Qadağan edilən üsulla ata oldu:
Almaniyada hakim Xristian Demokrat İttifaqının (CDU) aparıcı simalarından biri və kansler Fridrix Merzin yaxın müttəfiqi Yens Şpan ABŞ-də daşıyıcı ana vasitəsilə övlad sahibi olması ilə bağlı yaranan qalmaqaldan sonra vəzifəsindən istefa verib.
Medianews.az Musavat.com-a istinadla xəbər verir ki, Şpan istefa məktubunda həyat yoldaşı ilə ailə quraraq ata olmasının siyasi vəzifəsi ilə uzlaşmadığını bildirib.
Qeyd edək ki, Almaniyada daşıyıcı analıq qadağandır və CDU da bu mövqeni dəstəkləyir. Bununla belə, xaricdə daşıyıcı ana vasitəsilə dünyaya gələn uşağın Almaniyada böyüdülməsi qanunla qadağan edilmir. Məhz bu səbəbdən Şpanın addımı partiya daxilində və ictimaiyyətdə ikiüzlülük ittihamlarına səbəb olub. O, əvvəllər də daşıyıcı analığın qadağan edilməsinin tərəfdarı kimi çıxış etmişdi.
Artan təzyiqlər fonunda Yens Şpan parlament fraksiyasının rəhbəri postundan istefa verdiyini açıqlayıb. Kansler Fridrix Merz isə bu qərarı qaçılmaz və doğru addım kimi qiymətləndirib.

Один из ведущих представителей Христианско-демократического союза Германии (ХДС) и близкий союзник канцлера Фридриха Мерца Йенс Шпан подал в отставку после скандала, связанного с рождением у него ребенка через суррогатную мать в США.
Medianews.az, ссылаясь на Musavat.com, сообщает, что в своем заявлении об отставке Шпан указал, что создание семьи с супругой и становление отцом не сочетается с его политической должностью.
Отметим, что в Германии суррогатное материнство запрещено, и ХДС поддерживает эту позицию. Однако рождение ребенка через суррогатную мать за границей и его воспитание в Германии законом не запрещены. Именно по этой причине поступок Шпана вызвал обвинения в лицемерии внутри партии и в обществе. Ранее он выступал за запрет суррогатного материнства.
На фоне усиливающегося давления Йенс Шпан объявил об уходе с поста главы парламентской фракции. Канцлер Фридрих Мерц оценил это решение как неизбежный и правильный шаг.