Medianews.az xəbər verir ki, İranın xarici işlər naziri Abbas Əraqçi fransalı həmkarı Jan-Noel Barro ilə telefon danışığı zamanı Tehrandakı iki fransız diplomatın diplomatik normalara zidd olan hərəkətləri ilə bağlı etirazını bildirib.
O, bu cür davranışın qəbuledilməz olduğunu deyib və vurğulayıb ki, ölkənin qanun və qaydalarına riayət olunmalıdır:
"Eləcə də diplomatik prinsip və normalara sadiqlik xarici nümayəndəliklərin fəaliyyətinin davam etməsi üçün zəruri şərtdir".
Əraqçi bu kimi hərəkətlərin təkrarlanmasının qarşısını almağa və Fransa hökuməti tərəfindən lazımi tədbirlərin görülməsinə çağırıb.
Xatırladaq ki, Fransanın xarici işlər naziri Jan-Noel Barro iyulun 20-də İki fransız diplomatın İran təhlükəsizlik qüvvələri tərəfindən "son dərəcə ciddi hədə-qorxu aktına" məruz qaldığını bildirib.

Иран прокомментировал задержание французских дипломатов.
По сообщению Medianews.az, министр иностранных дел Ирана Аббас Аракчи во время телефонного разговора с французским коллегой Жан-Ноэлем Барро выразил протест в связи с действиями двух французских дипломатов в Тегеране, противоречащими дипломатическим нормам.
Он заявил, что такое поведение неприемлемо, и подчеркнул, что необходимо соблюдать законы и правила страны:
"Так же приверженность дипломатическим принципам и нормам является необходимым условием для продолжения деятельности иностранных представительств".
Аракчи призвал предотвратить повторение подобных действий и принять необходимые меры со стороны правительства Франции.
Напомним, министр иностранных дел Франции Жан-Ноэль Барро 20 июля сообщил, что два французских дипломата подверглись в Иране со стороны сил безопасности "крайне серьезной угрозе и запугиванию".