Qazaxıstan neftinin Xəzər Boru Kəməri Konsorsiumunun (CPC) dəniz terminalında yüklənməsi iki tankerə pilotsuz uçuş aparatları (PUA) ilə həyata keçirilən hücumdan sonra müvəqqəti dayandırılıb.
İyulun 19-da yükləmə əməliyyatları zamanı Qazaxıstanda hasil olunan neftin daşındığı ASIA və NISSOS IOS tankeriləri hücuma məruz qalıb.
Hücum nəticəsində gəmilərdə yanğın baş verib. Ekipajların operativ müdaxiləsi sayəsində alov qısa müddətdə söndürülüb. Hadisə zamanı xəsarət alan olmayıb, həmçinin neftin dənizə sızmasına yol verilməyib.
Nazirliyin məlumatına əsasən, terminalın üzən yanalma qurğuları – VPU-1 və VPU-3 zədələnməyib. Bununla belə, insidentin nəticələri tam qiymətləndirilənədək yükləmə əməliyyatları dayandırılıb.
Qazaxıstanın Energetika Nazirliyi kritik enerji infrastrukturuna aid mülki obyektlərə qarşı hücumları qəbuledilməz adlandırıb.
Qeyd olunub ki, beynəlxalq enerji infrastrukturuna qarşı güc tətbiqi qlobal enerji təhlükəsizliyi üçün ciddi təhdid yaradır, enerji resurslarının beynəlxalq tədarük zəncirini pozur və layihə iştirakçılarının iqtisadi maraqlarına zərər vurur.//report

Погрузка казахстанской нефти на морском терминале Консорциума Каспийского трубопроводного консорциума (CPC) временно приостановлена после атаки с использованием беспилотных летательных аппаратов (БПЛА) на два танкера.
19 июля во время погрузочных операций танкеры ASIA и NISSOS IOS, перевозящие нефть, добытую в Казахстане, подверглись нападению.
В результате атаки на судах произошел пожар. Благодаря оперативному вмешательству экипажей огонь был быстро потушен. В результате инцидента никто из людей не пострадал, а также не допущен разлив нефти в море.
По данным министерства, плавучие разгрузочные устройства терминала – VPU-1 и VPU-3 не повреждены. Тем не менее, до полного выяснения последствий инцидента погрузочные операции приостановлены.
Министерство энергетики Казахстана назвало недопустимыми атаки на гражданские объекты, относящиеся к критической энергетической инфраструктуре.
Отмечается, что применение силы против международной энергетической инфраструктуры представляет собой серьезную угрозу глобальной энергетической безопасности, нарушает международные цепочки поставок энергетических ресурсов и наносит ущерб экономическим интересам участников проекта.//report