Gəncə və Samuxdakı qida zəhərlənməsində
Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi (AQTA) tərəfindən 12–17 iyul 2026-cı il tarixlərində Gəncə və Samux ərazilərində baş vermiş qida zəhərlənməsi hadisələri ilə bağlı aparılmış araşdırmalar və laborator müayinələr yekunlaşıb.
AQTA-dan Medianews.az-a bildirilib ki, Agentliyin müfəttişləri tərəfindən hadisə yerlərinə baxış keçirilib, istehlaka təqdim edilən qida məhsulları və müxtəlif səthlərdən laborator müayinələr üçün nümunələr götürülüb.
Nəticələrə əsasən, hazır yeməklər - bozbaşdan götürülən nümunədə Staphylococcus aureus, lavaş məhsulunda Staphylococcus aureus və koliform bakteriyaları, pendir məhsulunda isə Escherichia coli (E.coli) aşkarlanıb.
Qida məhsullarında bu mikroorqanizmlərin aşkar olunması məhsulların mikrobioloji çirklənməyə məruz qaldığını, istehsal və emal prosesində şəxsi və ümumi gigiyena qaydalarına, həmçinin sanitariya tələblərinə tam əməl olunmadığını göstərir.
Nəzarət tədbirləri çərçivəsində lavaş məhsulu satdığı digər şəxslər və obyektlər də müəyyən edilərək məhsulların geri çağırılması təmin olunub.
Aşkar edilmiş qanun pozuntuları ilə bağlı aidiyyəti dövlət qurumlarına müvafiq məlumat verilib.
Agentlik vətəndaşlara qida məhsullarını yalnız rəsmi qeydiyyatdan keçmiş və qida təhlükəsizliyi tələblərinə uyğun fəaliyyət göstərən istehsalçı və satış obyektlərindən əldə etməyi tövsiyə edir.

The Food Safety Agency of the Republic of Azerbaijan (AQTA) has completed the investigations and laboratory examinations related to the food poisoning incidents that occurred in the Ganja and Samukh regions between July 12 and 17, 2026.
According to information provided to Medianews.az by AQTA, inspectors from the Agency conducted site inspections, and samples were taken from food products offered for consumption and from various surfaces for laboratory testing.
Based on the results, Staphylococcus aureus was detected in the sample taken from the prepared meal - bozbash, Staphylococcus aureus and coliform bacteria were found in the lavash product, and Escherichia coli (E.coli) was identified in the cheese product.
The detection of these microorganisms in food products indicates that the products were subject to microbiological contamination and that personal and general hygiene rules, as well as sanitary requirements, were not fully adhered to during the production and processing processes.
Within the framework of control measures, other individuals and establishments selling lavash products were identified, and the recall of products was ensured.
Relevant information about the detected violations has been provided to the appropriate state authorities.
The Agency recommends that citizens obtain food products only from producers and sales outlets that are officially registered and operate in compliance with food safety requirements.