру пресечения в виде двухмесячного ареста.
По данным Следственного комитета, в 2022-2024 годах группа под руководством Гагика Сарукяна создала компании под предлогом развития экономических связей между Арменией и Ираном. В результате мошенничества государству был нанесён ущерб свыше 21 миллиона долларов, а одному гражданину Ирана было похищено 934 тысячи долларов.
По обвинению в организации незаконной охоты на диких животных и содержании неофициального зоопарка, отмечается ущерб окружающей среде свыше 81 тысячи долларов.
Гагик Сарукян, родившийся в 1956 году, в молодости занимался боксом, борьбой и другими видами спорта, был учителем физкультуры и тренером. Он является президентом Национального олимпийского комитета Армении.
С 1980-х годов занимался предпринимательской деятельностью, впоследствии став крупным бизнесменом.
В политику вступил в 2000 году, основал партию «Цветущая Армения» в 2004 году. В 2003, 2007, 2012, 2017, 2018 годах избирался депутатом парламента.
На парламентских выборах 7 июня этого года в законодательный орган из 105 человек три силы получили мандаты: партия «Гражданский договор» премьер-министра Никол Пашиняна — 64, блок «Сильная Армения», связанный с бизнесменом Самвелом Карапетяном — 29, блок «Армения», связанный с бывшим президентом Робертом Кочаряном — 12 мест.