Kartof bazarında nə baş verir? -
Müharibə ilə bağlı yaranan vəziyyət fonunda İranın bəzi vilayət və iri şəhərlərində kartofun qiymətində artım müşahidə olunur. Bu səbəbdən İranın Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi ehtiyat fondlarından kartofun daxili bazarlara göndərilməsi barədə göstəriş verib. Eyni zamanda ölkədən kartof ixracı müvəqqəti olaraq dayandırılıb. Nəzərə alsaq ki, Azərbaycan da kartofu qismən İrandan idxal edir, bu qərarın yerli bazara təsiri diqqət mərkəzindədir. Azərbaycanda kartofun qiyməti son günlər getdikcə bahalaşır. Sizcə, bu bahalaşma İranın ixracı məhdudlaşdırması ilə nə dərəcədə bağlıdır və qiymət artımı nə zaman səngiyə bilər?
Bu barədə Medianews.az-a açıqlamasında iqtisadçı-ekspert Asif İbrahimov deyib ki, müharibə ilə bağlı regionda yaranmış gərginlik fonunda İranda kartof qiymətlərinin artması və bu səbəbdən ixracın müvəqqəti dayandırılması Azərbaycan bazarında da müəyyən narahatlıqlar yaradıb:
“Hamımız bütün problemləri müharibədə görürük. Lakin mövcud vəziyyəti təhlil edəndə görürük ki, Azərbaycanda kartof qiymətlərində müşahidə olunan bahalaşmanı yalnız İran amili ilə əlaqələndirməməliyik. Azərbaycanın kartof idxalında İranın payı məhduddur və bazar daha çox digər ölkələr hesabına formalaşır. Bu baxımdan İranın ixrac məhdudiyyəti bazarda ciddi struktur çatışmazlıq yaratmır”.
Ekspert qeyd edib ki, bununla belə, sözügedən qərar qısamüddətli dövrdə bazarda psixoloji təsir formalaşdıraraq qiymətlərin artımına səbəb olur:
“Digər mühüm amil mövsümi faktorlarla bağlıdır. Hazırda bazarda əsasən ötən ilin məhsulu təklif olunur və ehtiyatların azalması qiymətlərə təzyiq göstərir. Eyni zamanda alternativ idxal mənbələrindən gətirilən məhsulun maya dəyərinin daha yüksək olması da qiymət artımını şərtləndirən amillər sırasındadır”.
A.İbrahimov bildirib ki, yaxın aylarda xüsusilə aprel-may dövründən etibarən yerli yeni məhsulun bazara daxil olması ilə qiymətlərdə sabitləşmə və müəyyən qədər enmə müşahidə oluna bilər:
“Əgər regionda geosiyasi gərginlik daha da dərinləşməzsə, hazırkı bahalaşmanın uzunmüddətli olacağı gözlənilmir. Nəticə etibarilə, mövcud qiymət artımı daha çox qısamüddətli və situativ xarakter daşıyır və bazarın fundamental balansında ciddi dəyişikliklər müşahidə olunmur”.

На фоне возникшей в связи с войной ситуации в некоторых провинциях и крупных городах Ирана наблюдается рост цены на картофель. По этой причине Министерство сельского хозяйства Ирана дало указание направлять картофель из резервных фондов на внутренние рынки. Одновременно с этим временно приостановлен экспорт картофеля из страны. Учитывая, что Азербайджан также частично импортирует картофель из Ирана, влияние этого решения на местный рынок находится в центре внимания. В Азербайджане в последние дни цена на картофель постепенно растет. Как вы считаете, в какой степени это подорожание связано с ограничением экспорта Ираном и когда рост цен может прекратиться?
В своем комментарии для Medianews.az экономист-эксперт Асиф Ибрагимов отметил, что на фоне напряженности в регионе, связанной с войной, повышение цен на картофель в Иране и последующая временная приостановка экспорта вызвали определенные беспокойства и на азербайджанском рынке:
«Мы все видим все проблемы в войне. Однако, анализируя текущую ситуацию, нужно понимать, что рост цен на картофель в Азербайджане нельзя связывать только с иранским фактором. Доля Ирана в импорте картофеля в Азербайджан ограничена, и рынок формируется большей частью за счет других стран. С этой точки зрения ограничения экспорта Ираном не создают серьезного структурного дефицита на рынке».
Эксперт отметил, что, тем не менее, озвученное решение в краткосрочной перспективе оказывает психологическое влияние на рынок и приводит к росту цен:
«Другим важным фактором являются сезонные обстоятельства. В настоящее время на рынке в основном представлен урожай прошлого года, и уменьшение запасов оказывает давление на цены. Одновременно с этим более высокая себестоимость продукции, импортируемой из альтернативных источников, также является одним из факторов, влияющих на рост цен».
А. Ибрагимов сообщил, что в ближайшие месяцы, особенно с апреля-мая, с поступлением на рынок нового местного урожая можно ожидать стабилизацию и некоторое снижение цен:
«Если геополитическая напряженность в регионе не усуглубится, нынешнее подорожание вряд ли будет долгосрочным. В итоге текущий рост цен носит главным образом краткосрочный и ситуативный характер, и в фундаментальном балансе рынка серьезных изменений не наблюдается».