Kartof bazarında nə baş verir? -
Müharibə ilə bağlı yaranan vəziyyət fonunda İranın bəzi vilayət və iri şəhərlərində kartofun qiymətində artım müşahidə olunur. Bu səbəbdən İranın Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi ehtiyat fondlarından kartofun daxili bazarlara göndərilməsi barədə göstəriş verib. Eyni zamanda ölkədən kartof ixracı müvəqqəti olaraq dayandırılıb. Nəzərə alsaq ki, Azərbaycan da kartofu qismən İrandan idxal edir, bu qərarın yerli bazara təsiri diqqət mərkəzindədir. Azərbaycanda kartofun qiyməti son günlər getdikcə bahalaşır. Sizcə, bu bahalaşma İranın ixracı məhdudlaşdırması ilə nə dərəcədə bağlıdır və qiymət artımı nə zaman səngiyə bilər?
Bu barədə Medianews.az-a açıqlamasında iqtisadçı-ekspert Asif İbrahimov deyib ki, müharibə ilə bağlı regionda yaranmış gərginlik fonunda İranda kartof qiymətlərinin artması və bu səbəbdən ixracın müvəqqəti dayandırılması Azərbaycan bazarında da müəyyən narahatlıqlar yaradıb:
“Hamımız bütün problemləri müharibədə görürük. Lakin mövcud vəziyyəti təhlil edəndə görürük ki, Azərbaycanda kartof qiymətlərində müşahidə olunan bahalaşmanı yalnız İran amili ilə əlaqələndirməməliyik. Azərbaycanın kartof idxalında İranın payı məhduddur və bazar daha çox digər ölkələr hesabına formalaşır. Bu baxımdan İranın ixrac məhdudiyyəti bazarda ciddi struktur çatışmazlıq yaratmır”.
Ekspert qeyd edib ki, bununla belə, sözügedən qərar qısamüddətli dövrdə bazarda psixoloji təsir formalaşdıraraq qiymətlərin artımına səbəb olur:
“Digər mühüm amil mövsümi faktorlarla bağlıdır. Hazırda bazarda əsasən ötən ilin məhsulu təklif olunur və ehtiyatların azalması qiymətlərə təzyiq göstərir. Eyni zamanda alternativ idxal mənbələrindən gətirilən məhsulun maya dəyərinin daha yüksək olması da qiymət artımını şərtləndirən amillər sırasındadır”.
A.İbrahimov bildirib ki, yaxın aylarda xüsusilə aprel-may dövründən etibarən yerli yeni məhsulun bazara daxil olması ilə qiymətlərdə sabitləşmə və müəyyən qədər enmə müşahidə oluna bilər:
“Əgər regionda geosiyasi gərginlik daha da dərinləşməzsə, hazırkı bahalaşmanın uzunmüddətli olacağı gözlənilmir. Nəticə etibarilə, mövcud qiymət artımı daha çox qısamüddətli və situativ xarakter daşıyır və bazarın fundamental balansında ciddi dəyişikliklər müşahidə olunmur”.

Against the background of the situation arising from the war, an increase in the price of potatoes is observed in some provinces and major cities of Iran. For this reason, Iran's Ministry of Agriculture has issued instructions to send potatoes from reserve funds to domestic markets. At the same time, the export of potatoes from the country has been temporarily suspended. Considering that Azerbaijan also partially imports potatoes from Iran, the impact of this decision on the local market is a focus of attention. The price of potatoes in Azerbaijan has been gradually increasing in recent days. In your opinion, to what extent is this price increase related to Iran's export restrictions, and when might the price rise ease?
In a statement to Medianews.az, economist-expert Asif Ibrahimov said that, against the backdrop of tension in the region due to the war, the increase in potato prices in Iran and the consequent temporary suspension of exports have caused some concerns in the Azerbaijani market:
“We all see all problems through the lens of the war. However, when analyzing the current situation, we see that the price increase of potatoes observed in Azerbaijan should not be linked solely to the Iranian factor. Iran's share in Azerbaijan's potato imports is limited, and the market is formed more through other countries. In this regard, Iran's export restriction does not create a serious structural shortage in the market.”
The expert noted that nevertheless, the mentioned decision creates a psychological impact on the market in the short term, leading to price increases:
“Another important factor is related to seasonal factors. Currently, mainly last year's product is offered in the market, and the reduction of reserves puts pressure on prices. At the same time, the higher production cost of products brought from alternative import sources is also among the factors that condition the price increase.”
A. Ibrahimov stated that in the coming months, especially from the period of April-May, with the entry of the local new product into the market, price stabilization and some decrease can be observed:
“If geopolitical tension in the region does not deepen further, the current price increase is not expected to be long-term. As a result, the existing price increase mostly has a short-term and situational character, and there are no significant changes observed in the fundamental balance of the market.”