“Xəzər müharibə zonası sayılacaq” –
“Azərbaycan, Qazaxıstan və Türkmənistanın istəyindən asılı olmayaraq Rusiya-Ukrayna və ABŞ-İran müharibələri davam etdikcə Xəzər dənizi hövzəsi də müharibə zonası sayılacaq”. Politoloq Elxan Şahinoğlu bu fikirdədir.
Medianews.az-ın məlumatına görə, politoloq feysbuk hesabında yaydığı açıqlamasında bunu belə izah edib: “Xəzəryanı dövlətlərin illər öncə Xəzərlə bağlı əldə etdikləri razılaşmanın ziddinə olaraq olaraq Rusiya dəniz hövzəsindən hərbi məqsədlər üçün istifadə edib, buradan raket zərbələri həyata keçirib, İrana hərbi yüklər daşıyıb, İran isə Rusiyaya Ukrayna müharibəsində istifadə etdiyi dronları dəniz vasitəsilə göndərib”.
Xatırladaq ki, iyulun 25-də Ukrayna Xəzər dənizində İranın ticarət gəmisinə dron zərbəsi endirib. Nəticədə gəmidə partlayış baş verib, dənizçilərdən biri həlak olub, biri isə yaralanıb. Ukrayna tərəfi bəyan edib ki, pilotsuz uçuş aparatları Xəzər dənizində beynəlxalq sanksiyalar altında olan və İranla Rusiya arasında hərbi yüklərin daşınmasında istifadə edilən yük gəmisini vurub.
İran Xarici İşlər Nazirliyi isə bunu "düşmənçilik və cinayət xarakterli hərəkət" kimi qiymətləndirib. Nazirlik qeyd edib ki, bu hücum beynəlxalq hüququn pozulması, müharibənin, qeyri-sabitliyin coğrafiyasını təhlükəli şəkildə genişləndirmək cəhdidir.
Bəzi məlumatlara görə, Ukraynanın vurduğu gəmi Rusiyadan İrana silah daşıyırmış.
Gəminin Xəzərin hansı sektorunda vurulduğu haqda isə indiyədək hər hansı məlumat açıqlanmayıb.
Türkmənistan Xarici İşlər Nazirliyi hadisə ilə əlaqədar bəyanat yayıb. Bəyanatda qeyd olunub ki, Xəzər dənizində gəmilərə qarşı hücumlar yolverilməzdir: “Türkmənistan Xəzəryanı dövlət və BMT tərəfindən tanınmış daimi neytral statusa malik ölkə kimi vurğulayır ki, Xəzər sülh, razılıq və mehriban qonşuluq dənizidir”.
Lakin E.Şahinoğlu hesab edir ki, reallıq fərqlidir və Azərbaycan, Qazaxıstan və Türkmənistanın istəyindən asılı olmayaraq müharibələr Xəzər hövzəsini də müharibə zonasına çevirir.
Məlum olduğu kimi, Rusiya və İrandan başqa Xəzər dənizinin sahilində yerləşən və onun sərhədlərini əhatə edən daha üç ölkə var. Həmin ölkələrin hamısı türk dövlətləridir: Azərbaycan, Qazaxıstan və Türkmənistan.

«Независимо от желания Азербайджана, Казахстана и Туркменистана, пока продолжаются войны Россия-Украина и США-Иран, каспийский регион будет считаться зоной боевых действий». С таким мнением выступает политолог Элхан Шахиноглу.
По информации Medianews.az, политолог в своем заявлении, опубликованном на странице в фейсбуке, так это объяснил: «Вопреки достигнутым годами ранее соглашениям прикаспийских государств, Россия использовала морскую зону в военных целях, наносила ракетные удары отсюда, перевозила военные грузы в Иран, а Иран через море отправлял России беспилотники, используемые в войне в Украине».
Напомним, что 25 июля Украина нанесла удар беспилотником по торговому судну Ирана в Каспийском море. В результате на судне произошел взрыв, один моряк погиб, другой был ранен. Украинская сторона заявила, что беспилотные летательные аппараты поразили грузовое судно в Каспийском море, находящееся под международными санкциями и используемое для перевозки военных грузов между Ираном и Россией.
Министерство иностранных дел Ирана квалифицировало этот инцидент как «враждебное и преступное действие». Ведомство отметило, что эта атака является нарушением международного права и попыткой опасным образом расширить географию войны и нестабильности.
По некоторым данным, пораженное Украиной судно перевозило оружие из России в Иран.
До сих пор не сообщалось, в каком именно секторе Каспийского моря было поражено судно.
Министерство иностранных дел Туркменистана выступило с заявлением по поводу инцидента. В заявлении отмечается, что атаки на суда в Каспийском море недопустимы: «Туркменистан, как прикаспийское государство с постоянным нейтральным статусом, признанным ООН, подчеркивает, что Каспий — это море мира, согласия и дружеского соседства».
Однако Э. Шахиноглу считает, что реальность иная, и независимо от желания Азербайджана, Казахстана и Туркменистана, войны превращают Каспийскую область в зону боевых действий.
Как известно, кроме России и Ирана, на берегах Каспийского моря расположены еще три страны, которые охватывают его границы. Все эти государства являются тюркскими: Азербайджан, Казахстан и Туркменистан.