"Netflix" məhkəməyə verildi:
Medianews.az-ın məlumatına görə, Texas Baş prokurorluğu şirkəti uşaqlara aid məlumatları icazəsiz toplamaq və reklam məqsədilə istifadə etməkdə ittiham edir.
İttihama görə, “Netflix” platformasında istifadəçiləri daha uzun müddət ekranda saxlamaq üçün “avtomatik oxutma” kimi funksiyalar qəsdən tətbiq edilib. Bu üsulların uşaqlar üçün asılılıq yarada biləcəyi bildirilir.
Şirkətin isə istifadəçi məlumatlarını reklam texnologiyası şirkətlərinə ötürdüyü iddia olunur. Texas tərəfi “Netflix”in məlumatların qorunması ilə bağlı açıqlamalarının da yanıltıcı olduğunu bildirir.
“Netflix” isə ittihamları rədd edərək, məlumatların qorunmasına ciddi yanaşdıqlarını və qanunlara əməl etdiklərini açıqlayıb.
Məhkəmə iddiasında şirkətin qanunsuz toplanmış məlumatları silməsi və pozuntu halında cərimə ödəməsi tələb olunur.

Компания “Netflix” столкнулась с судебным разбирательством в штате Техас, США.
По данным Medianews.az, прокуратура Техаса обвиняет компанию в сборе данных о детях без разрешения и использовании их в рекламных целях.
Согласно обвинению, на платформе “Netflix” сознательно были внедрены такие функции, как “автоматическое воспроизведение”, чтобы удерживать пользователей перед экраном на более длительное время, и отмечается, что эти методы могут вызывать зависимость у детей.
Также утверждается, что компания передавала данные пользователей компаниям, занимающимся рекламными технологиями. Сторона Техаса заявляет, что заявления “Netflix” о защите данных являются вводящими в заблуждение.
В свою очередь, “Netflix” отвергает обвинения, заявляя о серьёзном отношении к защите данных и соблюдении законов.
В иске предъявляются требования, чтобы компания удалила незаконно собранные данные и в случае нарушения платила штрафы.