Dron hücumu Rusiyaya
Ukraynanın pilotsuz uçuş aparatları ilə Rusiyanın Moskva və Tambov vilayətlərində həyata keçirdiyi hücumlar ölkənin ən böyük onlayn ticarət platformalarından biri olan Wildberries üçün ciddi itkilərə səbəb olub.
Bu barədə The Bell nəşri məlumat yayıb.
Məlumata görə, hücum nəticəsində şirkətin Moskva vilayətinin Elektrostal şəhərində və Tambov vilayətinin Kotovsk şəhərində yerləşən iki iri logistika mərkəzi zərər görüb. Mənbələrin qiymətləndirməsinə əsasən, Wildberries-in ümumi anbar sahələrinin 10-15 faizi sıradan çıxıb.
Şirkətə yaxın mənbə bildirib ki, bu, marketpleysin fəaliyyətinin tam dayanacağı anlamına gəlmir. Lakin xüsusilə Moskva bazarında logistika sisteminin ciddi yüklənəcəyi gözlənilir.
"Vedomosti" qəzetinin daşınmaz əmlak üzrə ekspertlərinə görə, Wildberries təxminən 350 min kvadratmetr logistika sahəsini itirib. Bu isə şirkətin bütün anbar fondunun təxminən 7 faizinə bərabərdir.
Ekspertlərin hesablamasına əsasən, logistika parklarının dəyəri 20 milyard rubldan çoxdur. Anbarlarda saxlanılan mallar və avadanlıqlar da nəzərə alındıqda ümumi zərərin 85 milyard rubla, yəni təxminən 1 milyard ABŞ dollarına çatdığı bildirilir.
Hücum zamanı 8 nəfər həlak olub, onlarla insan yaralanıb.
Wildberries-in rəhbəri Tatyana Kim bildirib ki, şirkət mallarını itirən satıcılara ödəniş mexanizmini müzakirə edir. Bununla belə, o qeyd edib ki, mövcud qaydalara əsasən marketpleysin itirilmiş mallara görə kompensasiya ödəmək öhdəliyi yoxdur./Modern.az

Атаки Украины с помощью беспилотных летательных аппаратов на российские Московскую и Тамбовскую области причинили серьезные убытки одной из крупнейших онлайн-платформ страны Wildberries.
Об этом сообщает издание The Bell.
Согласно информации, в результате атаки пострадали два крупных логистических центра компании, расположенных в городе Электросталь Московской области и городе Котовск Тамбовской области. По оценке источников, было выведено из строя 10-15 процентов от общей складской площади Wildberries.
Близкий к компании источник сообщил, что это не означает полную остановку деятельности маркетплейса. Однако ожидается серьезная нагрузка на логистическую систему, особенно на московском рынке.
По мнению экспертов в сфере недвижимости газеты «Ведомости», Wildberries потерял около 350 тысяч квадратных метров логистической площади. Это примерно 7 процентов от общего складского фонда компании.
По расчетам экспертов, стоимость логистических парков превышает 20 миллиардов рублей. При учете товаров и оборудования, хранящихся на складах, общий ущерб достигает 85 миллиардов рублей, что примерно равно 1 миллиарду долларов США.
В результате атаки погибли 8 человек, десятки получили ранения.
Глава Wildberries Татьяна Ким сообщила, что компания обсуждает механизм выплат продавцам, потерявшим товары. При этом она отметила, что согласно действующим правилам маркетплейс не обязан компенсировать потерянные товары./Modern.az