Günün bu vaxtında şokoladı qəti YEMƏYİN
Yatmazdan əvvəl şokolad qəbul etmək istirahətin keyfiyyətinə mənfi təsir göstərə bilər. Şirniyyatların tərkibində sinir sistemini stimulə edən kofein və teobromin var ki, bunlar yuxuya getməyi çətinləşdirir.
Şokolad yuxuya necə təsir edir?
Stimulant maddələr ehtiva edir
Qeyd olunur ki, şokolad kakao dənələrindən hazırlanır və onların tərkibində təbii şəkildə iki stimul kofein və teobromin olur. Kofein oyanıqlığı artırır. Onun miqdarı seçilən şokolad növündən və kakaonun həcminindən asılıdır.
Şokolad nə qədər tünddürsə, tərkibində kofein bir o qədər çox olur. Məsələn, 30 qram tünd şokoladda 23 mq-a qədər kofein ola bilər, süd şokoladında isə eyni miqdarda cəmi 6 mq olur. Hətta az miqdarda kofein də yuxuya təsir göstərə bilər, buna görə də yuxudan ən azı 4 saat əvvəl belə məhsullardan uzaq durmaq tövsiyə olunur. Teobromin kofeinə nisbətən daha zəif stimulantsa da, ürək döyüntüsünü artıra və yuxunu poza bilər.
"Frontiers"in məlumatına görə, süd şokoladı az kofein və teobromin ehtiva etdiyi üçün yuxudan əvvəl daha yaxşı seçim kimi görünə bilər. Lakin onun yüksək şəkər miqdarı qan şəkərinin sürətli yüksəlməsinə, bunun nəticəsində gecə oyanmalarına səbəb ola bilər.
Bu artımı stabil saxlamaq üçün şokoladı zülalla və ya liflə zəngin qidalarla birləşdirmək olar. Məsələn, yunan qatığına bir az şokolad qırıntısı və giləmeyvə əlavə etmək olar. Belə kombinasiyalar qan şəkərini stabilləşdirməyə kömək edir və şirin deserti yuxu üçün daha uyğun edir.
Əgər yatmazdan əvvəl şirniyyat istəyi yaranırsa, bu alternativlərdən istifadə edə bilərsiniz:
Turş-şirin albalı və ya albalı şirəsinin tərkibində melatonin və antosianlar çoxdur, yuxu ritmini tənzimləyir. Tam taxıllı tost, banan və qoz-fındıq pastası lifli karbohidratlar, faydalı yağlar, triptofan və maqnezium balansı rahat yuxunu təşviq edir.
Yunan qatığı, giləmeyvə ilə zülal və karbohidrat qarışığı qan şəkərini sabit saxlayır. İlıq süd və ya bitki çayı, kofeinsiz ilıq içkilər bədəni sakitləşdirir və beyin üçün "yatmaq vaxtıdır" siqnalı verir; süd həmçinin yuxunu dəstəkləyən triptofan ehtiva edir. (lent.az)

Do NOT EAT chocolate at this time of the day
Consuming chocolate before sleeping can negatively affect the quality of rest. Sweets contain caffeine and theobromine that stimulate the nervous system, making it harder to fall asleep.
How does chocolate affect sleep?
Contains stimulant substances
It is noted that chocolate is made from cocoa beans, which naturally contain two stimulants: caffeine and theobromine. Caffeine increases wakefulness. Its amount depends on the selected type of chocolate and the quantity of cocoa.
The darker the chocolate, the more caffeine it contains. For example, 30 grams of dark chocolate can have up to 23 mg of caffeine, while the same amount of milk chocolate contains only 6 mg. Even a small amount of caffeine can affect sleep; therefore, it is recommended to avoid these products at least 4 hours before sleeping. Although theobromine is a weaker stimulant compared to caffeine, it can increase heart rate and disrupt sleep.
According to "Frontiers," milk chocolate might seem like a better choice before bed because it contains less caffeine and theobromine. However, its high sugar content can cause a rapid rise in blood sugar, leading to nighttime awakenings.
To maintain this increase steadily, chocolate can be combined with protein- or fiber-rich foods. For example, a little chocolate shavings and berries can be added to Greek yogurt. Such combinations help stabilize blood sugar and make the sweet dessert more suitable for sleep.
If you crave sweets before sleeping, you can use these alternatives:
Sour-sweet sour cherries or sour cherry juice contain a lot of melatonin and anthocyanins, which regulate sleep rhythms. Whole-grain toast, banana, and nut butter provide a balance of fiber carbohydrates, healthy fats, tryptophan, and magnesium, promoting comfortable sleep.
Greek yogurt mixed with berries provides a combination of protein and carbohydrates that stabilize blood sugar. Warm milk or herbal tea—caffeine-free warm drinks—calm the body and send the brain the signal "it's time to sleep"; milk also contains tryptophan that supports sleep. (lent.az)