“Müharibə İranın düşüncə tərzini dəyişdirməyi hədəfləyir” -
“Vaşinqtonun həyata keçirdiyi hərbi əməliyyatların əsas məqsədi İranın nüvə silahı əldə etmək niyyətindən birdəfəlik imtina etməsinə nail olmaqdır”.
Bunu ABŞ-nin Vitse-prezidenti Ceyms Devid Vens “Fox News” telekanalına müsahibəsində deyib.
O qeyd edib ki, əməliyyatlar İranın düşüncə tərzini dəyişdirməyə hesablanıb.
Vensin sözlərinə görə, ABŞ Prezidenti Donald Tramp ötən il həyata keçirilən “Gecəyarısı Çəkic” əməliyyatı ilə Tehranın üç əsas nüvə obyektini hədəfə alaraq, İranın nüvə silahı yaratmaq imkanlarını məhdudlaşdırmağa nail olub.
Vitse-prezident vurğulayıb ki, Vaşinqton sonradan təxminən bir il ərzində Tehranla diplomatik danışıqlar aparmağa çalışıb, lakin İranın mövqeyində ciddi dəyişiklik müşahidə olunmayıb.
Onun sözlərinə görə, Tramp administrasiyası nəticədə belə qənaətə gəlib ki, məqsədə çatmaq üçün “İran rejimində fundamental düşüncə dəyişikliyi” zəruridir:
“Prezident İran rejiminin zəiflədiyini və onların nüvə silahı astanasına çatmağa sadiq qaldıqlarını gördü. ABŞ-nin və müttəfiqlərinin təhlükəsizliyini qorumaq üçün tədbir görməyin vacib olduğunu hesab etdi”, – deyə Vens vurğulayıb.
O əlavə edib ki, “Epik Qəzəb” əməliyyatının konkret, aydın məqsədi var və bu səbəbdən uzunmüddətli, illərlə davam edən münaqişəyə çevrilməyəcək.
Vensin sözlərinə görə, əsas hədəf İranın nüvə silahına sahib ola bilməyəcəyi və gələcəkdə bu potensialı bərpa etməmək üçün uzunmüddətli öhdəlik götürməsidir.
O bildirib ki, Tramp administrasiyası aydın sonluq və konkret strategiya olmadan çoxillik münaqişəyə girməyəcək./“Qafqazinfo”

"The war aims to change Iran's way of thinking" -
"The main goal of Washington's military operations is to achieve Iran's permanent abandonment of its intention to acquire nuclear weapons."
This was stated by U.S. Vice President James David Wance in an interview with the "Fox News" channel.
He noted that the operations are aimed at changing Iran's mindset.
According to Wance, U.S. President Donald Trump, with the "Midnight Hammer" operation carried out last year, targeted Tehran's three main nuclear facilities, managing to limit Iran's capabilities to create nuclear weapons.
The Vice President emphasized that Washington later tried to conduct diplomatic talks with Tehran for about a year, but no significant change in Iran's stance was observed.
According to him, the Trump administration eventually concluded that to achieve the goal, a "fundamental change in thinking within the Iranian regime" is necessary:
"The President saw that the Iranian regime was weakening and that they remained committed to reaching the threshold of nuclear weapons. He considered it important to take measures to protect the safety of the U.S. and its allies," Wance emphasized.
He added that the "Epic Fury" operation has a concrete and clear objective and will therefore not turn into a long-term, multi-year conflict.
According to Wance, the main target is that Iran cannot possess nuclear weapons and that it takes on a long-term commitment not to restore this potential in the future.
He stated that the Trump administration will not enter a prolonged conflict without a clear conclusion and concrete strategy./"Qafqazinfo"