“Xəzər müharibə zonası sayılacaq” –
“Azərbaycan, Qazaxıstan və Türkmənistanın istəyindən asılı olmayaraq Rusiya-Ukrayna və ABŞ-İran müharibələri davam etdikcə Xəzər dənizi hövzəsi də müharibə zonası sayılacaq”. Politoloq Elxan Şahinoğlu bu fikirdədir.
Medianews.az-ın məlumatına görə, politoloq feysbuk hesabında yaydığı açıqlamasında bunu belə izah edib: “Xəzəryanı dövlətlərin illər öncə Xəzərlə bağlı əldə etdikləri razılaşmanın ziddinə olaraq olaraq Rusiya dəniz hövzəsindən hərbi məqsədlər üçün istifadə edib, buradan raket zərbələri həyata keçirib, İrana hərbi yüklər daşıyıb, İran isə Rusiyaya Ukrayna müharibəsində istifadə etdiyi dronları dəniz vasitəsilə göndərib”.
Xatırladaq ki, iyulun 25-də Ukrayna Xəzər dənizində İranın ticarət gəmisinə dron zərbəsi endirib. Nəticədə gəmidə partlayış baş verib, dənizçilərdən biri həlak olub, biri isə yaralanıb. Ukrayna tərəfi bəyan edib ki, pilotsuz uçuş aparatları Xəzər dənizində beynəlxalq sanksiyalar altında olan və İranla Rusiya arasında hərbi yüklərin daşınmasında istifadə edilən yük gəmisini vurub.
İran Xarici İşlər Nazirliyi isə bunu "düşmənçilik və cinayət xarakterli hərəkət" kimi qiymətləndirib. Nazirlik qeyd edib ki, bu hücum beynəlxalq hüququn pozulması, müharibənin, qeyri-sabitliyin coğrafiyasını təhlükəli şəkildə genişləndirmək cəhdidir.
Bəzi məlumatlara görə, Ukraynanın vurduğu gəmi Rusiyadan İrana silah daşıyırmış.
Gəminin Xəzərin hansı sektorunda vurulduğu haqda isə indiyədək hər hansı məlumat açıqlanmayıb.
Türkmənistan Xarici İşlər Nazirliyi hadisə ilə əlaqədar bəyanat yayıb. Bəyanatda qeyd olunub ki, Xəzər dənizində gəmilərə qarşı hücumlar yolverilməzdir: “Türkmənistan Xəzəryanı dövlət və BMT tərəfindən tanınmış daimi neytral statusa malik ölkə kimi vurğulayır ki, Xəzər sülh, razılıq və mehriban qonşuluq dənizidir”.
Lakin E.Şahinoğlu hesab edir ki, reallıq fərqlidir və Azərbaycan, Qazaxıstan və Türkmənistanın istəyindən asılı olmayaraq müharibələr Xəzər hövzəsini də müharibə zonasına çevirir.
Məlum olduğu kimi, Rusiya və İrandan başqa Xəzər dənizinin sahilində yerləşən və onun sərhədlərini əhatə edən daha üç ölkə var. Həmin ölkələrin hamısı türk dövlətləridir: Azərbaycan, Qazaxıstan və Türkmənistan.

“Regardless of the wishes of Azerbaijan, Kazakhstan, and Turkmenistan, as long as the Russia-Ukraine and US-Iran wars continue, the Caspian Sea basin will also be considered a war zone.” Political scientist Elkhan Shahinoglu holds this opinion.
According to Medianews.az, the political scientist explained this in a statement he posted on his Facebook account as follows: “Contrary to the agreement that the Caspian littoral states reached years ago regarding the Caspian, Russia has been using the maritime basin for military purposes, launching missile strikes from there, carrying military cargo to Iran, and Iran has sent drones to Russia for use in the Ukraine war via maritime routes.”
It should be recalled that on July 25, Ukraine struck an Iranian commercial ship in the Caspian Sea with a drone strike. As a result, an explosion occurred on the ship, one sailor was killed, and another was injured. The Ukrainian side declared that unmanned aerial vehicles hit a cargo ship under international sanctions in the Caspian Sea, which was used to transport military cargo between Iran and Russia.
The Iranian Ministry of Foreign Affairs described this as a "hostile and criminal act." The ministry noted that this attack is a violation of international law and a dangerous attempt to expand the geography of war and instability.
According to some reports, the ship targeted by Ukraine was carrying weapons from Russia to Iran.
No information has yet been disclosed about in which sector of the Caspian Sea the ship was hit.
The Turkmenistan Ministry of Foreign Affairs issued a statement regarding the incident. The statement emphasized that attacks on ships in the Caspian Sea are unacceptable: “Turkmenistan, as a Caspian littoral state and a country with a permanently neutral status recognized by the UN, stresses that the Caspian is a sea of peace, agreement, and friendly neighborhood.”
However, E. Shahinoglu believes that the reality is different and that regardless of the wishes of Azerbaijan, Kazakhstan, and Turkmenistan, the wars are turning the Caspian basin into a war zone as well.
As is known, besides Russia and Iran, there are three other countries located on the shore of the Caspian Sea and encompassing its borders. All of these countries are Turkic states: Azerbaijan, Kazakhstan, and Turkmenistan.