öyük Britaniyanın yeni Baş naziri olacaq Endi Börnham iyulun 20-də vəzifəsinin icrasına başladıqdan sonra hökumətin bütün yetkin ölkə vətəndaşları üçün nəzərdə tutduğu rəqəmsal şəxsiyyət vəsiqəsi planını ləğv edəcəyini açıqlayıb.
A. Börnhamın ofisinin yaydığı məlumata görə, bu qərar hökumətin diqqətini əhalinin gündəlik problemlərinin həllinə yönəltmək məqsədi daşıyır. Bildirilib ki, rəqəmsal şəxsiyyət vəsiqəsi layihəsinə ayrılması nəzərdə tutulan maliyyə və resurslar yaşayış xərclərinin azaldılmasına və digər prioritet sahələrə yönəldiləcək.
Qeyd edək ki, rəqəmsal şəxsiyyət vəsiqəsi ideyası ötən il keçmiş Baş nazir Kir Starmer tərəfindən Leyboristlər Partiyasının illik konfransı ərəfəsində irəli sürülmüşdü. Starmer hesab edirdi ki, məcburi rəqəmsal şəxsiyyət sistemi qanunsuz məşğulluqla mübarizəni gücləndirəcək və dövlət xidmətlərini daha da müasirləşdirəcək.
Böyük Britaniyanın Büdcə Məsuliyyəti Ofisi ötən ilin noyabrında bu proqramın üç il ərzində təxminən 1,8 milyard funt-sterlinqə başa gələcəyini proqnozlaşdırmışdı. Lakin həmin vaxt Baş nazirin ofisi bu hesablamanı qəbul etməmişdi./AZƏRTAC

Andy Burnham, who will be the new Prime Minister of the United Kingdom, announced after assuming office on July 20 that he will cancel the government's digital identity card plan intended for all adult country citizens.
According to the information released by A. Burnham's office, this decision aims to redirect the government's attention to solving the daily problems of the population. It was stated that the financial and resource allocations planned for the digital identity card project will be directed towards reducing living costs and other priority areas.
It should be noted that the idea of a digital identity card was proposed last year by former Prime Minister Keir Starmer on the eve of the Labour Party's annual conference. Starmer believed that a mandatory digital identity system would strengthen the fight against illegal employment and further modernize public services.
The UK's Office for Budget Responsibility forecasted in November of last year that this program would cost approximately 1.8 billion pounds sterling over three years. However, at that time, the Prime Minister's office did not accept this estimate./AZERTAC