Kanar adalarının qərbində Atlantik okeanı üzərində iki sərnişin təyyarəsi eyni hündürlükdə qarşı-qarşıya hərəkət edərkən toqquşma təhlükəsi yaranıb.
Medianews.az bildirir ki, bu barədə “Bild” nəşri məlumat yayıb.
Hadisə iyulun 10-da baş versə də, bu barədə yalnız indi məlumat yayılıb. “Iberia” aviaşirkətinə məxsus “Airbus A321” təyyarəsi Braziliyanın Resifi şəhərindən Madridə, “Air Europa” aviaşirkətinin “Boeing 787” təyyarəsi isə Madriddən Braziliyanın San-Paulu şəhərinə uçub. Hər iki təyyarə təxminən 11 min metr yüksəklikdə olub.
Müəyyən anda hər iki təyyarənin kabinəsində toqquşmanın qarşısını alan TCAS xəbərdarlıq sistemi işə düşüb. Sistem “Iberia” təyyarəsinin ekipajına hündürlüyü azaltmağı, “Air Europa” təyyarəsinin pilotlarına isə yüksəlməyi əmr edib. “Airbus A321” təxminən 150 metr aşağı enib, “Boeing 787” isə təxminən 120 metr yüksəlib. Bundan sonra toqquşma təhlükəsi aradan qalxıb.
Hər iki təyyarə uçuşunu davam etdirərək təhlükəsiz şəkildə Madrid və San-Paulu hava limanlarına eniş edib.
İspaniyanın Mülki Aviasiya Hadisələrinin və Qəzalarının Araşdırılması Komissiyası hadisə ilə bağlı araşdırmaya başlayıb. Komissiya iki sərnişin təyyarəsinin necə eyni hava marşrutunda, eyni hündürlükdə və qarşı-qarşıya istiqamətdə hərəkət etdiyini müəyyənləşdirməlidir.

Западнее Канарских островов над Атлантическим океаном возникла опасность столкновения двух пассажирских самолетов, которые двигались навстречу на одной высоте.
Об этом сообщает Medianews.az со ссылкой на издание «Bild».
Хотя инцидент произошел 10 июля, сведения о нем появились только сейчас. Самолет «Airbus A321» авиакомпании «Iberia» летел из города Ресифи в Бразилии в Мадрид, а самолет «Boeing 787» авиакомпании «Air Europa» — из Мадрида в бразильский Сан-Паулу. Оба самолета находились примерно на высоте 11 тысяч метров.
В определенный момент в кабинах обоих самолетов сработала система предупреждения TCAS, предотвратившая столкновение. Система приказала экипажу «Iberia» снизить высоту, а пилотам «Air Europa» — подняться. «Airbus A321» снизился примерно на 150 метров, а «Boeing 787» поднялся примерно на 120 метров. После этого опасность столкновения была устранена.
Оба самолета продолжили полет и благополучно приземлились в аэропортах Мадрида и Сан-Паулу.
Испанская комиссия по расследованию гражданских авиационных происшествий и катастроф начала расследование инцидента. Комиссии предстоит выяснить, каким образом два пассажирских самолета оказались на одном и том же воздушном маршруте, на одной высоте и движущимися навстречу друг другу.