öyük Britaniyanın yeni Baş naziri olacaq Endi Börnham iyulun 20-də vəzifəsinin icrasına başladıqdan sonra hökumətin bütün yetkin ölkə vətəndaşları üçün nəzərdə tutduğu rəqəmsal şəxsiyyət vəsiqəsi planını ləğv edəcəyini açıqlayıb.
A. Börnhamın ofisinin yaydığı məlumata görə, bu qərar hökumətin diqqətini əhalinin gündəlik problemlərinin həllinə yönəltmək məqsədi daşıyır. Bildirilib ki, rəqəmsal şəxsiyyət vəsiqəsi layihəsinə ayrılması nəzərdə tutulan maliyyə və resurslar yaşayış xərclərinin azaldılmasına və digər prioritet sahələrə yönəldiləcək.
Qeyd edək ki, rəqəmsal şəxsiyyət vəsiqəsi ideyası ötən il keçmiş Baş nazir Kir Starmer tərəfindən Leyboristlər Partiyasının illik konfransı ərəfəsində irəli sürülmüşdü. Starmer hesab edirdi ki, məcburi rəqəmsal şəxsiyyət sistemi qanunsuz məşğulluqla mübarizəni gücləndirəcək və dövlət xidmətlərini daha da müasirləşdirəcək.
Böyük Britaniyanın Büdcə Məsuliyyəti Ofisi ötən ilin noyabrında bu proqramın üç il ərzində təxminən 1,8 milyard funt-sterlinqə başa gələcəyini proqnozlaşdırmışdı. Lakin həmin vaxt Baş nazirin ofisi bu hesablamanı qəbul etməmişdi./AZƏRTAC

Энди Борнэм, который станет новым премьер-министром Великобритании, заявил, что после вступления в должность 20 июля правительство отменит план по созданию цифровых удостоверений личности, предназначенных для всех совершеннолетних граждан страны.
По информации, распространённой офисом А. Борнэма, данное решение направлено на то, чтобы сфокусировать внимание правительства на решении повседневных проблем населения. Было отмечено, что финансовые средства и ресурсы, предназначенные для проекта цифровых удостоверений личности, будут перенаправлены на снижение расходов на проживание и другие приоритетные области.
Отметим, что идея цифрового удостоверения личности была выдвинута бывшим премьер-министром Киром Стармером в преддверии ежегодной конференции Лейбористской партии в прошлом году. Стармер считал, что обязательная система цифровой идентификации усилит борьбу с незаконной занятостью и сделает государственные услуги более современными.
Бюджетное управление Великобритании в ноябре прошлого года прогнозировало, что эта программа обойдётся примерно в 1,8 миллиарда фунтов стерлингов в течение трёх лет. Однако в то время офис премьер-министра не признал этот расчёт./AZƏRTAC