Moldovanın dövlət dili
Moldova prezidenti Maya Sandu feysbuk səhifəsində ölkədə dövlət dilinin adının Moldova dilindən rumın dilinə dəyişdirilməsi ilə bağlı parlamentin qərarını təsdiq etdiyini bildirib.
Medianews.az bildirir ki, Maya Sandu deyib ki, rumın dili cəmiyyətin konsolidasiyası üçün katalizator ola bilər və olmalıdır.
“Bu gün mən tarixi və təkzibedilməz həqiqəti təsdiq edən qanunu qəbul etdim: Moldovanın dövlət dili rumın dilidir”, - dövlət başçısı vurğulayıb.
Sandu bu qərarın Moldova cəmiyyətinin birləşməsinə töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə edib. O, əlavə edib ki, bəzi insanlar Moldova cəmiyyətini parçalamaq üçün uzun müddətdir ki, Moldova sakinlərinin rumın dilində deyil, moldova dilində danışdıqlarını vurğulayıblar.

Moldovan President Maia Sandu stated on her Facebook page that she has approved the parliament's decision to change the name of the state language in the country from Moldovan to Romanian.
Medianews.az reports that Maia Sandu said the Romanian language can and should be a catalyst for the consolidation of society.
"Today, I signed the law that confirms a historic and undeniable truth: the state language of Moldova is Romanian," the head of state emphasized.
Sandu expressed her confidence that this decision will contribute to the unification of Moldovan society. She added that some people have long emphasized that the residents of Moldova speak Moldovan, not Romanian, in order to divide Moldovan society.