"Gələn ay Avropanı yanacaq qıtlığı gözləyir" -
"Əgər İran Hörmüz boğazında tətbiq etdiyi blokadanı aradan qaldırmazsa, gələn ay, yəni apreldə Avropa ölkələrində enerji və yanacaq qıtlığı yarana bilər".
Medianews.az Oxu.Az-a istinadla xəbər verir ki, bu barədə "Shell" şirkətinin baş direktoru Vael Savan beynəlxalq neft konfransı zamanı bildirib.
"İlk olaraq bu zərbəni Cənub-Şərqi Asiya regionu hiss etdi, ardınca Şimal-Şərqi Asiya təsirləndi, aprel ayında isə yaranmış mürəkkəb vəziyyət daha çox Avropaya öz təsirini göstərəcək", - deyə şirkət rəhbəri çıxışında vurğulayıb.

«Если Иран не устранит блокаду, введённую в Ормузском проливе, в следующем месяце, то есть в апреле, в европейских странах может возникнуть дефицит энергии и топлива».
Medianews.az со ссылкой на Oxu.Az сообщает, что об этом заявил главный директор компании "Shell" Ваэль Саван во время международной нефтяной конференции.
«Сначала этот удар почувствовал регион Юго-Восточной Азии, затем пострадала Северо-Восточная Азия, а в апреле сложная ситуация окажет ещё большее влияние на Европу», — подчеркнул руководитель компании в своём выступлении.