“Müharibə İranın düşüncə tərzini dəyişdirməyi hədəfləyir” -
“Vaşinqtonun həyata keçirdiyi hərbi əməliyyatların əsas məqsədi İranın nüvə silahı əldə etmək niyyətindən birdəfəlik imtina etməsinə nail olmaqdır”.
Bunu ABŞ-nin Vitse-prezidenti Ceyms Devid Vens “Fox News” telekanalına müsahibəsində deyib.
O qeyd edib ki, əməliyyatlar İranın düşüncə tərzini dəyişdirməyə hesablanıb.
Vensin sözlərinə görə, ABŞ Prezidenti Donald Tramp ötən il həyata keçirilən “Gecəyarısı Çəkic” əməliyyatı ilə Tehranın üç əsas nüvə obyektini hədəfə alaraq, İranın nüvə silahı yaratmaq imkanlarını məhdudlaşdırmağa nail olub.
Vitse-prezident vurğulayıb ki, Vaşinqton sonradan təxminən bir il ərzində Tehranla diplomatik danışıqlar aparmağa çalışıb, lakin İranın mövqeyində ciddi dəyişiklik müşahidə olunmayıb.
Onun sözlərinə görə, Tramp administrasiyası nəticədə belə qənaətə gəlib ki, məqsədə çatmaq üçün “İran rejimində fundamental düşüncə dəyişikliyi” zəruridir:
“Prezident İran rejiminin zəiflədiyini və onların nüvə silahı astanasına çatmağa sadiq qaldıqlarını gördü. ABŞ-nin və müttəfiqlərinin təhlükəsizliyini qorumaq üçün tədbir görməyin vacib olduğunu hesab etdi”, – deyə Vens vurğulayıb.
O əlavə edib ki, “Epik Qəzəb” əməliyyatının konkret, aydın məqsədi var və bu səbəbdən uzunmüddətli, illərlə davam edən münaqişəyə çevrilməyəcək.
Vensin sözlərinə görə, əsas hədəf İranın nüvə silahına sahib ola bilməyəcəyi və gələcəkdə bu potensialı bərpa etməmək üçün uzunmüddətli öhdəlik götürməsidir.
O bildirib ki, Tramp administrasiyası aydın sonluq və konkret strategiya olmadan çoxillik münaqişəyə girməyəcək./“Qafqazinfo”

«Война направлена на изменение образа мышления Ирана» -
«Основная цель военных операций, проводимых Вашингтоном, — добиться, чтобы Иран окончательно отказался от намерения получить ядерное оружие».
Об этом в интервью телеканалу «Fox News» заявил вице-президент США Джеймс Дэвид Вэнс.
Он отметил, что операции направлены на то, чтобы изменить мышление Ирана.
По словам Вэнса, президент США Дональд Трамп с операцией «Полуночный молот» прошлого года поразил три основных ядерных объекта Тегерана, что позволило ограничить возможность Ирана создавать ядерное оружие.
Вице-президент подчеркнул, что Вашингтон впоследствии примерно в течение года пытался вести дипломатические переговоры с Тегераном, но серьезных изменений в позиции Ирана не наблюдалось.
По его словам, администрация Трампа в итоге пришла к выводу, что для достижения цели необходимы «фундаментальные изменения мышления в иранском режиме»:
«Президент увидел, что иранский режим ослаблен и что они по-прежнему стремятся достичь порога обладания ядерным оружием. Он посчитал важным принять меры для защиты безопасности США и их союзников», — отметил Вэнс.
Он добавил, что операция «Эпическая ярость» имеет конкретную и ясную цель и поэтому не превратится в долгосрочный, многолетний конфликт.
По словам Вэнса, главная цель — добиться, чтобы Иран не мог обладать ядерным оружием и взял на себя долгосрочные обязательства не восстанавливать этот потенциал в будущем.
Он заявил, что администрация Трампа не войдет в многолетний конфликт без ясного окончания и конкретной стратегии./«Qafqazinfo»