Qadağan edilən üsulla ata oldu:
Almaniyada hakim Xristian Demokrat İttifaqının (CDU) aparıcı simalarından biri və kansler Fridrix Merzin yaxın müttəfiqi Yens Şpan ABŞ-də daşıyıcı ana vasitəsilə övlad sahibi olması ilə bağlı yaranan qalmaqaldan sonra vəzifəsindən istefa verib.
Medianews.az Musavat.com-a istinadla xəbər verir ki, Şpan istefa məktubunda həyat yoldaşı ilə ailə quraraq ata olmasının siyasi vəzifəsi ilə uzlaşmadığını bildirib.
Qeyd edək ki, Almaniyada daşıyıcı analıq qadağandır və CDU da bu mövqeni dəstəkləyir. Bununla belə, xaricdə daşıyıcı ana vasitəsilə dünyaya gələn uşağın Almaniyada böyüdülməsi qanunla qadağan edilmir. Məhz bu səbəbdən Şpanın addımı partiya daxilində və ictimaiyyətdə ikiüzlülük ittihamlarına səbəb olub. O, əvvəllər də daşıyıcı analığın qadağan edilməsinin tərəfdarı kimi çıxış etmişdi.
Artan təzyiqlər fonunda Yens Şpan parlament fraksiyasının rəhbəri postundan istefa verdiyini açıqlayıb. Kansler Fridrix Merz isə bu qərarı qaçılmaz və doğru addım kimi qiymətləndirib.

Became a father using a forbidden method: The politician's career is over.
One of the leading figures of the ruling Christian Democratic Union (CDU) in Germany and close ally of Chancellor Friedrich Merz, Jens Spahn, has resigned from his position following a scandal over becoming a father through surrogacy in the USA.
Medianews.az reports, citing Musavat.com, that in his resignation letter, Spahn stated that starting a family and becoming a father with his wife was incompatible with his political duties.
It should be noted that surrogacy is prohibited in Germany, and the CDU supports this position. However, it is not legally forbidden for a child born through surrogacy abroad to be raised in Germany. For this reason, Spahn's action caused accusations of hypocrisy both within the party and in public. He had previously spoken in favor of banning surrogacy.
Amid increasing pressure, Jens Spahn announced his resignation from the post of parliamentary faction leader. Chancellor Friedrich Merz described this decision as inevitable and the right step.