Gəncə və Samuxdakı qida zəhərlənməsində
Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi (AQTA) tərəfindən 12–17 iyul 2026-cı il tarixlərində Gəncə və Samux ərazilərində baş vermiş qida zəhərlənməsi hadisələri ilə bağlı aparılmış araşdırmalar və laborator müayinələr yekunlaşıb.
AQTA-dan Medianews.az-a bildirilib ki, Agentliyin müfəttişləri tərəfindən hadisə yerlərinə baxış keçirilib, istehlaka təqdim edilən qida məhsulları və müxtəlif səthlərdən laborator müayinələr üçün nümunələr götürülüb.
Nəticələrə əsasən, hazır yeməklər - bozbaşdan götürülən nümunədə Staphylococcus aureus, lavaş məhsulunda Staphylococcus aureus və koliform bakteriyaları, pendir məhsulunda isə Escherichia coli (E.coli) aşkarlanıb.
Qida məhsullarında bu mikroorqanizmlərin aşkar olunması məhsulların mikrobioloji çirklənməyə məruz qaldığını, istehsal və emal prosesində şəxsi və ümumi gigiyena qaydalarına, həmçinin sanitariya tələblərinə tam əməl olunmadığını göstərir.
Nəzarət tədbirləri çərçivəsində lavaş məhsulu satdığı digər şəxslər və obyektlər də müəyyən edilərək məhsulların geri çağırılması təmin olunub.
Aşkar edilmiş qanun pozuntuları ilə bağlı aidiyyəti dövlət qurumlarına müvafiq məlumat verilib.
Agentlik vətəndaşlara qida məhsullarını yalnız rəsmi qeydiyyatdan keçmiş və qida təhlükəsizliyi tələblərinə uyğun fəaliyyət göstərən istehsalçı və satış obyektlərindən əldə etməyi tövsiyə edir.

Агентство по безопасности пищевых продуктов Азербайджанской Республики (AQTA) завершило расследования и лабораторные исследования по случаям пищевых отравлений, произошедшим в Гяндже и Самухе с 12 по 17 июля 2026 года.
Как сообщили Medianews.az в AQTA, инспекторы агентства провели осмотр мест происшествий, взяли образцы пищевых продуктов, представленных для потребления, и с различных поверхностей для лабораторных исследований.
По результатам анализа в образце готового блюда - бозбаша обнаружены Staphylococcus aureus, в лаваше выявлены Staphylococcus aureus и кишечные палочки, в сырном продукте - Escherichia coli (E. coli).
Выявление этих микроорганизмов в пищевых продуктах свидетельствует о микробиологическом загрязнении продукции, а также о несоблюдении личных и общих правил гигиены и санитарных требований в процессе производства и обработки.
В рамках контрольных мероприятий были выявлены и другие лица и объекты, торгующие лавашом, и обеспечен отзыв продуктов.
Соответствующая информация о выявленных нарушениях была передана в соответствующие государственные органы.
Агентство рекомендует гражданам приобретать пищевые продукты только у производителей и торговых объектов, официально зарегистрированных и работающих в соответствии с требованиями безопасности пищевых продуктов.