Bu yay keçirilən dünya çempionatından FIFA-nın rekord məbləğdə gəlir əldə etdiyi açıqlanıb.
Medianews.az bildirir ki, ali futbol qurumu turnirdən ümumilikdə 15 milyard dollar (təxminən 25,5 milyard manat) gəlir götürüb. Bu göstərici əvvəlcədən proqnozlaşdırılan 11 milyard dolları əhəmiyyətli dərəcədə üstələyib.
Gəlirin əsas hissəsinin VIP paketləri və biletlərin, xüsusilə ikinci bazarda yüksək qiymətlərlə satılması hesabına formalaşdığı bildirilir. FIFA bu satışlarda həm alıcıdan, həm də satıcıdan 15 faiz komissiya tutur.
Qeyd edək ki, İspaniya – Argentina finalı üçün satışda qalan VIP biletlərinin bir nəfərlik qiyməti 34 500 dollar (təxminən 58,6 min manat) təşkil edir.

Известно, что ФИФА получила рекордный доход от прошедшего этим летом чемпионата мира.
Medianews.az сообщает, что высший футбольный орган получил в целом 15 миллиардов долларов (примерно 25,5 миллиарда манатов) дохода от турнира. Этот показатель значительно превысил ранее прогнозировавшиеся 11 миллиардов долларов.
Основная часть дохода формируется за счет продажи VIP-пакетов и билетов, особенно по высоким ценам на вторичном рынке. FIFA взимает комиссию в размере 15 процентов как с покупателя, так и с продавца при этих продажах.
Отметим, что цена одного VIP-билета на финал Испания – Аргентина на момент продажи составляет 34 500 долларов (примерно 58,6 тысяч манатов).