Medianews.az xəbər verir ki, İranın xarici işlər naziri Abbas Əraqçi fransalı həmkarı Jan-Noel Barro ilə telefon danışığı zamanı Tehrandakı iki fransız diplomatın diplomatik normalara zidd olan hərəkətləri ilə bağlı etirazını bildirib.
O, bu cür davranışın qəbuledilməz olduğunu deyib və vurğulayıb ki, ölkənin qanun və qaydalarına riayət olunmalıdır:
"Eləcə də diplomatik prinsip və normalara sadiqlik xarici nümayəndəliklərin fəaliyyətinin davam etməsi üçün zəruri şərtdir".
Əraqçi bu kimi hərəkətlərin təkrarlanmasının qarşısını almağa və Fransa hökuməti tərəfindən lazımi tədbirlərin görülməsinə çağırıb.
Xatırladaq ki, Fransanın xarici işlər naziri Jan-Noel Barro iyulun 20-də İki fransız diplomatın İran təhlükəsizlik qüvvələri tərəfindən "son dərəcə ciddi hədə-qorxu aktına" məruz qaldığını bildirib.

Iran has commented on the detention of French diplomats.
Medianews.az reports that Iran's Foreign Minister Abbas Araqchi expressed his protest regarding the actions of two French diplomats in Tehran that violated diplomatic norms during a phone conversation with his French counterpart Jean-Yves Le Drian.
He stated that such behavior is unacceptable and emphasized that the country's laws and regulations must be followed:
"Moreover, adherence to diplomatic principles and norms is a necessary condition for the continued operation of foreign representations."
Araqchi called to prevent the repetition of such actions and urged the French government to take the necessary measures.
It should be recalled that France's Foreign Minister Jean-Yves Le Drian stated on July 20 that two French diplomats were subjected to an "extremely serious act of intimidation" by Iranian security forces.