Moldovanın dövlət dili
Moldova prezidenti Maya Sandu feysbuk səhifəsində ölkədə dövlət dilinin adının Moldova dilindən rumın dilinə dəyişdirilməsi ilə bağlı parlamentin qərarını təsdiq etdiyini bildirib.
Medianews.az bildirir ki, Maya Sandu deyib ki, rumın dili cəmiyyətin konsolidasiyası üçün katalizator ola bilər və olmalıdır.
“Bu gün mən tarixi və təkzibedilməz həqiqəti təsdiq edən qanunu qəbul etdim: Moldovanın dövlət dili rumın dilidir”, - dövlət başçısı vurğulayıb.
Sandu bu qərarın Moldova cəmiyyətinin birləşməsinə töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə edib. O, əlavə edib ki, bəzi insanlar Moldova cəmiyyətini parçalamaq üçün uzun müddətdir ki, Moldova sakinlərinin rumın dilində deyil, moldova dilində danışdıqlarını vurğulayıblar.

Президент Молдовы Майя Санду на своей странице в Facebook заявила, что утвердила решение парламента о смене названия государственного языка в стране с молдавского на румынский.
По информации Medianews.az, Майя Санду сказала, что румынский язык может и должен стать катализатором консолидации общества.
«Сегодня я подписала закон, подтверждающий историческую и неоспоримую истину: государственным языком Молдовы является румынский язык», — подчеркнула глава государства.
Санду выразила уверенность, что это решение способствует объединению молдавского общества. Она добавила, что некоторые люди длительное время подчеркивали, что жители Молдовы говорят не на румынском, а на молдавском языке, чтобы разобщить молдавское общество.